Chiny news,News

Chiny wystrzeliły nowego satelitę nawigacyjnego

Źródło: fr.sputniknews.com

We wtorek (10.07) o godzinie 4:58 rano czasu miejscowego z Centrum Startowego Satelitów Xichang w prowincji Syczuan, wystrzelono rakietę Chang Zheng-3A (pol. Długi Marsz-3A), która na swoim pokładzie zabrała nowego satelitę nawigacyjnego systemu Beidou-2. Wysłany na orbitę ziemską satelita jest 32. satelitą nawigacyjnym umieszczonym przez Chiny w przestrzeni kosmicznej. Wystrzelenie było też 280. misją z wykorzystaniem rakiety z serii Chang Zheng.

Beidou jest globalnym systemem nawigacji satelitarnej mającym być konkurencją dla amerykańskiego systemu GPS, rosyjskiego GLONASS i europejskiego GALILEO. Jego nazwa pochodzi od chińskiego terminu określającego gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy. Prace nad systemem Beidou formalnie rozpoczęto w 1994 roku. W 2000 roku system zaczął funkcjonować na obszarze Chin, a od 2012 roku obsługuje region Azji i Pacyfiku. Od tego czasu zapewnia całodobowe, darmowe, niezawodne w każdych warunkach pogodowych usługi pozycjonowania, nawigacji i pomiaru czasu dla klientów na obszarze Azji i Pacyfiku. Jak zapewnia Chińska Akademia Technologii Kosmicznych, do tej pory system był bezawaryjny.

Chiny od 2017 roku rozpoczęły konstruowanie satelitów trzeciej generacji systemu Beidou – Beidou-3. Osiem satelitów tego rodzaju znajduje się już w przestrzeni kosmicznej. Mimo tego faktu wciąż wysyłane są również satelity starszej wersji, tak jak miało to miejsce we wtorek. Jak tłumaczy główny projektant systemu Beidou-2 Yang Hui – Wystrzelenie i uruchomienie zapasowego satelity Beidou-2 ma zapewnić ciągłość i stabilność pracy systemu. Niektóre z satelitów Beidou-2 zbliżają się do kresu swojego życia i muszą być zastąpione przez satelity zapasowe. Chiny wysłały na orbitę dwa zapasowe satelity w marcu i czerwcu 2016 roku.

-Zapasowe satelity nie są kopiami poprzednich konstrukcji, lecz posiadają ulepszenia zwiększające ich niezawodność- podkreśla Yang. Wyposażone są w zegary rubidowe, które stanowią kluczowy element dla dokładnego pozycjonowania i określania czasu. Od czasu otwarcia się Państwa Środka na świat ponad 40 lat temu, Chińczycy w swoich konstrukcjach wykorzystywali kosztowne importowane zegary rubidowe. Z chwilą rozpoczęcia prac nad systemem Beidou, Stany Zjednoczone zablokowały eksport tych urządzeń do Chin. Od tamtej pory Chińczycy musieli polegać na własnych możliwościach produkcyjnych. Pierwszy wyprodukowany w kraju zegar został przetestowany w 2006 roku. Jego ulepszona wersja została wykorzystana w satelitach Beidou-2.

Obecny rok ma być intensywny jeśli chodzi o wysyłanie satelitów nawigacyjnych. System Beidou do końca 2018 roku ma zapewniać obsługę dla państw położonych wzdłuż Pasa i Szlaku, a w 2020 roku ma stać się systemem o zasięgu globalnym.

Satelity Beidou-3 potrafią wysyłać sygnał kompatybilny z innymi systemami nawigacji satelitarnej, zapewniając tym samym rozbudowę całej sieci satelitarnej, jak również usługi poszukiwawczo-ratownicze zgodne z międzynarodowymi standardami. Dokładność pozycjonowania wynosi od 2,5 do 5 metrów. System Beidou będzie współpracować z innymi technologiami takimi jak teledetekcja, Internet, chmury obliczeniowe itd.

– W przeciągu ostatnich pięciu lat, system pomógł uratować ponad 10 tys. rybaków. Ponad 40 tys. statków rybackich i ponad 4,8 mln pojazdów w Chinach wyposażona jest w urządzenia systemu Beidou – powiedział rzecznik Beidou Ran Chengqi. Chiny przez ostatnie pięć lat sprzedały ponad 50 mln rodzimej produkcji chipów połączonych z systemem Beidou. – Do roku 2020 wartość chińskiego biznesu nawigacji satelitarnej przekroczy 400 mld yuanów (ok. 58 mld USD), z czego od 240 do 320 mld trafi do systemu Beidou – powiedział Ran.

 

Opracowanie: Jakub Wirski

Na podstawie: xinhuanet.com

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Chiny wystrzeliły nowego satelitę nawigacyjnego Reviewed by on 14 lipca 2018 .

We wtorek (10.07) o godzinie 4:58 rano czasu miejscowego z Centrum Startowego Satelitów Xichang w prowincji Syczuan, wystrzelono rakietę Chang Zheng-3A (pol. Długi Marsz-3A), która na swoim pokładzie zabrała nowego satelitę nawigacyjnego systemu Beidou-2. Wysłany na orbitę ziemską satelita jest 32. satelitą nawigacyjnym umieszczonym przez Chiny w przestrzeni kosmicznej. Wystrzelenie było też 280. misją z

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź