Indie news,News

hindustantimes.com

Młoda indyjska biegaczka okazała się najszybsza w biegu na 400 metrów na Mistrzostwach Świata Juniorów w Lekkoatletyce w Finlandii.

Na tegorocznych Mistrzostwach Świata Juniorów w Lekkoatletyce (IAAF World U20 Championships) złoty medal w kategorii biegu na 400 metrów zdobyła pochodząca z Indii 18-letnia zawodniczka Hima Das. Zawody odbyły się w dniach 10-15 lipca w Tampere w Finlandii. Hima Das jest pierwszą kobietą z Indii, które zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Świata Juniorów w Lekkoatletyce. Indyjska biegaczka uzyskując czas 51,46 sekund pokonała zawodniczki z Rumunii (Andrea Miklos) oraz Stanów Zjednoczonych (Taylor Manson), które zajęły kolejno drugie i trzecie miejsce.

Hima Das od momentu swojego znakomitego występu na MŚ U-20 stała się obiektem zainteresowania mediów w całym kraju. Złota medalistka pochodzi z niewielkiej miejscowości w Indiach w stanie Asam. Zgodnie ze słowami jej rodziny, biegaczka od dziecka kochała sport, w szczególności piłkę nożną. Do lekkoatletyki zachęcił ją nauczyciel sportu w szkole, widząc jej zaangażowanie i determinację.

Aby uczcić zwycięstwo indyjskiej biegaczki, członkowie pochodzącej z Indii społeczności mieszkającej na stałe w Helsinkach postanowili zorganizować zbiórkę pieniędzy dla medalistki. Po zdobyciu złotego medalu Hima Das otrzymała również od indyjskiego rządu wsparcie finansowe na okres przygotowania do Olimpiady w Tokio w 2020 roku.

Opracowanie: Magdalena Cyran

Na podstawie: timesofindia.indiatimes.com, hindustantimes.com