Artykuły,Inne-news

Adam Izydorczyk: Niemcy zwycięzcą EXPO, Polska wśród przegranych

expoAhhh te media westchnął autor poniższego artykułu. Wchodząc na Polskie strony dość często jestem atakowany informacjami o niezwykłości Polskiego pawilonu na EXPO 2010 w Szanghaju. Niestety czytelników muszę rozczarować !! Polski pawilon jest zaliczany do 10 najgorszych, ale spokojnie jesteśmy w doborowym towarzystwie Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Chin, Australii oraz Angoli i Kazachstanu. Dzisiaj nie będziemy zajmować się przegranymi, a zajmiemy się zwycięzcami tej konfrontacji, a szczególnie jednym z nich.

Do zwycięzców można zaliczyć  Hiszpanię, Zjednoczone Emiraty Arabskie, USA, Tajlandię, Szwajcarię, Kanadę oraz Niemcy.

Relacje gospodarcze pomiędzy Chinami a Niemcami są widoczne od dawien dawna ale teraz przyjmuje charakter miłości, szczególnie kiedy zwrócimy uwagę na kolejne informacje płynące z firmy Volkswagen.

Volkswagen zdecydował  się zainwestować prawie 1,6 mld Euro w najbliższych dwóch latach, co jak pokazuje czyni go głównym graczem na chińskich rynku motoryzacyjnym jeśli chodzi o firmy europejskie. (Udział w rynku prawie 18 %)

Miłość ta została odwzajemniona przez chińskich konsumentów, którzy przez pierwsze trzy miesiące 2010 roku kupili 457 259 samochodów marki Volkswagen( wzrost o 61% w stosunku do pierwszych 3 miesięcy 2009 roku)  a to jeszcze nic, bo coraz bardziej chińskim rynkiem motoryzacyjnym są zainteresowani prezesi firm Mercedes oraz BMW.

Prezes chińskiego oddziału VW, Winfried Vahland potwierdza, że głównym celem firmy jest podwojenie sprzedaży aut w najbliższych dwóch latach, a warto przypomnieć, że rok 2009 został zamknięty sprzedażą 1,4 miliona samochodów marki Volkswagen. ( wzrost o 36,7 % w stosunku do 2008 roku)

Przestańmy na kilka chwil interesować się przyszłością chińskiego rynku motoryzacyjnego i cofnijmy się do początku lat osiemdziesiątych. W tamtych jakże burzliwych latach chińskiego otwarcia z możliwości zainwestowania pieniędzy wycofała się TOYOTA, której prezesi stwierdzili, że nie widzą możliwości rozwoju chińskiego rynku motoryzacyjnego. Jak bardzo była to mylna decyzja autor nie musi przypominać, ale warto przypomnieć, że firmą, która zgodziła się zainwestować pieniądze był właśnie Niemiecki Volkswagen.

Wsiadając do pierwszej lepszej taksówki mamy prawie stuprocentową szansę na natrafienie na swojej drodze wyrobu związanego z firmą Volkswagen i nie jest ważne czy będzie to stara dobra Santana 2000, 3000, Vista czy też może specjalnie przygotowany TouranTaxi z okazji EXPO 2010. Warto przypomnieć, że w samym Szanghaju istnieje ponad 150 korporacji taksówkowych, a klientów obsługuje ponad 45 000 taksówek. Szczególnie teraz kiedy jest planowana modernizacja i wymiana samochodów firma VW jest zainteresowana tymi zamówieniami na, które zresztą ma wyłączność, co zostało objęte stosownymi umowami podpisanymi jeszcze w latach ’90 .

Rynek motoryzacyjny to nie jedyny target, którym są zainteresowani Niemcy. Warto wspomnieć,  że na rynku usług bankowych coraz częściej napotykamy na banki niemieckie, które są żywo zainteresowane pozyskiwaniem nowych klientów, a mamy tutaj na myśli Bayer Landesbank, Commerzbank, Deutsche Bank, DZ Bank, Dresden Bank, West LB i inne, które wchodzą na rynek chiński pod własną nazwą lub posiadając pakiety banków chińskich jak np. Dresden Bank w ICBC lub Deutsche Bank w BBC. Finansowe instytucje, które w 2002 roku miały udział jedynie 2,2 % w niemieckich inwestycjach w Chinach wciągu 8 lat wzrosły do prawie 7 % chociaż dalej pozostają w tyle jeśli porównamy je z inwestycjami w rynek motoryzacyjny, które wynoszą 35,8 % wszystkich inwestycji oraz w przemysł chemiczny, 14,3 % wszystkich inwestycji.

Zamówienia publiczne w Chinach to kolejny koń na którego stawiają Niemcy a warto tu wspomnieć  o budowie metra w Szanghaju, które było realizowane przez dwie niemieckie firmy, czyli : Adtranz oraz Siemens. ( Adtranz został przejęty w roku 2001 przez Bombardiera znanego również w Polsce)

Ten projekt, który posiada już 14 linii wciąż rozbudowywanych ma prawie 420 km oraz 268 stacji. Kolejny projekt jest związany z koleją magnetyczną oraz niemiecką firmą Transrapid International, która odpowiada za 30km odcinek pomiędzy lotniskiem a centrum miasta.

Relacje Chińsko-Niemieckie najłatwiej przedstawią nam dane statystyczne, które pokazują szybki wzrost kontaktów handlowych. W roku 1972 towary wyeksportowane z Niemiec do Chin były łącznej wartości 270 mln US$, co stanowi mały procent eksportu w roku 2009, który jest szacowany na 36,5 mld Euro. W drugą stronę popłynęły towary o łącznej wartość prawie 55,4 mld Euro. Niemcy od 2005 stały się głównym kontrahentem Chin w Europie przeganiając tym samym Wielką Brytanię, która dzierżyła pierwsze miejsce przez wiele lat.

Chińsko-Niemieckie kontakty nie ograniczają się wyłącznie do wymiany handlowej czy też inwestycji. Warto tutaj wspomnieć o wymianie studenckiej, gdzie prawie 25 000 chińskich studentów studiuje na 72 niemieckich uczelniach. Język niemiecki staje się też coraz bardziej popularny w Chinach. W roku 2009 rozpoczęto nowy program nauki języka niemieckiego w 60 chińskich szkołach, które objęło prawie 6000 tyś uczniów.

EXPO 2010 w Szanghaju potwierdza szczególne relacje pomiędzy Chinami a Niemcami co daje się zauważyć  szczególnym zainteresowaniem chińskich wizytujących, którzy nadzwyczaj często wybierają Niemiecki pawilon wystawowy pomijając zupełnie inne kraje Europy. Milionowe inwestycje oraz wymiana handlowa pomiędzy tymi dwoma krajami jest godna naśladowania i jedynym co nam pozostaje to wiara w zmianę nastawienia polskich władz w stosunku do naszych mniejszych, ale jakże i pracowitych braci.

Trzeba wierzyć, że coraz więcej polskich firm, będzie podążać śladami KGHMu, Biotonu, Seleny oraz Kopexu

 

Artykuł napisany 02.06.2010.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Adam Izydorczyk: Niemcy zwycięzcą EXPO, Polska wśród przegranych Reviewed by on 5 lipca 2010 .

Ahhh te media westchnął autor poniższego artykułu. Wchodząc na Polskie strony dość często jestem atakowany informacjami o niezwykłości Polskiego pawilonu na EXPO 2010 w Szanghaju. Niestety czytelników muszę rozczarować !! Polski pawilon jest zaliczany do 10 najgorszych, ale spokojnie jesteśmy w doborowym towarzystwie Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Chin, Australii oraz Angoli i Kazachstanu. Dzisiaj nie

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarzy 13

 • Jestem architektem pracujacym w Szanghaju i to co tutaj przeczytalem, ze jednak sa ludzie ktorych polski sukces kole w oczy. Po pierwsze w Azji (i nie tylko w Azji, jestem po rozmowach z przedstawicielami newsweeka) najwieksza furore robia: Wlk Brytania (wszyscy architekci sa zafascynowani), Arabii Saudyjskiej i Polski. Dodatkowo amerykanski jest uwazany za jeden z najgorszych – no ale powod od lat jest znany, panstwo go nie finansuje i stad jak prawie zawsze ich pawilon jest szkaradny. Nie zamierzam z toba dyskutowac, bo nie podpierasz sie zadnymi faktami (linki do materialow etc.) i potraktuje twoj artykul jako artykul zwyklego zawistnika (przepraszam za brak polskiej czcionki)

  • i to co tutaj przeczytal oznacza*

  • @ SzP siekoo
   Znalazłem wreszcie kilka chwil, aby odpowiedzieć na twojego posta więc:
   1) EXPO nie jest konkursem architektonicznym, jeśli takowy wam się marzy proszę zmienić nazwę EXPO na ARCH w tym całą zasadę działania tej wystawy !!
   2) Nie jesteś jedyną osobą, która mieszka w Szanghaju co można wysnuć z ilości osób, które miały możliwość oddania głosu w wyborach !!
   3) Materiały można w innym topicu odnaleźć :linka do forum shliba gdzie założyłem temat związany z polskim pawilonem na EXPO !!
   YLK potwierdzi, że było dużo komentarzy negatywnych’
   Sam czytałem chińskie fora i wypowiedzi ludzi !! JAKOŚCIOWE A NIE ILOŚCIOWE !!! bo nie liczy się ilość wizytujących tylko opinię po obejrzeniu pawilonu !!! i jest wiele negatywnych
   4) Opieram się na wypowiedziach mojej rodziny, moich przyjaciół, moich za przeproszeniem kolegów/koleżanek z pracy
   5) Państwo nie jest od tego aby dopłacać !! wiem, że w waszych środowiskach istnieje zasada kolektywizmu, ale za EXPO mają płacić ci, którzy chcą tam zrobić biznes !!!
   6) Budynek oceniając pod względem wizualnym jest bardzo dobry (moja opinia) , ale siekoo pamiętaj, że każdy ma własną subiektywną opinię i wartościowanie !!!

   P.S Nie jestem zawistnikiem :+)

 • Naprawdę trudno coś zaoferowac chińczykom.I nie jest to tylko sprawa skali .
  Myslę że warto postarac się raczej o ich inwestycje u nas.

  • Wiekszosc misji z Polski, ktore spotykaly sie z chinskimi przedsiebiorcami i przedstawicielami wladzy w polskim pawilonie na Expo, miala na celu prezentacje ofert inwestycyjnych i przyciagniecie kapitalu chinskiego do Polski. Pokazalismy chec, dobra wole, prawdziwe zainteresowanie, i Chinczycy to zauwazyli. Ogolnie wiadomo, ze Polska za wielkiego „sojusznika” Chin nie uchodzi, ale mysle, ze ten wizerunek stopniowo zmienia sie. Niestety to, ze premier nie przylecial ani na otwarcie Expo, ani na Dzien Polski, nam w tym nie pomoglo…

 • Panowie linki wam zapodam później jak będzie czas prawdopodobnie weekend

 • Jeszcze jedno.

  Piszesz:
  „W roku 2009 rozpoczęto nowy program nauki języka niemieckiego w 60 chińskich szkołach, które objęło prawie 6000 tyś uczniów. ”
  Czy mam rozumiec, ze w kazdej z tych szkol niemieckiego uczy sie 6000tys/60=100tys uczniow? Troche duzo, jak na szkole, nawet w Chinach.
  Czy tez „tyś” to blad, i nalezy rozumiec, ze bylo to 6000/60=100 uczniow? Bylyby to dwie wieksze klasy na szkole, co i tak jest niezlym wynikiem.

  • YLK oczywiście pomyłka jest 6 tyś lub 6000 :)

 • Jestem rowniez bardzo ciekaw skad te dane, ze polski pawilon jest zaliczany do 10 najgorszych. Czy mozesz podac zrodlo?
  Przegladajac chinskie fora dyskusyjne napotkalem wiele sprzecznych opinii – np. niektorzy twierdzili, ze pawilon hiszpanski jest nieciekawy, podczas gdy innym podobala sie dziewczyna tanczaca flamenco, olbrzymie niemowle, i uwazali, ze warto bylo stac w kolejce 2 godziny, zeby wejsc do srodka.
  Sprawdza sie stare powiedzenie 智者见智仁者见仁…

 • E tam głupty piszesz. Gospodarczo to Polska może i przegrała z Niemcami w Chinach (o to nie trudno), ale na pewno nie zgodzę, że polski pawilon jest najgorszy. Kto wykonał te dane? USA?! Tak myślę, bo właśnie ich pawilon jest uważany za jeden z najgorszych, a nie najlepszych, co za absurd (!) Skąd ty pobierasz te dane. No i chiński oraz angielski pawilon też najgorsze? Kiedy one miały właśnie najlepszy dizajn.
  Zależy komu o co chodzi, gospodarczo to Polska nawet nie próbuje stawać w szeregi z Niemcami, ale na pewno pol. pawilon ma więcej odwiedzin niż niemiecki. Rozpisałeś się tu o jakichś pierdołach o VW-enach, a nie spojrzałeś na sprawę obiektywniej. Zresztą nie ważne.
  „Trzeba wierzyć, że coraz więcej polskich firm, będzie podążać śladami KGHMu, Biotonu, Seleny oraz Kopexu” to prawda, ale potrzeban jest także zmiana świadomości Polaków.
  „Trzeba wywierac presje na polityków !!!”
  Na to już za późno, trza poczekać za 2-3 pokolenia. A obecnym dać wymrzeć.

  • W4abird
   1) Po 1 nie liczy się liczba osób zwiedzających bo to są dane ilościowe a trzeba brać pod uwagę dane jakościowe !! czyli opinie po zobaczeniu konkretnego pawilonu a te są przytłaczające dla Anglików czy też Polaków !!! i każdy kto chodzi po forach internetowych to wie !! z zewnątrz może i architektura jest ładna,a ale wewnątrz nie ma nic czym możemy zainteresować widza !! Dla mnie obiektywnym sukcesem jest ilość PODPISANYCH UMÓW HANDLOWYCH !! bo po to się organizuje EXPO, aby podpisywać umowy handlowe oraz przedstawiać HI-TECH, nowe zielone technologie tutaj Hiszpania zarobi i to już każdy wie !!
   W4rbird oczywiście, że to jest subiektywna opinia bo każdy ma własną subiektywną opinię !! jeśli się nie zgadzasz masz możliwość napisania swojej wizji EXPO i wrzucić na neta !!

  • Po 2
   Zmiana mentalności Polaków już nastąpiła zaraz po ustawie Wilczka kiedy Polska zamieniła się w jeden wielki bazar !! bo człowiek jest istotą myśląca i każdą nierównowagę rynkową będzie próbował wykorzystać i tutaj jest tak samo !! Problem o czy już pisał Mariusz Dąbrowski są problemy proceduralne cła vaty przepisy Polskie ale i EU.
   Bo czasami jest tak jak słusznie zauważył Mariusz idziesz po jakiś papier a tam czegoś takiego nawet nie ma !!
   Największym błędem polskiego pawilonu jest to, że został de facto centralne ZAPLANOWANY !! dlatego jest Chopin jest zespół Śląsk historia polski a nie ma udziału polskich firm( lub znikoma ilość)
   A już na samym początku powinno to wyglądać tak dajemy cynk polskim przedsiębiorcom !! i to oni decydują !!
   Nowe technologie, maszyny górnicze chociaż wiadomo, że Famur już dał ciała !! zielone technologie ( w Polsce są firmy produkujące ogniwa słoneczne z małą pomącą polskiego rządu można było osiągnąć o wiele więcej !!

 • Serce boli jak to czytam.Trzeba wywierac presje na polityków !!!

Pozostaw odpowiedź