
M-22 Osprey w amerykańskiej Bazie Piechoty Morskiej w Iwakuni, pref. Okinawa (źr. Marine Corps Air Station Iwakuni)
19 września japoński rząd oficjalnie potwierdził, że samoloty MV-22 Osprey spełniają normy bezpieczeństwa i tym samym zezwolił na ich rozmieszczenie w amerykańskiej bazie wojskowej na Okinawie, mimo protestów lokalnej ludności. Wcześniej japońsko-amerykański komitet uzgodnił dodatkowe „środki bezpieczeństwa”, którym będą podlegać samoloty Osprey. W przypadku lotów koszących piloci będą musieli zachować wysokość co najmniej 500 stóp (ok. 152 m), a ponadto zabroniono przelotów nad newralgicznymi miejscami takimi, jak elektrownie atomowe, miejsca historyczne, lotniska cywilne, obszary gęsto zaludnione, szkoły i szpitale. Porozumienie nie zawiera jednak klauzuli karnej za nieprzestrzeganie zakazów, co może prowadzić do konfliktu z mieszkańcami Okinawy. Żołnierze z bazy powietrznej Kadena na Okinawie często odbywają loty w godzinach 22.00-7.00 mimo, że zabrania tego porozumienie z 1996 r..
Podczas konferencji prasowej minister obrony Satoshi Morimoto oraz minister spraw zagranicznych Koichiro Genba zapewniali, że wielozadaniowe samoloty są bezpieczne, a przypadki katastrof lotniczych z udziałem tych maszyn były spowodowane przez ludzki błąd, a nie usterki techniczne. MV-22 Osprey posiadają tryb pionowego startu i lądowania, i to właśnie podczas zmiany z trybu śmigłowca na tryb samolotowy dochodziło do wypadków. W związku z tym, strony ustaliły, że start i lądowanie będzie odbywać się tylko w obrębie amerykańskich baz wojskowych, a czas zmiany trybu lotu zostanie skrócony do minimum.
Yasushi Ohana, urzędnik z wydziału ds. baz wojskowych Urzędu Prefekturalnego na Okinawie stwierdził, że porozumienie (dot. środków bezp.) nie rozwiązuje problemu, a w przypadku katastrofy nie będzie można pociągnąć Amerykanów do odpowiedzialności. Minister obrony zapytany, czy weźmie na siebie odpowiedzialność za ewentualne wypadki, unikał bezpośredniej odpowiedzi i powtórzył, że jego zadaniem było potwierdzenie standardów bezpieczeństwa samolotów Osprey.
Źródło: Japan Times Online
Opracowała: Agata Czapkowska
Pozostaw odpowiedź