Chiny news,News

Zakończyła się wizyta Donalda Trumpa w Chinach

Źródło:
www.flickr.com/photos/usasiapacific/38291766851/

W piątek (10.11) zakończyła się pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w Chinach. Najważniejszymi tematami poruszanymi przez liderów były problem Korei Północnej oraz obustronna wymiana handlowa.

Oto niektóre z poruszanych przez nich tematów:

Problem Korei Północnej

Niewątpliwie jednym z ważniejszych tematów, które poruszali, był problem Korei Północnej. Obie strony zgadzają się, że trzeba podjąć specjalne środki, aby uniemożliwić Korei Północnej dalsze prowokacje. Jednak każda ze stron miała swoją wizję jak uporać się z problemem. Trump podkreślił, że Stany Zjednoczone są zdeterminowane, jeśli chodzi o denuklearyzację Korei Północnej. Naciskał również, aby Chiny zaczęły czynić więcej w kierunku powstrzymania ich ambicji nuklearnych, wliczając w to bankowe odcięcie się od koreańskich sąsiadów:

-Jeśli będziecie na to ciężko pracować, to TO (denuklearyzacja) w końcu nastąpi. Nie ma żadnych wątpliwości co do tego. Czas powoli ucieka, musimy reagować szybko: miejmy nadzieję, że Chiny będą działały szybciej.-

Podczas gdy Xi zapewniał, że Chiny są również zaangażowane w denuklearyzację Korei Północnej, podkreślał on jednocześnie, że wspólny dialog jest również bardzo potrzebny w rozwiązaniu problemu.

Wymiana handlowa na linii Chiny-USA

W ostatnim roku obroty handlowe pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi osiągnęły wartość 524.3 miliardów dolarów amerykańskich – zostawiając USA z olbrzymim deficytem. Trump nie wini Chin za zeszłoroczny deficyt handlowy wynoszący 347 miliardów dolarów amerykańskich: wg niego jest to wina poprzedniej administracji USA. Jest on zdania, że obecna forma handlu z Chinami jest niesprawiedliwa dla Stanów Zjednoczonych oraz dodał, że polityka handlowa musi zostać skorygowana. Xi stwierdził, że jest potrzebny dalszy dialog dotyczący obustronnego handlu oraz zmniejszenie ograniczeń dot. inwestycji. Trump wychwalał również obietnicę Xi, że Chiny będą bardziej otwarte na zagraniczne firmy.

W czwartek (09.11) Xi i Trump byli świadkami zawierania umów wartych 253 miliardów dolarów amerykańskich, jak np.:

Umowa producentów telefonów Xiaomi, OPPO oraz Vivo z amerykańskim Telecomem na zakup mobilnych chipów Qualcomm, umowa na zakup samolotów od amerykańskiego Boeing’a oraz import aut od Tesla.

Kwestie militarne

Chiny i USA nie zgadzały się ze sobą w niektórych kwestiach jak np. sprawa Morza Południowochińskiego czy rola Stanów Zjednoczonych w całej Azji.

Xi stwierdził, że relacje pomiędzy Chinami a USA znajdują się w ,,nowym historycznym punkcie wyjściowym’’; dodał jednocześnie, że powinno podjąć się odpowiednie działania, aby należycie radzić sobie z różnicami dzielącymi oba kraje. Na konferencji prasowej odbywającej się po przemowach, Xi oświadczył, że powiedział Trumpowi, że Ocean Spokojny jest wystarczająco duży, aby pomieścić tam zarówno Chiny, jak i USA. Xi powiedział również, że Chiny wkrótce zaproszą na wizytę w Chinach sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych Jamesa Mattisa oraz zorganizuje w chińskiej armii delegację, która odwiedzi USA.

Zarówno Trump, jak i Xi są zdania, że trzeba wzmocnić operacje pokojowe ONZ. Oba kraje uzgodniły, że będą walczyć razem przeciwko terroryzmowi na Bliskim Wschodzie oraz w Afganistanie.

Co więcej, dyskutowali oni również na temat deportowania zbiegów. Jest to jeden z kluczowych obszarów, gdzie Chiny chcą bliskiej współpracy z USA, lecz udaremnia to brak umowy o ekstradycji.

Żaden z liderów nie wspomniał jednak o Guo Wengui, miliarderze mieszkającym na wygnaniu w Nowym Jorku, który wysuwa wiele zarzutów w kierunku chińskich funkcjonariuszy wyższego szczebla.

Trump a cenzura w Chinach

Warte podkreślenia również jest, że w Chinach, które w zeszłym roku zostały określone jako najgorszy oprawca na świecie, jeśli chodzi o wolność w internecie, ulubiony środek komunikacji Trumpa: Twitter został zablokowany razem z innymi zachodnimi portalami społecznościowymi jak np. Facebook, Instagram czy YouTube.

Nie przeszkodziło to jednak Trumpowi w używaniu jego ulubionych mediów.

Reporterzy, którzy byli z nim na pokładzie jego samolotu, tak oto odpowiedzieli na pytanie czy wizyta w Chinach oznacza, że prezydent nie będzie komunikował się ze swoimi 42 milionami śledzących:

– Nie. Prezydent będzie tweetował kiedy ma na to ochotę. Jest to jego bezpośrednia droga komunikacji z amerykańskim społeczeństwem. – Wartym zauważenia jest to, że żadna z głównych zachodnich platform dla mediów społecznościowych nie ma pozwolenia na funkcjonowanie w Chinach.

 

 

Na podstawie: scmp.com, chinadaily.com.cn, theguardian.com

Opracowanie: Monika Maślany

 

Udostępnij:
 • 11
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  11
  Udostępnienia
Zakończyła się wizyta Donalda Trumpa w Chinach Reviewed by on 10 listopada 2017 .

W piątek (10.11) zakończyła się pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w Chinach. Najważniejszymi tematami poruszanymi przez liderów były problem Korei Północnej oraz obustronna wymiana handlowa. Oto niektóre z poruszanych przez nich tematów: Problem Korei Północnej Niewątpliwie jednym z ważniejszych tematów, które poruszali, był problem Korei Północnej. Obie strony zgadzają się, że trzeba

Udostępnij:
 • 11
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  11
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź