Singapur news

Wicepremier Singapuru o stosunkach z Chinami

źródło: commons.wikimedia.org

źródło: commons.wikimedia.org

Podczas swojej pięciodniowej wizyty w Chinach, wicepremier Singapuru Teo Chee Hean przedstawił singapurską perspektywę na stosunki z Chinami. Felieton wicepremiera Teo ukazał się w dzienniku Cankao News.

Głównym tematem było zachęcanie do wzmacniania „wyjątkowej przyjaźni” pomiędzy Singapurem a Chinami, które w zeszłym roku były największym partnerem handlowym Singapuru, z wymianą dochodzącą do 73,1 mld dolarów amerykańskich. Według Teo świadczy to o mocnych związkach gospodarczych oraz jest dowodem singapurskiego wsparcia dla Chin i wiary w chińską przyszłość.

Nawiązując do początków relacji chińsko-singapurskich w czasach Denga Xiaopinga, zapewnił że już wtedy Singapur był przychylny rozwojowi Chin. Wspomniał również o stworzonym z inicjatywy Lee Kwan Yew parku przemysłowym w Suzhou (Suzhou Industrial Park), który okazał się być wielkim sukcesem i modelem dla innych chińskich miast, takich jak Nantong, Suqian lub Chuzhou. W 2008 roku, Singapur i ChRL rozpoczęły kolejny projekt – EcoCity w Tianjin, który skupia się na zrównoważonym rozwoju i, oprócz bycia ośrodkiem rozwoju nowych technologii, dąży do stworzenia miasta przyjaznego środowisku i pełnego życia. Te sukcesy dały początek kolejnym wspólnym projektom, szczególnie z kategorii „prywatne wspierane przez rząd” (private sector-led and government supported), takim jak: Guangzhou Knowledge City, Jilin Food Zone oraz Singapore-Sichuan Hi-Tech Innovation Park.

Wicepremier nawiązał również do współpracy w dziedzinie finansowej – w zeszłym roku Singapur został pierwszym miejscem poza granicami Chin, w którym zlokalizowane zostało centrum rozliczeniowo-finansowe gdzie transakcje rozliczane są w juanach. Niedawno również Ludowy Bank Chin oraz Bank Centralny Singapuru (MAS) zawarły porozumienie, które ułatwi transakcje transgraniczne w juanach.

Według Tao, relacje między Chinami i Singapurem to więcej niż tylko więzi gospodarcze W swoim felietonie stwierdza, że pomimo różnic w rozmiarach i systemach politycznych, wyjątkowa przyjaźń pomiędzy Chinami i Singapurem bazuje na wspólnych więziach kulturowych oraz międzyludzkich (ponad 70% mieszkańców Singapuru ma chińskie korzenie). Zapewnił również, że tak szeroka współpraca możliwa jest jedynie dzięki wzajemnemu szacunkowi i zaufaniu.

Teo wspomniał także o relacjach pomiędzy Chinami i ASEAN, którego Singapur również jest członkiem. Za główny sukces w tym zakresie uznał Porozumienie o Wolnym Handlu Chiny-ASEAN z 2008 r. jak również Regionalne Kompleksowe Partnerstwo Ekonomiczne (Regional Comprehensive Economic Partnership) mające na celu bardziej wyrównany wzrost ekonomiczny w regionie.

Dyplomatycznie odniósł się również do konfliktu terytorialnego na Morzu Południowochińskim. — Pomimo różnic między niektórymi członkami ASEAN a Chinami, dotyczących żądań terytorialnych, zachęcamy wszystkie zaangażowane strony do rozwiązania tych kwestii pokojowo, w zgodzie z prawem międzynarodowym – podsumował singapurskie stanowisko Teo. Zauważył również, że kodeks postępowania na Morzu Południowochińskim, pomógłby w budowaniu „kolejnej złotej dekady” w relacjach pomiędzy Chinami i ASEAN.

Wicepremier Teo przybył do Chin na zaproszenie Sekretarza Meng Jianzhu, członka Komitetu centralnego Biura Politycznego KPCh. Teo będzie brał udział w 2. Singapursko-Chińskim Forum Polityki Społecznej, spotka się również z innymi politykami. Odwiedzi także Chongqing. W delegacji biorą również udział przedstawiciele singapurskich resortów polityki społecznej, obrony oraz handlu i przemysłu.

Na podstawie: channelnewsasia.com, mfa.gov.sg
Opracowanie: Dominik Wilk

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Wicepremier Singapuru o stosunkach z Chinami Reviewed by on 31 lipca 2014 .

Podczas swojej pięciodniowej wizyty w Chinach, wicepremier Singapuru Teo Chee Hean przedstawił singapurską perspektywę na stosunki z Chinami. Felieton wicepremiera Teo ukazał się w dzienniku Cankao News. Głównym tematem było zachęcanie do wzmacniania „wyjątkowej przyjaźni” pomiędzy Singapurem a Chinami, które w zeszłym roku były największym partnerem handlowym Singapuru, z wymianą dochodzącą do 73,1 mld dolarów

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź