Zespół

 › Zespół

Zespół

 

 

Patrycja Pendrakowska, /蒂亚/ prezes CSPA od maja 2017 roku, ekspert od Chin. Doktorantka w zakładzie filozofii społecznej UW. Ukończyła sinologię, etnologię i socjologię na UW, którą studiowała również na Ludwig-Maximilians Universität w Monachium. W 2011 roku badała problem migracji w Nepalu, w Institute of Integrated Development Studies w Katmandu. Była redaktorka TVN24 i wolontariuszka w dziale misji PAH. Otrzymała stypendia naukowe na seminaria i badania w Polsce, Niemczech, Hiszpanii i Chinach. E-mail: [email protected]; twitter: @patrycjapendra

 

 


EKSPERCI I ANALITYCY CENTRUM STUDIÓW POLSKA-AZJA:

 

Paweł Behrendtdoktorant na wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Wiedeńskiego, szef działu aktualności portalu konflikty.pl. Główne obszary zainteresowań: polityka zagraniczna i obronna Japonii oraz Chin, stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo w Azji Wschodniej, konflikty w Azji. Z CSPA związany od roku 2009, jako ekspert zajmuje się sprawami bezpieczeństwa. Autor książek „Chińczycy grają w go” i „Korzenie niemieckich sukcesów w Azji”.

 

 

Paweł Szczapmongolista, tłumacz. Absolwent studiów pierwszego i drugiego stopnia na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, trzykrotny stypendysta Państwowego Uniwersytetu Mongolskiego w Ułan Batorze, obecnie doktorant na Wydziale Orientalistycznym UW. Specjalizuje się w problamatyce współczesnych zagadnień społecznych i kulturowych Mongolii takich jak nacjonalizm, rozwój i wpływ przemysłu wydobywczego na kulturę, urbanizacja (ze szczególnym uwzględnieniem problematyki ułanbatorskiej), tożsamość ekologiczna, rozwój patriotyzmów lokalnych w ośrodkach górniczych. Twórca projektu „Ulaanbaatar Studies”. Znajomość języków: angielski, mongolski. Ekspert CSPA: Mongolia.

 

Kamil Sobieraj, absolwent historii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego oraz studiów podyplomowych „Energetyka cieplna” na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Główne zainteresowania: polityka międzynarodowa w Azji i Afryce ze szczególnym uwzględnieniem tematów energetycznych. Aktualnie pracuje w polskiej firmie z branży energetycznej. Ekspert CSPA: energetyka.

 

 

 

Adrian Zwoliński, aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Zajmuje się prawem własności intelektualnej, handlowym oraz sporami gospodarczymi. W latach 2013-2015 pracował w Ministerstwie Gospodarki jako ekspert do spraw prawnych Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kupców i Drobnej Wytwórczości. Jako ekspert Centrum Studiów Polska-Azja oraz Business Centre Club, zajmuje się systemami prawnymi państw Azji, prawem handlowym, oraz prawem własności intelektualnej.

 


KOORDYNATORZY CENTRUM STUDIÓW POLSKA-AZJA:

 

Antoni Jakubowskiredaktor portalu www.polska-azja.pl, koordynator działu News, student iranistyki i psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Jako stypendysta programu Muzeum Żydów Polskich studiował na Tel Aviv University, gdzie koordynował projekty edukacyjne poświęcone stosunkom polsko- żydowskim. Interesuje się Bliskim Wschodem, psychologią konfliktów grupowych i polityką międzynarodową.

 

 

 

Jakub Kamiński, asystent redaktora, absolwent liceum ogólnokształcącego, rozpocznie studia na wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. W kontekście Azji interesuje go XX-wieczna historia regionu oraz stosunki polityczno-gospodarcze Chin z Eurazją.

 

 

 


WSPÓŁPRACOWNICY CENTRUM STUDIÓW POLSKA-AZJA:

 

Piotr Druzgała, (ur.1978) absolwent Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, instruktor jogi oraz masażu tajskiego. Od 2003 roku mieszka w Tajlandii, gdzie pracuje, jako nauczyciel oraz zajmuje się turystyką pełniąc role pilota i organizatora wyjazdów po Tajlandii i Azji Południowo – Wschodniej (pdluxurytravel.com). Otarł się również o „aktorstwo” grając, jako statysta w tajskich produkcjach. Włada biegle językiem tajskim. Jest pierwszym polskim autorem podręcznika do tajskiego masażu pt. „Masaż Tajski. Między jogą i fizjoterapią”. Prowadzi blog internetowy na temat Tajlandii piotrdruzgala.blogspot.com. Wkrótce ukaże się jego książka na tematu kultury i zwyczajów Tajlandii będąca zapisem jego doświadczeń i obserwacji.

 

Jakub Królczyk, absolwent filologii wietnamsko-tajskiej. Studia ukończył w 2012 roku. Prace magisterską, pod tytułem „Obrzędy pogrzebowe i kult przodków w Wietnamie na przykładzie Hue”, przygotował pod kierunkiem prof. dr Nguyen Chi Thuata. Odbył staż językowy na Uniwersytecie Społecznym w Hanoi. Oprócz studiów na wydziale Neofilologii UAM uzyskał również dyplom licencjacki w zakresie psychologii w zarządzaniu na Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu, na podstawie pracy dyplomowej dotyczącej wpływu konfucjanizmu na kulturę organizacyjną w przedsiębiorstwach azjatyckich. Obecnie jest doktorantem w Instytucie Językoznawstwa UAM w Poznaniu oraz pracuje na stanowisku analityk w Akademii Sztuki Wojennej. Zainteresowania naukowe dotyczą głównie pogranicza języka, kultury oraz systemów filozoficznych Azji, a także sytuacji geopolitycznej regionu.

 

Katarzyna Michalewicz, absolwentka Historii oraz Historii w Przestrzeni Publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończyła trzyletnie Studium Języka i Kultury Chin w Instytucie Konfucjusza. Członek Sekcji Azjatyckiej Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Doktorantka Nauk Historycznych na Uniwersytecie Wrocławskim. Zainteresowania badawcze: historia i kultura krajów Azji, a szczególnie Chin i Japonii, dzieje Polonii Harbińskiej.

 

 

 

Alicja Bachulska, doktorantka w Szkole Nauk Społecznych Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, gdzie zajmuje się ewolucją polityki pamięci w ChRL. Skończyła studia licencjackie na londyńskiej School of Oriental and African Studies (SOAS) oraz magisterskie na Uniwersytecie Fudan w Szanghaju. Przez rok uczyła się również języka mandaryńskiego na Beijing Normal University. Do jej głównych zainteresowań badawczych należą chińska polityka zagraniczna, nacjonalizm oraz kwestie pamięci historycznej we współczesnych Chinach.

 

 

zrzut-ekranu-2016-11-14-o-17-52-07Magdalena Rybczyńska, absolwentka Indologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Informatyki i Ekonometrii (spec. Zarządzanie Informacjami) na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Koordynatorka projektu naukowo-badawczego „Szlakiem Gandhiego,” zrealizowanego w 2008 roku w Indiach.Posiada kilkuletnie doświadczenie w firmie outsourcingowej w pracy dla zagranicznego klienta. Pracowała również dla różnych organizacji w Holandii. Interesuje się przeobrażeniami zachodzącymi w Azji, a mającymi wpływ na gospodarkę światową; związkiem filozofii z ekonomią i polityką Indii. Pasjonatka jogi, zgłębiająca osadzenie jej praktyk w indyjskich tradycjach religijnych.Podróżniczka, fascynuje ją nieustanne poznawanie nieznanego. =Znajomość języków: angielski, sanskryt, hindi, urdu oraz podstawy tamilskiego.

 

Dawid Juraszek, wykładowca, pisarz, publicysta, tłumacz, redaktor. Od 2003 roku przebywa głównie w Chinach, gdzie pracował dotąd na uczelniach wyższych w prowincjach Hunan, Hainan i Guangdong. Absolwent filologii angielskiej i zarządzania edukacją, obecnie studiuje podyplomowo stosunki międzynarodowe. Mieszka w Kantonie.

 

 

 

Agnieszka Przybylska, studentka pierwszego roku studiów magisterskich na kierunku Nauk o Azji Południowo-Wschodniej na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem, absolwentka antropologii i kulturoznawstwa Azji Południowo-Wschodniej. Podczas studiów licencjackich studiowała na Uniwersytecie Udayana w Indonezji i odbyła praktykę w indonezyjskim czasopiśmie, odbyła również staż w Ambasadzie RP w Singapurze. Do jej głównych zainteresowań naukowych należą rozwój młodzieży w Malezji i Indonezji, ruchliwość społeczna na terenie Azji Południowo-Wschodniej i sztuka współczesna tego regionu. Chętnie podróżuje, fotografuje i uczy się nowych języków. Zna angielski, niemiecki, indonezyjski, malezyjski i podstawy języka birmańskiego.

 

Bez tytułu (2)Natalia Mandrysz, Od marca 2016 roku zajmuje się obsługą konta CSPA na Instagramie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim oraz ekonomię na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. W przeszłości pracowała jako dziennikarz i fotograf, obecnie jest księgową. Interesuje się literaturą angielską, filmem współczesnym, podróżami, postcrossingiem i protokołem dyplomatycznym. Pasjonują ją literatura i kultura Dalekiego Wschodu, w szczególności Chin i Japonii.

 

 

Tomasz Burdzik – doktorant, absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Trzykrotny stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe,  stypendysta Ministerstwa Edukacji i Kultury Republiki Indonezji, stypendysta University of Lucerne School of Law, laureat Wyróżnienia Rektora UŚ za działalność naukową oraz popularnonaukową, najlepszy absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2014). Prowadzi badania wśród plemienia Dajaków na Borneo. W przeszłości prowadził zajęcia w indonezyjskich szkołach. Publikował m.in. w „The Jakarta Post”, „Tribun Travel”. E-mail: [email protected]

 

ada_Ada Dyndo, doktorantka na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Magister orientalistyki (indologia) i studiów euroazjatyckich, absolwentka studiów licencjackich w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW (specjalizacja rozwiązywanie konfliktów). Studiowała w Nepalu (Peace, Conflict and Development Studies, Tribhuvan University, 2010 r.) i w Indiach (Defence Studies, Sociology of India, University of Pune, 2013 r.). Pracowała w Indiach jako stażystka w Konsulacie Generalnym RP w Mumbaju (2013 r.) oraz w biurze UNESCO w New Delhi (2014 r.). Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół społecznych i politycznych problemów Azji Południowej, zwłaszcza Kaszmiru oraz badań nad konfliktami. Obecnie mieszka w Pattani, w Tajlandii, gdzie prowadzi badania porównawcze konfliktu w Kaszmirze i w południowej Tajlandii w ramach sześciomiesięcznego stypendium Erasmus Mundus Mobility with Asia Programme do Prince of Songkla University.

Znajomość języków obcych: angielski, francuski, hindi, urdu.

 

akDr hab. Arkadiusz Michał Kowalski jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Gospodarki Światowej SGH. Stopień doktora nauk ekonomicznych uzyskał w Kolegium Analiz Ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w 2006 roku, natomiast stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w Kolegium Gospodarki Światowej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w 2006 roku. Specjalizuje się w tematyce konkurencyjności międzynarodowej, systemów innowacji, klastrów, bezpośrednich inwestycji zagranicznych, internacjonalizacji działalności badawczo-rozwojowej (B+R) oraz gospodarek azjatyckich. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych oraz uczestniczył jako kierownik lub współwykonawca w różnego rodzaju krajowych i międzynarodowych projektach badawczych. Był także ekspertem w pracach na rzecz Komisji Europejskiej, administracji rządowej, przedsiębiorstw lub klastrów. Jest także członkiem sieci Microeconomics of Competitiveness (MOC) Network, koordynowanej przez Harvard Business School, USA. W okresie od września 2016 r. do lutego 2017 r. odbywa staż naukowy w Chulalongkorn University w Bangkoku w Tajlandii.

 

Dr. Krzysztof M. Zalewski, historian, sociologist, expert in EU and international affairs. Previously he served at the EU Agency for Fundamental Rights (2014-2016) where he i. a. co-organized Fundamental Rights Forum 2016 and at the Foreign Relations Office of the Chancellery of the President of Poland. In 2009 at the Centre for Eastern Studies (Warsaw), 2009-2010 advisor to the Speaker of the Sejm. Member of the German-Polish Youth Office Board (2011-2015).

 

 

 

Karol Kozłowicz, dziennikarz Polskiego Radia. Absolwent drugiego stopnia Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (specjalność: pozaeuropejskie studia regionalne). Główny obszar zainteresowań: stosunki japońsko-chińskie po II wojnie światowej. W przeszłości redaktor portalu www.polska-azja.pl oraz koordynator działu News.

 

 

 

Katarzyna Dombrowicz, absolwentka Wydziału Orientalistycznego UW. Ukończyła studia indologiczne pierwszego stopnia, które ma nadzieję kontynuować na drugim stopniu. W październiku podejmie kolejne studia na warszawskiej kryminologii. Interesuje się problemami społeczno-kulturowymi Azji Południowej, ze szczególnym uwzględnieniem Pakistanu i Indii. Miłośniczka południowo-azjatyckiej kinematografii i koreańskich dram. Przygodę z publicystką rozpoczyna w CSPA, gdzie wraz z Mileną Borkowską redaguje cotygodniowy przegląd najważniejszych informacji z Azji Południowej.

 

Pozostaw odpowiedź