Top news,Wydarzenia i zapowiedzi

XII szczyt ASEM rozpocznie się już 18 października w Brukseli

„Europa i Azja: globalni partnerzy wobec globalnych wyzwań” – XII szczyt ASEM rozpocznie się już 18 października w Brukseli.

W szczycie weźmie udział 51 krajów Europy i Azji, przedstawiciele Unii Europejskiej, a także sekretarz generalny Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Spotkanie poprowadzi przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker będzie również obecny na szczycie. Celem spotkania jest zacieśnienie współpracy między oboma kontynentami w następujących dziedzinach: handlu i inwestycjach, konektywności (coraz bardziej modne w ostatnich miesiącach pojęcie), zrównoważony rozwój i klimat, a także wyzwania związane z bezpieczeństwem (terroryzm, nielegalna migracja, cyberbezpieczeństwo, a także nieproliferacja).

Istotnym elementem tegorocznego spotkania będzie przedstawienie przez UE autorskiej „Strategii na temat połączeń między Azją a Europą”. Celem jest integracja europejskich korytarzy transportowych z sieciami azjatyckimi.

Natomiast po zakończeniu szczytu ASEM 19 października odbędzie się szczyt UE–Korea, a następnie spotkanie przywódców UE–ASEAN. XII szczyt ASEM to także szansa na zapoznanie się z różnorodną ofertą wydarzeń towarzyszących, takich jak między innymi: szczyt młodych liderów ASEM, Forum Ekonomiczne Azja-Europa, a także Forum Biznesu ASEM. Pełna lista wydarzeń towarzyszących znajduje się pod poniższym linkiem.

Pierwsze spotkanie ASEM odbyło się w 1996 w Bangkoku. Od tamtej pory spotkania odbywają się co 2 lata naprzemiennie w Azji i Europie. Biorą w nim udział między innymi kraje Unii Europejskiej, Chiny, Japonia, Republika Korei, Australia, Mongolia, Indie, Pakistan, a także państwa ASEANu, reprezentowane również przez sekretariat ASEAN. Warto zaznaczyć, że przez ostatnie cztery lata sekretarzem tej organizacji był Wietnamczyk Lê Lương Minh. Od 1 stycznia 2018 funkcję sprawuję Brunejczyk Lim Jock Hoi.

Warto zaznaczyć, że udział Polski w formacie ASEM był dyskutowany podczas narady ambasadorów RP w państwach Azji i Pacyfiku, która miała miejsce w pierwszej połowie 2018 roku. Narada zorganizowana w Bangkoku była szczególnym wydarzeniem, ponieważ była pierwszym tego rodzaju spotkaniem zaaranżowanym ze względu na wzrastającą rolę Azji i Pacyfiku na świecie.[1]

W kontekście tegorocznego spotkania warto zwrócić uwagę na budzące niepokój społeczności międzynarodowej kwestie, takie jak na przykład spór na Morzu Południowochińskim. Więcej na ten temat w raporcie Pawła Behrendta o Morzu Południowochińskim. Rozwiązanie sporu wydaje się być bardzo dalekie, nawet mimo rosnącego zaangażowania Unii Europejskiej, która wydała w tej sprawie wspólne oświadczenie (poza Węgrami).

Dodatkowo warto wspomnieć o umowach o wolnym handlu między krajami ASEAN a Unią Europejską, które nie zostały jeszcze zmaterializowane. Są one jednak ważnym elementem zbliżenia między Azją a Europą, które niekoniecznie musi zachodzić za pośrednictwem narracji dotyczącej Jedwabnego Szlaku. Najlepszym przykładem jest Wietnam, który pragnąc zniesienia ceł na część towarów w obrocie handlowym między państwami, wciąż czeka na wejście w życie Umowy o Wolnym Handlu UE- Wietnam. Prawdopodobnie wejdzie ona w życie w 2019 roku (została wynegocjowana jeszcze w 2015 r.).

 

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie organizatorów.

 

[1] – Bezprecedensowy wzrost znaczenia geopolitycznego regionu Azji i Pacyfiku w ostatnich latach to szanse, ale również wyzwania dla polskiej polityki zagranicznej. Wymaga nowego podejścia i nowych instrumentów – umiejętnego stosowania zasady wzajemności, asertywności, a czasem przeskalowania płaszczyzn współpracy na kontakty z regionami, np. w przypadku regionalnych mocarstw, takich jak ChRL czy Indie – powiedział wiceminister Marek Magierowski otwierając dwudniową naradę ambasadorów z państw Azji i Pacyfiku (link do wypowiedzi).

 

Udostępnij:
 • 16
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  16
  Udostępnienia
XII szczyt ASEM rozpocznie się już 18 października w Brukseli Reviewed by on 16 października 2018 .

„Europa i Azja: globalni partnerzy wobec globalnych wyzwań” – XII szczyt ASEM rozpocznie się już 18 października w Brukseli. W szczycie weźmie udział 51 krajów Europy i Azji, przedstawiciele Unii Europejskiej, a także sekretarz generalny Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Spotkanie poprowadzi przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker będzie również obecny

Udostępnij:
 • 16
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  16
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź