Chiny

Xi pójdzie śladami Denga? Kampania wyborcza po chińsku, szybciej z Pekinu do Kantonu – Przegląd prasy chińskiej

Przewodnik:

I. Wstęp: w skrócie
II. Polityka i gospodarka
III. Społeczeństwo, kultura, technika
IV. Dane makroekonomiczne
V. Polska w Chinach

I. Wstęp: w skrócie

W grudniu szeroko komentowano 5-dniową „podróż na południe” Xi Jinpinga. Jest to wyraźne nawiązanie do odbytej przez Deng Xiaopinga w 1992 słynnej serii wizyt w miastach na południu Chin. Podróż Denga promowała efekty reform przeprowadzonych w specjalnych strefach ekonomicznych, oraz miała duże znaczenie polityczne, gdyż doprowadziła do odsunięcia od władzy frakcji przeciwników reform i przyspieszenia przemian gospodarczych.

Xi Jinping podczas „podróży na południe” wzorem Deng Xiaopinga wizytował fabryki w Kantonie.

Tym samym analogiczna podróż Xi stanowi wyraźny sygnał i pozwala prognozować, że ambicją nowego przywództwa jest powrót na drogę dynamicznych reform. Interpretacja ta była wielokrotnie powielana w chińskich mediach. Po zakończeniu swojego południowego tournée przewodniczący wyruszył w wędrówkę do zubożałych regionów prowincji Henan.

Analogiczną podróż odbył nowy premier Li Keqiang. Celem jednej z jego „półoficjalnych”, jak to określiły chińskie media, wizyt byli pracownicy sezonowi w prowincji Jiangxi. Zjawisko migracji zarobkowych stanowi jeden z najważniejszych elementów obecnego modelu wzrostu gospodarczego, jednak rozliczne problemy 120mln migrantów zarobkowych nadal oczekują na rozwiązanie.

Elementem tej swego rodzaju kampanii wyborczej są liczne zdjęcia i artykuły pojawiające się w chińskich mediach „ocieplające wizerunek” Xi Jinpinga oraz Li Keqianga – fotografie z czasów młodości, w towarzystwie rodziny itp. Ciekawostką niech będzie ujawnienie przez spostrzegawczych internautów faktu, że niektóre zdjęcia są efektem „przeróbek” i mają niewiele wspólnego z rzeczywistością.

W nurt ten wpisuje się zamieszczony w niniejszym wydaniu przeglądu artykuł w hongkońskiej gazecie Takungpao, w którym autor podejmuje próbę nakreślenia sylwetki nowego prezydenta ChRL oraz głównych wyzwań w polityce wewnętrznej oraz zagranicznej jakie stoją przed nowym przywództwem. W kwestii ostatnich zmian na scenie politycznej w Japonii autor wyraża obawę o prawicowy charakter nowego rządu Shinzo Abe i porównuje go do kontrowersyjnej postaci Nobusuke Kishiego[1].

Nie milkną echa 18. Kongresu KPCh. Nadal trwa czas podsumowań, pojawiają się informacje oraz komentarze na temat tego wydarzenia. Dobrym przykładem jest tekst, w którym autor pyta o szanse, jakie ostatni Kongres niesie dla Hongkongu.

W grudniu doszło do kolejnej próby wystrzelenia satelity przez Koreę Płn. Warto zwrócić uwagę na fakt podkreślenia przez Chiny oficjalnego, pojednawczego stanowiska w tej sprawie. Chińskie MSZ oświadczyło, że prowadzi na temat działań Korei Płn. regularny dialog z USA.

W innym wystąpieniu rzecznik chińskiego MSZ, powołując się na zawarte wcześniej traktaty bilateralne, zaapelowała do Japonii o powrót na drogę „zdrowych pokojowych relacji”.

Wielkim sukcesem ostatnich tygodni jest uruchomienie szybkiej kolei łączącej Pekin z Kantonem. Tym samym czas podróży ze stolicy Chin do najbogatszej prowincji południa kraju skróci się do 8 godzin. Jest to obecnie najdłuższa linia szybkiej kolei na świecie.

Tradycyjnie w dalszej części przeglądu zamieszczamy dane makro na minione miesiące oraz prezentujemy skrócony przegląd informacji na temat Polski. W tym miejscu warto odnotować całkowity brak zainteresowania chińskich mediów szeroko komentowanym w Polsce występem ambasadora RP w Pekinie. Na ten temat nie pojawiła się w chińskich serwisach ani jedna notatka prasowa.

Zapraszam do lektury.

II. Polityka i gospodarka

:: Xi Jinping pójdzie śladami Deng Xiaopinga

26.12.2012 (Takungpao) http://news.takungpao.com/mainland/focus/2012-12/1352109.html

Xi Jinping, odbywając wzorem Deng Xiaopinga „podróż na południe” wyraził determinację w kontynuowaniu reform. Jednak obecne okoliczności, oraz problemy jakim musi stawić czoła Xi wydają się znacznie bardziej skomplikowane. Nowy przewodniczący, oprócz kontynuowania drogi zapoczątkowanej przed Deng Xiaopinga, musi także osobiście zaproponować nowe rozwiązania.

Polityka wewnętrzna

W obecnej sytuacji społecznej Xi Jinping musi zmierzyć się z podwójnie ukierunkowaną presją. Po pierwsze, należy odpowiedzieć na problemy zaistniałe jako efekt wzrostu, tj. kwestie dotyczące środowiska, bezpieczeństwa itd. Po drugie, klasa średnia oraz pozostałe części społeczeństwa coraz częściej wysuwają żądania względem rządzących. Oczekują oni zbliżenia polityków do obywateli oraz chcą uzyskać głos, który miałby wpływ na kształtowanie polityki kraju.

Polityka zagraniczna

Dla przeprowadzenia reform wewnętrznych potrzebne są 3 warunki: odpowiedni czas, miejsce, oraz przyzwolenie społeczne. Istnieje obecnie powszechna zgoda w kwestii konieczności reform, zaś tandem Xi Jinping-Li Keqiang wyraził chęć ich wprowadzania. Pierwszy i trzeci warunek został spełniony, jednak kierownictwo nadal musi stawić czoła pewnym zagrożeniom z zewnątrz.

Pierwszym problemem jest „skręcająca w prawo” Japonia. Nowy premier Shinzo Abe prezentuje prawicowo-konserwatywne stanowisko podobne do Nobusuke Kishiego[1]. W efekcie w kwestii sporu o W-y Diaoyu przywództwo będzie musiało zmierzyć się z presją ze strony rządu Abe. Korea Płn. pod rządami Kim Dzong Una również powoduje zamieszanie na peryferiach ChRL. Podobnie na rozwiązanie czekają również trudne problemy we wzajemnych relacjach z Indiami.

Z kolei na M. Południowochińskim trwają nierozwiązane spory terytorialne z Wietnamem oraz Filipinami. Nawet gdyby Chiny weszły w konflikt z organizacją ASEAN, to nadal mają w niej pojedynczych sojuszników. Z drugiej jednak strony działania podejmowane przez USA w ramach realizacji doktryny równowagi w obszarze Azji-Pacyfiku mogą mieć wpływ na ich stanowiska.

(…)

Autorem komentarza jest Fang Yuedi, ekspert hongkońskiej gazety Takungpao.

:: Głębokie znaczenie „podróży na południe” Xi Jinpinga (wideo)

12.12.2012 http://news.163.com/12/1212/11/8IH6BC0L00014JB6.html

Przybycie do Kantonu nowego sekretarza KC KPCh oraz przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej Xi Jinpinga ma podwójne znaczenie: po pierwsze, jest to zapowiedź niewzruszonego trwania na drodze reform i otwarcia; po drugie, świadczy o mądrości i odwadze nowego przywództwa, które nie boi się podjąć ryzyka reform w najważniejszych sferach.

:: Ofensywa promocyjna Xi Jinpinga oraz Li Keqianga

Następujące zdjęcia i artykuły gościły w ostatnich tygodniach na łamach chińskich serwisów informacyjnych:

Xi Jinping z matką

Młody Xi Jinping z żoną Peng Liyuan

– „Podróż na południe”. Xi Jingping: „Reformy nie zostaną spowolnione, otwarcie nie zostanie wstrzymane” (wideo)

wideo: http://www.chinanews.com/hb/2012/12-12/4401625.shtml

– Xi Jinping wizytuje zubożałą wieś w prowincji Hebei (zdjęcia)

zdjęcia: http://news.ifeng.com/photo/hdnews/detail_2012_12/30/20676205_0.shtml#p=1

– Xi Jinping idzie drogą „podróży na południe”. Przekazuje książki ubogiej młodzieży. (zdjęcia)

zdjęcia: http://news.hainan.net/newshtml08/2012w12r12/918003f6.htm

– Xi Jinping: „Należy zadbać o bezpieczeństwo mas” http://news.xinhuanet.com/politics/2012-12/30/c_114206411_2.htm

Archiwalne zdjęcie Li Keqianga z 2003., z czasów gdy pełnił funkcję gubernatora prowincji Henan

:: „Podróż na południe” Xi Jinpinga zwiększyła poziom zaufania rynków. Akcje typu A notują wzrost.

12.12.2012 (Sohu) http://stock.sohu.com/20121212/n360222339.shtml

Portal Sohu informuje, że po zakończeniu zaledwie 5-dniowej podróży Xi Jinpinga, podczas której odwiedzał wiodące regiony Kantonu (m. in. miasta Shenzhen, Zhuhai, Foshan, Guangdong), podsumowując historyczny proces Reform i Otwarcia, potwierdzono determinację w kontynuowaniu reform.

:: Li Keqiang wizytował migrantów zarobkowych

27.12.2012 (Takungpao) http://news.takungpao.com/mainland/focus/2012-12/1355770.html

27. grudnia, o godzinie 17.30 delegacja partyjna przybywa do powiatu Jiujiang w prowincji Jiangxi. Politycy opuszczają samochód i w delikatnym deszczu wchodzą do hotelu pracowniczego aby złożyć półoficjalną wizytę migrantom zarobkowym oraz ich krewnym.

W sali na 2. piętrze budynku odbyło się nieformalne spotkanie z nowym premierem. Li w rozmowie z pracownikami zadawał 3 pytania: Jakie są wasze życzenia? Z jakimi trudnościami musicie się zmagać? Jakie są wasze plany na przyszłość? Najczęstsze odpowiedzi brzmiały: rozwiązanie problemów z zameldowaniem (huji户籍), mieszkanie, powrót do bliskich, zapewnienie dzieciom edukacji, leczenie.

Poza pytaniami o perspektywy wzrostu cen i kosztów utrzymania mieszkań, migranci pytali także o ułatwienia w otwieraniu własnej działalności gospodarczej oraz zgłaszali zastrzeżenia względem powolnie działającego systemu opieki zdrowotnej na terenach wiejskich (xīnnónghé, 新农合). Premier obiecał, że uwagi zostaną uwzględnione przy projektowaniu przyszłych legislacji.

:: Co nowego dla Hongkongu niesie 18. Kongres KPCh?

13.12.2012 (Takungpao) http://news.takungpao.com/exclusive/2012-12/1300754.html

„18. Kongres KPCh a Hongkong” – pod takim hasłem odbyło się forum dyskusyjne, w którym uczestniczyli specjaliści z Chin kontynentalnych oraz Hongkongu. Tematem obrad był społeczno-ekonomiczny wpływ postanowień zakończonego niedawno Kongresu KPCh.

Kuai Zheyuan, ekspert Chińskiej Akademii Nauk Społecznych podkreślił, że podstawą doktryny „Jeden kraj, dwa systemy” jest jedność kraju. Dopiero gdy zapewni się jedność kraju, można w jej ramach realizować „dwusystemowość”.

Ponadto Kuai Zheyuan przypomniał, że choć od zjednoczenia minęło już 15 lat, to nadal istnieje pewna mała grupa ludzi, którzy działają na niekorzyść procesu zjednoczenia. Ci ludzie zamiast o „jednym kraju, o dwóch systemach”, najchętniej mówiliby o „jednym systemie”, tj. o kapitalizmie.

Poruszony został również temat sinizacji Regionu Autonomicznego. Ekspert wspomniał o konieczności zważania na inspirowane z zewnątrz daremne próby wszczynania kolorowych rewolucji pod hasłami „niezależości Hongkongu”. Przesłanie 18. Kongresu wzywa rodaków po obu stronach do zjednoczenia pod sztandarem miłości do Ojczyzny i miłości do Hongkongu.

:: Chińskie MSZ: „Chiny prowadzą rozmowy w sprawie Korei Płn.”

11.12.2012 (Beijing Daily) http://www.bjd.com.cn/10jsxw/201212/11/t20121211_3447450.html

MSZ ChRL poinformowało, że Chiny utrzymują kontakty z USA oraz innymi krajami zainteresowanymi kwestią prób balistycznych wykonywanych przez Koreę Płn.

10.12 miała miejsce rozmowa telefoniczna między sekretarz stanu USA Hillary Clinton oraz szefem MSZ ChRL Yangiem Jiechi. Rzecznik MSZ Hong Lei oświadczył, że; „Stanowisko Chin jest jednoznaczne. W obecnej sytuacji mamy nadzieję, że wszystkie strony przyjmą optykę długofalową i dojdzie do porozumienia. Chcemy uniknięcia eskalacji problemu i utrzymania stabilności na Półwyspie Koreańskim.”

:: Chińskie MSZ: „Mamy na uwadze rozwój polityki Japonii względem Chin i żywimy nadzieję na podążanie Japonii drogą pokojowego rozwoju.”

18.12.2012 (Xinhua) http://news.xinhuanet.com/world/2012-12/18/c_114072832.htm

Tymi słowami podczas konferencji prasowej zwróciła się do dziennikarzy Hua Chunying, rzecznik chińskiego MSZ. „Mamy nadzieję, że strona japońska, zgodnie z duchem oraz zasadami zawartymi w czterech chińsko-japońskich umowach bilateralnych[2], zrozumie oraz odpowiednio rozwiąże problemy we wzajemnych stosunkach krajów.” – dodała.

:: Minister Finansów: „Należy kontynuować politykę cięć podatkowych”

21.12.2012 (Beijing Daily) http://www.bjd.com.cn/10jsxw/201212/21/t20121221_3450103.html

Xie Xuren, szef Ministerstwa Finansów ChRL podczas roboczego spotkania w MF oznajmił, że: „W przyszłym roku nadal będzie prowadzona aktywna polityka finansowa. Należy kontynuować politykę cięć podatkowych, i dopilnować aby reformy miały swoje przełożenie na poziom życia obywateli. Należy czynić wysiłki dla wzmocnienia zdrowego rozwoju oraz społecznej harmonii.”

III. Społeczeństwo, kultura, technika

Jakie są wasze oczekiwania względem sytuacji ekonomicznej w ciągu najbliższych 10 lat? (ankieta)

14.12.2012 (ifeng.com) http://y3.ifengimg.com/720e470df85450cc/2012/1214/rdn_50ca992850bb1.jpg

22% – Przełamanie monopoli państwowych.

18% – Znaczące zmniejszenie roli państwa, zwiększenie wolności inwestowania oraz prowadzenia działalności.

16% – Znaczące obniżenie podatków; zmniejszenie podatków pośrednich i zwiększenie roli podatków bezpośrednich.

15% – Zwiększenie nadzoru walutowego.

11% – Urynkowienie własności ziemi rolnej, otwarcie rynku ziemi.

10% – Przyspieszenie reformy rynków finansowych; zwiększenie roli bankowości spółdzielczej.

7% – Zmiany systemowe w kierunku urynkowienia kursów wymian.

1% – Inne.

:: Uruchomienie szybkiego połączenia Pekin-Kanton (zdjęcia)

25.12.2012 (Xinhua) http://news.xinhuanet.com/photo/2012-12/25/c_124146260.htm

25. grudnia w powiecie Zhengzhou doszło do „spotkania” pierwszych pociągów na nowej trasie Pekin-Kanton. Otwarte dzień później połączenie jest obecnie najdłuższą linią szybkiej kolei na świecie. Dzień 26. grudnia został wybrany dla upamiętnienia urodzin Mao Zedonga. Linia ma długość 2300km, a pociągi będą kursowały ze średnią prędkością 300km/h. Skróci to czas podróży z 20 do 8 godzin.

zdjęcia: http://news.xinhua08.com/a/20121226/1095844.shtml#g1095844=1 http://news.xinhuanet.com/photo/2012-12/25/c_124146260.htm

W planach jest zbudowanie do 2020. czterech linii w osi wschód zachód, oraz północ-południe.

:: Sylwetki nauczycieli pracujących na terenach wiejskich (zdjęcia)

18.12.2012 (Xinhua) http://news.xinhuanet.com/photo/2012-12/18/c_124114019.htm

Zdjęcia przedstawiają pedagogów oraz ich uczniów. Każde z nich jest opatrzone notką biograficzną. Zdjęcia pochodzą ze szkół w Wushan oraz Wushi. Są to gminy leżące w północnej części wydzielonej z prowincji Syczuan aglomeracji Chongqing.

zdjęcia: http://news.xinhuanet.com/photo/2012-12/18/c_124114019.htm

:: Dawny dom Mo Yana (zdjęcia)

30.12.2012 (Xinhua) http://news.xinhuanet.com/photo/2012-12/30/c_124168225.htm

Zdjęcia przedstawiają dom noblisty we wsi Dalan w powiecie Gaomi w prowincji Shandong. Pisarz zamieszkiwał tu w latach 1955-1976, czyli tam od urodzenia do momentu wcielenia do wojska.

zdjęcia: http://news.xinhuanet.com/photo/2012-12/30/c_124168225.htm

IV. Dane makroekonomiczne

Oficjalne dane na październik i listopad 2012:

W chwili kompilacji danych dostępny był tylko grudniowy odczyt PMI.

źródło: http://finance.sina.com.cn/focus/syysj_2012/, http://news.xinhua08.com/zhuanti/jjsj/201212/

V. Polska w Chinach

W chińskich serwisach pojawiły się m.in. następujące informacje związane z Polską:

03.12.2012

:: Polska trzecią po Chinach i USA fabryką świata. http://news.sina.com.cn/o/2012-12-03/165425719677.shtml

04.12.2012

:: PMI dla polskiego sektora wytwórczego wzrosło w listopadzie do 48,2 http://finance.qq.com/a/20121203/005626.htm

05.12.2012

:: Polsko-Chińskie inwestycje czeka wspaniała przyszłość. http://gb.cri.cn/27824/2012/12/05/5892s3949391.htm

:: Do Polski przetransportowano próbki z wraku samolotu prezydenckiego http://news.163.com/12/1206/14/8I2447NK00014JB6.html

:: Polska będzie gościła następne Forum Ekonomiczne Davos http://news.sina.com.cn/green/news/roll/2012-12-05/112025736020.shtml

07.12.2012

:: Premier Polski mianował nowego wicepremiera http://www.chinadaily.com.cn/micro-reading/dzh/2012-12-07/content_7700972.html

:: Polacy promowali współpracę handlową w prowincji Hubei http://news.163.com/12/1207/05/8I3NKOMJ00014AED.html

09.12.2012

:: Wiersze polskiej poetki Wisławy Szymborskiej http://www.chinadaily.com.cn/hqgj/jryw/2012-12-09/content_7716554.html

Okładka jednego z chińskich wydań poezji W. Szymborskiej

13.12.2012

:: Chen Zhirong uczestniczył w spotkaniu z delegacjami woj. Lubuskiego http://news.xinhuanet.com/mil/2012-12/13/c_124090770.htm

:: Spotkanie Ambasadora ChRL w RP z przedstawicielami Sejmu. http://www.fmprc.gov.cn/mfa_chn/zwbd_602255/wshd_602258/t997909.shtml

:: Spotkanie Ambasadora ChRL w RP z szefem polskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego http://www.fmprc.gov.cn/chn/pds/wjdt/zwbd/t997904.htm

:: W Grecji odbyły się ćwiczenia z udziałem najbardziej elitarnego polskiego myśliwca F-16CD. http://news.xinhuanet.com/mil/2012-12/13/c_124090770.htm

:: Siły Zbrojne RP zleciły konsorcjum BUMAR produkcję 300 sztuk działa artyleryjskiego. http://war.163.com/12/1213/15/8IK84QV700014OMD.html

14.12.2012

:: Atak zimy w Polsce. W ciągu 2 tygodni zamarzło 30 osób. http://www.chinanews.com/shipin/2012/12-14/news142692.shtml

:: Polska fabryka Fiata zmniejszy zatrudnienie o 1500 osób. W 2013 spadek planowanej produkcji samochodów. http://auto.ifeng.com/xinwen/20121214/832519.shtml

:: Polak ucierpiał przykładając do ucha żelazko zamiast telefonu.[3] http://news.hexun.com/2012-12-14/149038047.html

19.12.2012

:: W Instytucie Konfucjusza przy UAM w Poznaniu odbył się drugi w tym roku egzamin HSK. Podkreślono rosnące zainteresowanie egzaminem poświadczającym znajomość języka chińskiego. http://www.chinadaily.com.cn/hqpl/zggc/2012-12-19/content_7814113.html

:: Polski naukowiec wynalazł nową metodę wytwarzania poliamidu. http://www.gold678.com/f/20121219/201212191545083298.html

:: Polska planuje do 2016 przystąpić do strefy Euro. http://finance.ifeng.com/hk/dt/20121219/7453735.shtml

20.12.2012

:: Toyota planuje przejęcie polskiej spółki joint-venture.

http://news.10jqka.com.cn/20121220/c531763973.shtml

18.12.2012

:: W Polsce grunty rolne stanowią 50% powierzchni kraju. http://www.mofcom.gov.cn/aarticle/i/jyjl/m/201212/20121208502680.html

:: Liang Guanglie spotkał się z dowódcą Polskiej Marynarki . http://www.mod.gov.cn/leader/2012-12/18/content_4421589.htm

19.12.2012

:: Polska po raz kolejny prosi o zwrot wraku samolotu. Rosja oskarżona o arogancję. http://news.qq.com/a/20121219/000020.htm

21.12.2012

W Szanghaju mąż Polak stanął w obronie chińskiej żony znieważanej przez znajomych. http://sh.eastday.com/m/20121221/u1a7077513.html

:: Wykonania muzyki ludowej z północy prowincji Shaanxi w teatrach Polski i Niemiec. http://ent.qq.com/a/20121221/000327.htm Mowa o:

link: http://v.youku.com/v_show/id_XMjY1OTUwMjg=.html

24.12.2012

:: Były szef NBP Leszek Balcerowicz – przeciwnik „bernankizmu” http://finance.21cn.com/money/forex/2012/12/24/14145124.shtml

25.12.2012

:: Polska. W czasie kryzysu trudniej obchodzić Święta Bożego Narodzenia. http://news.sina.com.cn/o/2012-12-25/084525887890.shtml

26.12.2012

:: Malarstwo Jacka Yerki. http://news.sctv.com/rw/yssc/201212/t20121226_1343732.shtml

27.12.2012

:: Wystawa polskiego rzemiosła ludowego w Tianjinie cieszyła się zainteresowaniem. http://news.163.com/12/1227/16/8JOAQJJB00014JB6.html

30.12.2012

:: W Polsce uruchomiono „niewidzialną wystawę”. http://news.ifeng.com/gundong/detail_2012_12/30/20674901_0.shtml

[1] Nobosuke Kishi (1896-1987). Premier Japonii w latach 1957-60; postać kontrowersyjna z uwagi na zaangażowanie podczas II WŚ w uprzemysłowienie marionetkowego państwa Mandżukuo. Po wojnie Kishi, w związku z podejrzeniami o zbrodnie wojenne został osadzony w areszcie, jednak ostatecznie nie był sądzony i powrócił do polityki.

[2] Mowa o 4 traktatach: 《中日关于全面推进战略互惠关系的联合声明》z 2008,《中日关于建立致力于和平与发展的友好合作伙伴关系的联合宣言》z 1998,《中华人民共和国和日本国和平友好条约》z 1978, oraz 《中华人民共和国政府和日本国政府联合声明》z 1972, regulujących stosunki chińsko-japońskie.

[3] Wielokrotnie publikowane za mediami zachodnimi, często z różnymi dodatkami lub ubytkami w treści ;)

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Xi pójdzie śladami Denga? Kampania wyborcza po chińsku, szybciej z Pekinu do Kantonu – Przegląd prasy chińskiej Reviewed by on 10 stycznia 2013 .

Przewodnik: I. Wstęp: w skrócie II. Polityka i gospodarka III. Społeczeństwo, kultura, technika IV. Dane makroekonomiczne V. Polska w Chinach I. Wstęp: w skrócie W grudniu szeroko komentowano 5-dniową „podróż na południe” Xi Jinpinga. Jest to wyraźne nawiązanie do odbytej przez Deng Xiaopinga w 1992 słynnej serii wizyt w miastach na południu Chin. Podróż Denga

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar