Zespół

 › Zespół

Zespół


EKSPERCI I ANALITYCY CENTRUM STUDIÓW POLSKA-AZJA:

 • Paweł Behrendt, absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Szczecińskim, publicysta, tłumacz, redaktor na portalu konflikty.pl. Interesuje się wojskowością Dalekiego Wschodu ze szczególnym uwzględnieniem Japonii. Mieszka w Szczecinie. Znajomość języków: angielski, niemiecki, francuski.
  Ekspert CSPA: Japonia, Azja.
 • foto_pietrewiczOskar Pietrewicz, absolwent studiów pierwszego i drugiego (specjalizacja wschodnioazjatycka) stopnia w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorant na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Autor artykułów naukowych i publicystycznych poświęconych Półwyspowi Koreańskiemu oraz polityce wewnętrznej i zagranicznej Chin.
  Ekspert CSPA: Korea Północna, Korea Południowa.
 • CV picJakub Piasecki, (謝佳倫 – Xie Jia-lun), 2009 – 2012 Press Officer and Policy Advisor on China at the European Parliament; 2013 Visiting Fellow at the Taiwan Foundation for Democracy; 2015 Fellow at the EU Centre in Taiwan, National Taiwan University (Taiwan MOFA Fellow); Main areas of expertise: Taiwan and cross-strait relations, Taiwan’s relations with the European Union; Fluent in English and Mandarin Chinese; You can follow him on Twitter: @piasecki82.
  Ekspert CSPA: Chiny, Tajwan
 • Roman-Husarski-photo-150x150Roman Husarski, absolwent filmoznawstwa i student kulturoznawstwa dalekowschodniego. W latach 2013-2015 przewodniczący Dalekowschodniego Koła Naukowego UJ. Obecnie przewodniczący Rady Kół Naukowych UJ. Jest autorem filmów dokumentalnych: „Droga do Timbuktu” i „Somaliland is safe!”. Interesuje się kinem, religią i kulturą Korei oraz Azją P-W. Autor wielu artykułów publicystycznych i naukowych. Koordynator wizualnej i technicznej strony internetowej CSPA. Prowadzi bloga wloczykij.org
  Ekspert CSPA: Korea Północna, Korea Południowa.
 • Paweł Szczap, mongolista, tłumacz. Absolwent studiów pierwszego i drugiego stopnia na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, trzykrotny stypendysta Państwowego Uniwersytetu Mongolskiego w Ułan Batorze, obecnie doktorant na Wydziale Orientalistycznym UW. Specjalizuje się w problamatyce współczesnych zagadnień społecznych i kulturowych Mongolii takich jak nacjonalizm, rozwój i wpływ przemysłu wydobywczego na kulturę, urbanizacja (ze szczególnym uwzględnieniem problematyki ułanbatorskiej), tożsamość ekologiczna, rozwój patriotyzmów lokalnych w ośrodkach górniczych. Twórca projektu „Ulaanbaatar Studies”. Znajomość języków: angielski, mongolski. Ekspert CSPA: Mongolia.


KOORDYNATORZY CENTRUM STUDIÓW POLSKA-AZJA:


 • Zrzut ekranu 2016-07-04 o 08.00.11Patrycja Pendrakowska, /蒂亚/ koordynatorka projektów CSPA od lipca 2015 roku. Ukończyła sinologię i socjologię na UW, którą studiowała również na Ludwig-Maximilians Universität w Monachium. W 2011 roku badała problem migracji w Nepalu, w Institute of Integrated Development Studies w Katmandu, pracowała również przy projekcie SCIP prowadzonym przez uniwersytet w Getyndze nad integracją Polaków w Niemczech. Była redaktorka TVN24 i wolontariusz w dziale misji PAH. Otrzymała stypendia naukowe na seminaria i badania w Polsce, Niemczech, Hiszpanii i Chinach. E-mail: [email protected]; twitter: @patrycjapendra
 • Zrzut ekranu 2016-07-04 o 07.59.42Karol Kozłowicz, koordynator działu News, redaktor portalu www.polska-azja.pl, dziennikarz Polskiego Radia. Absolwent drugiego stopnia Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (specjalność: pozaeuropejskie studia regionalne). Główny obszar zainteresowań: stosunki japońsko-chińskie po II wojnie światowej.
 • Antoni Jakubowski, student 3 roku psychologii na Uniwersytecie Warszawskim i Université Paris X Nanterre. Jako stypendysta programu Muzeum Żydów Polskich studiował na Tel Aviv University, gdzie koordynował projekty edukacyjne poświęcone stosunkom polsko- żydowskim. Interesuje się problematyką heurystyk w kontekście konfliktów międzygrupowych, polityką Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz buddyzmem. W CSPA zajmuje się przeglądem informacji z Wietnamu oraz koordynacją projektów. Od przyszłego roku rozpocznie kolejne studia w Zakładzie Iranistyki UW. W przyszłości chciałby rozpocząć pracę w korpusie dyplomatycznym.
 • Wojciech Tomaszewski, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Na tej samej uczelni ukończył także studia w Instytucie Historii i na Wydziale Zarządzania. Doktorant na WPiA UW. Przez wiele lat pracował w międzynarodowym biznesie. Zajmował się także doradztwem prawnym. Głowna tematyka zainteresowań: cywilizacja chińska i cywilizacja sowiecka. Pasję poznawania innych cywilizacji łączy z wielokrotnymi podróżami po Europie, Afryce i Azji. Autor licznych historycznych artykułów na portalach polska-azja.pl i histmag.org. Publikuje również artykuły dotyczące aktualnych spraw Azji Wschodniej w prasie bieżącej. W CSPA zajmuje się kwestiami prawnymi i księgowymi.

PRAKTYKANCI CENTRUM STUDIÓW POLSKA-AZJA:


fotoKatarzyna Dombrowicz, absolwentka Wydziału Orientalistycznego UW. Ukończyła studia indologiczne pierwszego stopnia, które ma nadzieję kontynuować na drugim stopniu. W październiku podejmie kolejne studia na warszawskiej kryminologii. Interesuje się problemami społeczno-kulturowymi Azji Południowej, ze szczególnym uwzględnieniem Pakistanu i Indii. Miłośniczka południowo-azjatyckiej kinematografii i koreańskich dram. Przygodę z publicystką rozpoczyna w CSPA, gdzie wraz z Mileną Borkowską redaguje cotygodniowy przegląd najważniejszych informacji z Azji Południowej.


WSPÓŁPRACOWNICY CENTRUM STUDIÓW POLSKA-AZJA:


 

Bez tytułu (2)Natalia Mandrysz, Od marca 2016 roku zajmuje się obsługą konta CSPA na Instagramie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim oraz ekonomię na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. W przeszłości pracowała jako dziennikarz i fotograf, obecnie jest księgową. Interesuje się literaturą angielską, filmem współczesnym, podróżami, postcrossingiem i protokołem dyplomatycznym. Pasjonują ją literatura i kultura Dalekiego Wschodu, w szczególności Chin i Japonii.

.

Zrzut ekranu 2016-09-01 o 17.30.35

Kinga Rokita, studentka kulturoznawstwa dalekowschodniego. Interesuje się problematyką społeczną i kulturową w Japonii. W wolnych chwilach uczy się japońskiego, zgłębia książki psychologiczne i podróżnicze. Pracowała jako wolontariuszka na Sri Lance i planuje podróże w inne rejony Azji. Dla CSPA pisze artykuły o Japonii na bieżące tematy społeczne, polityczne i kulturowe.

 

.

ada_Ada Dyndo, doktorantka na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Magister orientalistyki (indologia) i studiów euroazjatyckich, absolwentka studiów licencjackich w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW (specjalizacja rozwiązywanie konfliktów). Studiowała w Nepalu (Peace, Conflict and Development Studies, Tribhuvan University, 2010 r.) i w Indiach (Defence Studies, Sociology of India, University of Pune, 2013 r.). Pracowała w Indiach jako stażystka w Konsulacie Generalnym RP w Mumbaju (2013 r.) oraz w biurze UNESCO w New Delhi (2014 r.). Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół społecznych i politycznych problemów Azji Południowej, zwłaszcza Kaszmiru oraz badań nad konfliktami. Obecnie mieszka w Pattani, w Tajlandii, gdzie prowadzi badania porównawcze konfliktu w Kaszmirze i w południowej Tajlandii w ramach sześciomiesięcznego stypendium Erasmus Mundus Mobility with Asia Programme do Prince of Songkla University.

Znajomość języków obcych: angielski, francuski, hindi, urdu.

akDr hab. Arkadiusz Michał Kowalski jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Gospodarki Światowej SGH. Stopień doktora nauk ekonomicznych uzyskał w Kolegium Analiz Ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w 2006 roku, natomiast stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w Kolegium Gospodarki Światowej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w 2006 roku. Specjalizuje się w tematyce konkurencyjności międzynarodowej, systemów innowacji, klastrów, bezpośrednich inwestycji zagranicznych, internacjonalizacji działalności badawczo-rozwojowej (B+R) oraz gospodarek azjatyckich. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych oraz uczestniczył jako kierownik lub współwykonawca w różnego rodzaju krajowych i międzynarodowych projektach badawczych. Był także ekspertem w pracach na rzecz Komisji Europejskiej, administracji rządowej, przedsiębiorstw lub klastrów. Jest także członkiem sieci Microeconomics of Competitiveness (MOC) Network, koordynowanej przez Harvard Business School, USA. W okresie od września 2016 r. do lutego 2017 r. odbywa staż naukowy w Chulalongkorn University w Bangkoku w Tajlandii.

.

zrzut-ekranu-2016-11-14-o-17-52-07Magdalena Rybczyńska, absolwentka Indologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Informatyki i Ekonometrii (spec. Zarządzanie Informacjami) na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Koordynatorka projektu naukowo-badawczego „Szlakiem Gandhiego,” zrealizowanego w 2008 roku w Indiach.Posiada kilkuletnie doświadczenie w firmie outsourcingowej w pracy dla zagranicznego klienta. Pracowała również dla różnych organizacji w Holandii. Interesuje się przeobrażeniami zachodzącymi w Azji, a mającymi wpływ na gospodarkę światową; związkiem filozofii z ekonomią i polityką Indii. Pasjonatka jogi, zgłębiająca osadzenie jej praktyk w indyjskich tradycjach religijnych.Podróżniczka, fascynuje ją nieustanne poznawanie nieznanego. =Znajomość języków: angielski, sanskryt, hindi, urdu oraz podstawy tamilskiego.

 

Dr. Krzysztof M. Zalewski, historian, sociologist, expert in EU and international affairs. Previously he served at the EU Agency for Fundamental Rights (2014-2016) where he i. a. co-organized Fundamental Rights Forum 2016 and at the Foreign Relations Office of the Chancellery of the President of Poland. In 2009 at the Centre for Eastern Studies (Warsaw), 2009-2010 advisor to the Speaker of the Sejm. Member of the German-Polish Youth Office Board (2011-2015).

.

 

Antonina Łuszczykiewicz, absolwentka kulturoznawstwa dalekowschodniego, które ukończyła z wyróżnieniem, obecnie doktorantka na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureatka stypendium konfucjańskiego na uniwersytecie Xi’an Jiaotong Daxue. Autorka monografii „Psalmista szowinizmu”. Rudyard Kipling wobec Indii i Indusów (2014) oraz Azjata jako źródło zagrożenia. Rekonstrukcja wizerunku Indusów i Chińczyków w literaturze brytyjskiej przełomu XIX i XX wieku (2016). Interesuje się historią relacji chińsko-indyjskich oraz tematyką związaną z uprzedzeniami i stereotypami. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą kulturowej interpretacji Pancha Shila. Pasjonatka języka chińskiego i hindi.

.

 

Dawid Juraszek, wykładowca, pisarz, publicysta, tłumacz, redaktor. Od 2003 roku przebywa głównie w Chinach, gdzie pracował dotąd na uczelniach wyższych w prowincjach Hunan, Hainan i Guangdong. Absolwent filologii angielskiej i zarządzania edukacją, obecnie studiuje podyplomowo stosunki międzynarodowe. Mieszka w Kantonie.

.

.

.

.

Jakub Królczyk, absolwent filologii wietnamsko-tajskiej. Studia ukończył w 2012 roku. Prace magisterską, pod tytułem „Obrzędy pogrzebowe i kult przodków w Wietnamie na przykładzie Hue”, przygotował pod kierunkiem prof. dr Nguyen Chi Thuata. Odbył staż językowy na Uniwersytecie Społecznym w Hanoi. Oprócz studiów na wydziale Neofilologii UAM uzyskał również dyplom licencjacki w zakresie psychologii w zarządzaniu na Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu, na podstawie pracy dyplomowej dotyczącej wpływu konfucjanizmu na kulturę organizacyjną w przedsiębiorstwach azjatyckich. Obecnie jest doktorantem w Instytucie Językoznawstwa UAM w Poznaniu oraz pracuje na stanowisku analityk w Akademii Sztuki Wojennej. Zainteresowania naukowe dotyczą głównie pogranicza języka, kultury oraz systemów filozoficznych Azji, a także sytuacji geopolitycznej regionu.

.

Adrian Zwoliński, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Zajmuje się prawem własności intelektualnej, handlowym oraz sporami gospodarczymi. W latach 2013-2015 pracował w Ministerstwie Gospodarki jako ekspert do spraw prawnych Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kupców i Drobnej Wytwórczości. Jako ekspert Centrum Studiów Polska-Azja oraz Business Centre Club, zajmuje się systemami prawnymi państw Azji, prawem handlowym, oraz prawem własności intelektualnej.

.

Piotr Druzgała, (ur.1978) absolwent Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, instruktor jogi oraz masażu tajskiego. Od 2003 roku mieszka w Tajlandii, gdzie pracuje, jako nauczyciel oraz zajmuje się turystyką pełniąc role pilota i organizatora wyjazdów po Tajlandii i Azji Południowo – Wschodniej (pdluxurytravel.com). Otarł się również o „aktorstwo” grając, jako statysta w tajskich produkcjach. Włada biegle językiem tajskim. Jest pierwszym polskim autorem podręcznika do tajskiego masażu pt. „Masaż Tajski. Między jogą i fizjoterapią”. Prowadzi blog internetowy na temat Tajlandii piotrdruzgala.blogspot.com. Wkrótce ukaże się jego książka na tematu kultury i zwyczajów Tajlandii będąca zapisem jego doświadczeń i obserwacji.

Pozostaw odpowiedź