Komentarz eksperta,Top news

A. Brona: Wizyta Witolda Waszczykowskiego w Chinach – kluczowe kwestie

Wizyta Witolda Waszczykowskiego w Chengdu i Pekinie w dniach 23-27 kwietnia była  pierwszą podróżą ministra spraw zagranicznych w rządzie Beaty Szydło do Azji. Jak podkreślał sam minister Waszczykowski, nie jest to bez znaczenia i świadczy o ważnej pozycji Chin w polityce zagranicznej Polski. Padło wiele słów odnośnie współpracy, przedstawiono również kilka pomysłów na projekty, które mogłyby zostać wspólnie zrealizowane w przyszłości. Oto sześć najważniejszych kwestii, które warto zapamiętać z tej wizyty.

Po pierwsze – Chengdu. Minister Waszczykowski rozpoczął swój pobyt w Chinach od Chengdu – stolicy prowincji Syczuan (południowo-zachodnie Chiny, 90 mln. mieszkańców). Z punktu widzenia Polski jest to miejsce o tyle istotne, że wyrusza stamtąd pociąg towarowy kursujący do Łodzi, a sama prowincja za swojego partnera strategicznego w Polsce wybrała właśnie województwo łódzkie. Z tego powodu szefowi MSZ towarzyszył Witold Stępień, marszałek tegoż województwa. Delegacja miała okazję przyjrzeć się działalności terminalu kolejowego znajdującego się w dzielnicy Qingbaijiang. Odwiedzono również otwarty w ubiegłym roku Konsulat Generalny RP, który ma pomóc w rozwijaniu kontaktów gospodarczych pomiędzy Polską a Chinami. Jest on dużym ułatwieniem dla lokalnego biznesu, chociażby z tego powodu, że wcześniej w celu uzyskania wizy mieszkańcy Chengdu musieli udać się do oddalonego o 1600 kilometrów Pekinu. Następnie odbyły się rozmowy z Wang Dongmingiem, sekretarzem KPCh w Syczuanie oraz oficjalna kolacja wydana przez gospodarza na cześć gości. Warto podkreślić, że Wang Dongming tydzień po wizycie delegacji z Polski sam zamierza odwiedzić Warszawę i Łódź, gdzie zostanie podpisana umowa o współpracy pomiędzy województwem łódzkim a Syczuanem.

Po drugie – seria spotkań. Witold Waszczykowski uczestniczył w kilku wydarzeniach promujących polską gospodarkę, punkt widzenia na sprawy międzynarodowe oraz kulturę. Pierwszym z nich było seminarium gospodarcze „Współpraca Polski i Chin w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku” zorganizowane przez Ambasadę RP w Pekinie. Przyciągnęło ono kilkudziesięciu przedstawicieli chińskich firm, banków, funduszy, a także rządu. Drugim spotkaniem był wykład w Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (często uznawanej za największy chiński think-tank) poświęcony sytuacji międzynarodowej oraz relacjom polsko-chińskim. W trakcie przemówienia minister Waszczykowski podkreślił, że silna i niezależna Ukraina jest w interesie Chin chcących zrealizować inicjatywę „Jednego Pasa i Jednego Szlaku”. W tym wydarzeniu wzięło udział około stu ekspertów ds. międzynarodowych reprezentujących m.in. Uniwersytet Ludowy, Uniwersytet Pekiński, Uniwersytet Qinghua, korpus dyplomatyczny, członków Centrum Badań nad Rozwojem Rady Państwowej czy różne jednostki goszczącej instytucji. Następnie szef polskiego MSZ przeprowadził rozmowę z Wang Weiguangiem, dyrektorem akademii. Trzecie spotkanie odbyło się w gronie przedstawicieli dużych chińskich firm, banków i funduszy inwestycyjnych. W rozmowach uczestniczyli reprezentanci m.in. Funduszu Jedwabnego Szlaku, Huawei, China Investment Corporation, Exim Bank, ICBC, COSCO i China Great Wall. W końcu, minister Waszczykowski odwiedził założoną w 1954 r. Katedrę Języka Polskiego na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych. Po krótkim wystąpieniu w którym nawiązywał m.in. do twórczości Henryka Sienkiewicza  i poświęconej mu wystawy w gmachu katedry, odpowiadał na pytania chińskich studentów, a także miał okazję wysłuchać chórku śpiewającego kilka polskich piosenek.

Po trzecie – rozmowy bilateralne. Minister Waszczykowski spotkał się z szefem dyplomacji chińskiej Wang Yi oraz wiceprzewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Li Yuanchao. W trakcie tych rozmów poruszano tematy współpracy gospodarczej, wzajemnych relacji w sferze politycznej, współpracy w formacie Chiny-Europa Środkowa i Wschodnia „16+1” oraz roli Polski w inicjatywie „Jednego Pasa i Jednego Szlaku”. Li Yuanchao w trakcie rozmowy z Waszczykowskim powiedział, że Chiny będą dążyły do pogłębienia wzajemnego zaufania i promowania współpracy m.in finansowej, rolniczej oraz w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw w celu podniesienia partnerstwa strategicznego na wyższy poziom.

Po czwarte – infrastruktura. Najczęściej przebijającym się do mediów tematem była możliwa współpraca w zakresie rozbudowy infrastruktury w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Obie strony przedstawiły propozycje projektów, które mogłyby zostać wspólnie zrealizowane. Wśród obszarów kooperacji wymienia się rozbudowę portów, dróg, kolei, lotnisk oraz współpracę w energetyce. Byłoby to zgodne ze strategią chińską zaprezentowaną w Suzhou na spotkaniu „16+1”, która zakłada m.in. modernizację portów i tworzenie przy nich stref przemysłowych. Jeżeli chodzi o konkretne projekty to wyróżnia się możliwość przyśpieszenia pracy nad drogą Via Carpatia (droga + kolej), przebiegającą przez całą ścianę wschodnią Polski do Rumunii; budowę Centralnego Portu Lotniczego pomiędzy Warszawą i Łodzią wraz z dojeżdżającą do niego koleją dużych prędkości oraz ewentualny udział Chin w budowie elektrowni atomowej w Polsce. Te trzy projekty wydają się być najbardziej oczywiste  zarówno ze strony polskiej, jak i chińskiej. Pekin już jest zaangażowany w realizację korytarzu transportowego Via Baltica, więc naturalne byłoby wzięcie udziału w Via Carpatia, której trasa częściowo się z nim pokrywa. Dodatkowo w ten sposób połączone zostaną dwa państwa, które z perspektywy Chin są najbardziej istotne w formacie „16+1” – Polska i Rumunia. Budowa Centralnego Portu Lotniczego i kolei dużych prędkości w Polsce to projekty zaproponowane jeszcze w ubiegłej dekadzie, które następnie zostały porzucone lub, według innej interpretacji, odłożone na później. Ten pierwszy projekt z m.in. na rozwój portów regionalnych, drugi poprzez naciski Komisji Europejskiej, która za priorytet uznała rewitalizację dotychczas istniejących linii międzymiastowych i regionalnych, zamiast budowania od podstaw trasy „Y” Warszawa-Łódź-Poznań/Wrocław. W tym zakresie Chiny mają gigantyczne doświadczenie, a od niedawna próbują zdobyć zagraniczne rynki za pomocą eksportu kolei dużych prędkości (program luźnie nazywany jest „dyplomacją kolei dużych prędkości”, chiń. gāotiě wàijiāo, 高铁外交), przy której jeżdżące w Polsce Pendolino pod względem osiąganej prędkości i komfortu jazdy prezentuje się średnio. Budowa elektrowni atomowej w państwach Europy Środkowej i Wschodniej przy udziale Chin to temat, który przewija się od ostatniego szczytu „16+1”, gdzie premier Li Keqiang poinformował, że zostało podpisane memorandum z Francją o wspólnej budowie tego typu instalacji w państwie trzecim. Technologia francuska jest z kolei jednym z faworytów jeżeli chodzi o realizację projektu atomowego w Polsce. Jakkolwiek te sprawy się nie potoczą, coraz konkretniejsze propozycje dają nadzieję na to, że syndrom COVEC, firmy która zeszła z placu budowy autostrady A2, został ostatecznie przełamany.

Źródło: msz.gov.pl

Źródło: msz.gov.pl

Po piąte – pozostali członkowie delegacji. Wraz z ministrem Waszczykowskim do Chin udało się kilku przedstawicieli rządu i agencji państwowych. Poza wspomnianym już Witoldem Stępniem najciekawszą rolę miał Mikołaj Wild, wiceminister skarbu państwa, który wraz z przedstawicielami LOTu szukał inwestora finansowego dla tej linii. Polska jest zainteresowana sprzedażą 49% udziałów przewoźnika, co pozwoliłoby na zachowanie kontroli nad spółką, ale zarazem umożliwiło uzyskanie potrzebnego do rozwoju kapitału. Dodatkowo prawo Unii Europejskiej nie pozwala na sprzedaż podmiotom spoza Unii większościowych udziałów linii lotniczych. Były prowadzone również rozmowy dotyczące zacieśnienia współpracy na europejskim i azjatyckim rynku lotniczym, jednak żadne konkretne ustalenia nie zostały przedstawione opinii publicznej. Członkiem delegacji był również Radosław Domagalski.

Po szóste – zapowiedź kolejnych wizyt i spotkań wysokiego szczebla. Minister Witold Waszczykowski potwierdził w Pekinie przyjazd przewodniczącego Xi Jinpinga do Polski w tym roku. Oficjalnie nie podano jeszcze daty tej wizyty. W związku z owocnymi odwiedzinami przez Xi Jinpinga Czech oczekiwania wobec tej wizyty na pewno będą wysokie. Będzie to pierwszy raz od 2004 r. gdy przewodniczący Chin zagości w Warszawie. Z kolei do Chin zaproszona została premier Beata Szydło. Jeżeli wziąć jeszcze pod uwagę jej prawdopodobne spotkania z premierem Chin w Rydze na szczycie „16+1” oraz wcześniej w Ułan Bator na szczycie ASEM, to może się okazać, że jeszcze nigdy w historii III RP polskie władze nie prowadziły dialogu z Pekinem w tak intensywny sposób.

Ilość wspólnych projektów możliwych do zrealizowania, spotkań na wysokim szczeblu oraz ponadpartyjny pozytywny klimat w dążeniu do zacieśniania współpracy wśród polskich elit politycznych (w Warszawie, jak i w samorządach) potęguje nadzieje na szarpnięcie cuglami we wzajemnych relacjach. Do tego jednak potrzeba podpisanych umów, a nie deklaracji i zapewnień o intencjach. Ten rok może być kluczowy w tej materii. Najpóźniej na szczycie „16+1” będzie można podsumować rok starań rządu Zjednoczonej Prawicy o inwestycje chińskie i wystawić jednoznaczną ocenę tym działaniom. Jak stwierdził minister Waszczykowski podsumowując swoją wizytę: „możliwości współpracy z Chinami są nieograniczone”. Tyczy się to inwestycji, handlu, współpracy naukowej, kulturalnej czy sportowej. Do tej ostatniej kwestii nawiązał niezawodny Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Chinach, który zatwittował o zainteresowaniu Chin współpracą z Polską w sportach zimowych, przed olimpiadą w Pekinie w 2022 roku. Kto wie, być może następny „Małysz” wyszkolony przez polskich trenerów będzie nazywał się Wang?

 

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
A. Brona: Wizyta Witolda Waszczykowskiego w Chinach – kluczowe kwestie Reviewed by on 30 kwietnia 2016 .

Wizyta Witolda Waszczykowskiego w Chengdu i Pekinie w dniach 23-27 kwietnia była  pierwszą podróżą ministra spraw zagranicznych w rządzie Beaty Szydło do Azji. Jak podkreślał sam minister Waszczykowski, nie jest to bez znaczenia i świadczy o ważnej pozycji Chin w polityce zagranicznej Polski. Padło wiele słów odnośnie współpracy, przedstawiono również kilka pomysłów na projekty, które

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź