BLOGOSFERA

Zaostrza się susza w Yunnanie

Studnia wykopana w Shilin

Mieszkańcy południowo-zachodniej prowincji Chin mają ostatnio niemało zmartwień. Oprócz inflacji, zachodzących w mieście masowych wyburzeń zaostrza się susza. Sytuacja jest bardzo poważna, wiele osób cierpi ze względu na brak wody, zaczynają również wybuchać pożary.

Co gorsza, nie jest to problem krótkotrwały – rozpoczął się jesienią 2009 roku i od tego czasu Yunnan cierpi na niedobór wody. W 2010 roku sytuacja stała się na tyle poważna, że władze zdecydowały rozpylać wodę z samolotów oraz wywoływać opady w sztuczny sposób . Według doniesień prasy była to najgorsza susza od 60 lat. Tegoroczna może niestety pobić ten niechlubny rekord. Do tej pory, konsekwencje trzyletniej suszy wycenia się na 2.22 mld RMB (co odpowiada 353 mln dolarów). W przeciągu trzech lat wyschło 273 rzek oraz 413 małych zbiorników wodnych.

Według komunikatu Ministerstwa Zasobów Wodnych z 14.03.2012, ze względu na niedobory wody w tym roku w Yunnanie ucierpiało 3,19 mln osób oraz 1,58 mln zwierząt hodowlanych . Wielu rolników, zaprzestaje uprawy warzyw, ponieważ ilość wody jest niewystarczająca dla ludzi, nie wspominając już o roślinach.

Poniższa mapa przedstawia skalę problemu i obszary, które najbardziej cierpią na niedostatek wody:

Obszary dotknięte suszą, 15 luty 2012

Obszary dotknięte suszą, 15 luty 2012 (http://goo.gl/ZnYCL)

 

Do najbardziej dotkniętych suszą regionów należą okolice wschodniego Yunnanu – miast Qujing oraz Shilin. W Qiujing do połowy lutego 390 przedsiębiorstw zaprzestało produkcji ze względu na niedobory wody. Dodatkowo, do tego czasu produkcję ograniczyło również 109 innych zakładów.
W Shilin, znanego z popularnej atrakcji turystycznej – Kamiennego Lasu, sytuacja pogarsza się z roku na rok. Obecnie suszą dotkniętych jest 70% powierzchni powiatu . Ze względu na to, że w Shilin nie spadł „porządny” deszcz od czerwca zeszłego roku, mieszkańcy wspierani przez miejscowe władze wykopali 40 metrową studnię.

Studnia wykopana w Shilin

Studnia wykopana w Shilin (http://goo.gl/8lodC)

Konsekwencją suszy są pożary, szczególnie na południe i zachód od Kunmingu. Jak podają media, pożar w Anning  jest opanowany i ogień nie zagraża wioskom. Część mieszkańców jednak ewakuowano. W akcję gaszenia pożaru zaangażowanych jest ponad 2000 strażaków, żołnierzy a także okolicznych mieszkańców. Gaszenie pożarów utrudnione jest ze względu na górzysty teren, wysoką temperaturę i wietrzną pogodę a także bujną roślinność porastającą strome stoki.

W Kunmingu ostrzeżenia „Oszczędzaj wodę”, „Nie pozwól aby łzy były ostatnim źródłem wody” można spotkać praktycznie wszędzie. W mieście rozwieszone są plakaty, o konieczności oszczędzania wody usłyszymy z głośników w miejskim autobusie, a każdy ze stołów w uniwersyteckiej stołówce oklejony jest folią z nadrukowanymi ekologicznymi hasłami.

Ustanawiaj świadomość oszczędzania wody, zmniejszaj zużycie i straty wody, powiedz stop marnacji, ceń i kochaj wodę. Oszczędzanie wody zacznij od samego siebie.

Ustanawiaj świadomość oszczędzania wody, zmniejszaj zużycie i straty wody, powiedz stop marnacji, ceń i kochaj wodę. Oszczędzanie wody zacznij od samego siebie.

Mieszkańcy Yunnanu z utęsknieniem czekają na deszcz…

 

źródła:

http://www.infzm.com/content/43347

http://www.mwr.gov.cn/english/Medianews/201203/t20120314_315569.html

http://www.chinadaily.com.cn/cndy/2012-02/21/content_14653283.htm

http://news.h2o-china.com/html/2012/03/1331330669363_1.shtml

http://www.chinadaily.com.cn/cndy/2012-02/21/content_14653283.htm

http://news.kunming.cn/km-news/content/2012-03/22/content_2885292.htm

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Zaostrza się susza w Yunnanie Reviewed by on 31 marca 2012 .

Mieszkańcy południowo-zachodniej prowincji Chin mają ostatnio niemało zmartwień. Oprócz inflacji, zachodzących w mieście masowych wyburzeń zaostrza się susza. Sytuacja jest bardzo poważna, wiele osób cierpi ze względu na brak wody, zaczynają również wybuchać pożary. Co gorsza, nie jest to problem krótkotrwały – rozpoczął się jesienią 2009 roku i od tego czasu Yunnan cierpi na niedobór

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź