Chiny news,News

Chiny a Rada Współpracy Krajów Zatoki Perskiej w świetle umowy o wolnym handlu

19.04.2013W tym roku podpisana zostanie umowa o wolnym handlu między Chinami a Radą Współpracy Krajów Zatoki Perskiej (RWZP), oświadczył w czwartek (18.04) ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Pekinie, Omar Ahmad Al Bitar. 

– Większość najważniejszych problemów dotyczących umowy została już rozwiązana, a pozostała jeszcze do ustalenia szczegółowa lista stawek taryfowych, która niebawem zostanie ogłoszona – powiedział Al Bitar ogólnokrajowemu dziennikowi Zhongguo Ribao.

Założona w Abu Dhabi w 1981 r. RWZP jest politycznym i gospodarczym organem współpracy jednoczącym Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), Bahrajn, Arabię Saudyjską, Oman, Kuwejt i Katar. Kraje te mają ponad 60 proc. udział w ogólnym handlu pomiędzy Chinami a krajami Ligi Arabskiej.

Chiny i RWZP rozpoczęły negocjacje dot. umowy o wolnym handlu w 2004 r. W trakcie czterech rund rozmów osiągnięto konsensus w większości dyskutowanych problemów. Ostatnim, nie zamkniętym do końca punktem, pozostała lista stawek taryfowych na różne usługi.

Handel między obiema stronami opiera się głownie na eksporcie surowców energetycznych do Chin i eksporcie chińskich wyrobów przemysłu maszynowego i tekstylnego do krajów RWZP.

Z danych chińskiego Ministerstwa Handlu wynika, że wartość transakcji między Chinami i RWZP wyniosła w 2011 r. ponad 133,8 mld dolarów, co stanowi 68,3 proc. wartości handlu między Chinami a krajami Ligi Arabskiej; do końca 2011 r. wartość obustronnych inwestycji osiągnęła 4,1 mld dolarów.

ZEA i Arabia Saudyjska są na Bliskim Wschodzie największym rynkiem eksportowym Chin, a wartość wysyłanych tam towarów stanowi dwie trzecie całości eksportu do krajów Zatoki Perskiej.

Z danych ambasady ZEA w Pekinie wynika, że obecnie Chiny są drugim co do wielkości wymiany handlowej partnerem ZEA z obrotami rzędu 40 mld w 2012 r., ale już w 2015 r. Chiny mają wyprzedzić Indie i staną się największym partnerem ZEA przy wartości wymiany handlowej ok. 60 mld dolarów.

Zdaniem Al Bitara układ o wolnym handlu znacznie przyspieszy współpracę gospodarczą między oboma krajami.

Chiny eksportują do ZEA głównie wyroby elektroniczne i stal. Kraje Zatoki Perskiej mają nadzieję znacznie rozwinąć eksport żywności do Chin, gdzie muzułmański rynek spożywczy, rosnący o 10 proc. rocznie, oceniany jest obecnie, jak wynika z raportu Ministerstwa Spraw Zagranicznych ZEA, na 2,5 mld dolarów.

Jiang Shuzhu, profesor Instytutu Biznesu i Technologii Uniwersytetu Shandong, uważa, że umowa o wolnym handlu z RWZP zapewni Chinom bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych, bowiem kraje Zatoki Perskiej są największym ich dostawcą. Poza tym układ ten pomoże w ekspansji firm chińskich nad Zatoką Perską, gdzie obserwuje się duże zainteresowanie produktami chińskimi.

– Firmy chińskie powinny rozpocząć również na dużą skalę inwestycje w przemysł naftowy nad Zatoką Perską, co może znacznie obniżyć ceny surowców energetycznych i złamać tradycyjny do tej pory monopol firm amerykańskich i europejskich w tej dziedzinie – dodał Jiang.

Według danych ambasady ZEA w Pekinie, obecnie ponad 5000 firm chińskich prowadzi inwestycje w rejonie Zatoki Perskiej, co stanowi zdecydowany wzrost w porównaniu z rokiem 2010, kiedy było ich 3000.

W tym roku Chiny rozpoczęły negocjacje w sprawie układu o wolnym handlu z Japonią i Koreą Południową oraz z Unią Europejską, ale zdaniem chińskich ekspertów rozmowy te będą trwały co najmniej do 2015 r.

Na podstawie: bbc.co.uk, pap.pl
Opracowanie: Katarzyna Fryc

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Chiny a Rada Współpracy Krajów Zatoki Perskiej w świetle umowy o wolnym handlu Reviewed by on 19 kwietnia 2013 .

W tym roku podpisana zostanie umowa o wolnym handlu między Chinami a Radą Współpracy Krajów Zatoki Perskiej (RWZP), oświadczył w czwartek (18.04) ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Pekinie, Omar Ahmad Al Bitar.  – Większość najważniejszych problemów dotyczących umowy została już rozwiązana, a pozostała jeszcze do ustalenia szczegółowa lista stawek taryfowych, która niebawem zostanie ogłoszona –

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź