Indonezja news

Wyzwania nowego prezydenta Indonezji

Dla nowo wybranego prezydenta Indonezji wygrana jest dopiero początkiem zmagań z problemami nękającymi państwo indonezyjskie. Będzie musiał zająć się wszystkim, co składa się na funkcjonowanie państwa – powiedział w wywiadzie dla niemieckiej gazety Deutsche Welle Gregory B. Poling z Center for Strategic and International Studies.

commons.wikimedia.org

commons.wikimedia.org

Joko Widodo ciągle czeka na decyzję z Sądu Konstytucyjnego dotyczącą ostatecznego wyniku wyborów, po tym jak jego rywal Prabowo Subianto zgłosił zażalenia dotyczące przebiegu wyborów i ich wyniku. To jednak najmniejsze ze zmartwień Joko Widodo. Do znacznie poważniejszych należy wolny rozwój ekonomicznych, korupcja na gigantyczną skalę oraz niechęć wprowadzania nowych reform.

Co więcej, na Joko Widodo czeka nieprzychylny mu parlament, ponieważ większość z jego członków popierała Prabowo Subiato. Widodo jest także pierwszym prezydentem, który nie pochodzi z militarnej lub politycznej elity. Wielu polityków twierdzi, że prędzej czy później Jokowi stanie się „maskotką” w rękach wpływowej Megawati Sukarnoputri, byłej prezydent Indonezji, która obecnie jest przewodniczącą partii PDI-P (Indonesian Democratic Party of Struggle), do której należy Jokowi.

Jedną z trudności, z jaką będzie musiał się zmierzyć Widodo już na początku, będzie budowanie koalicji w rządzie. W ciągu całej kampanii prezydenckiej powtarzał, że będzie bazował na osiągnięciach ludzi, a nie na ich związkach z partią. Kolejną z przeszkód jest fakt, że Gerindra (partia, z której list został wystawiony Prabowo Subianto) zawarła koalicję z wieloma partiami, które obiecały, że przy wygranej, ale także przy przegranej będą działać wspólnie przez następne pięć lat. Mimo to, członkowie trzech partii: Golkar, Democratic Party oraz the United Development Party sygnalizują, że chętnie przyłączyliby się do Joko Widodo.

Gregory Poling w wywiadzie odniósł się także do problemu wszechobecnej korupcji. Jego zdaniem jest to problem nie do rozwiązania wyłącznie przez prezydenta. Najlepszą rzeczą, jaką może zrobić prezydent-elekt, jest powtórzenie tego, co robił będąc gubernatorem Dżakarty, czyli niezachęcanie do dawania oraz brania łapówek wśród osób publicznych oraz nagłaśnianie wszelkich takich incydentów. Jednak prawdziwe kroki, które mogą przynieść efekt wyczekiwany przez wszystkich, może podjąć parlament z prezydentem na czele. Widodo może publicznie być popierającym wszystkie działania Komisji do spraw korupcji i zapewnić brak ochrony przed karą, jeżeli ktoś będzie szerzył korupcję, nawet jeżeli ta osoba jest członkiem jego partii.

Ważne jest także zlikwidowanie przepaści pomiędzy klasami społeczeństwa, dzieci z biednych rodzin nie powinny być odwodzone od spełniania własnych marzeń i nauki, ponieważ są tak samo pełnoprawnymi obywatelami państwa jak ich bogatsi koledzy i koleżanki. Nowy prezydent musi się także zająć kwestią opieki zdrowotnej dla ubogich obywateli, a także polepszyć infrastrukturę państwa, na co pieniądze może otrzymać po zlikwidowaniu dotacji na paliwo.

Jeżeli chodzi o polepszenie sytuacji ekonomicznej Indonezji Joko Widodo już zapowiedział, że jeżeli inwestorom będą kończyły się kontrakty, rozważy on ich przedłużenie. Zdaniem ekspertów, to bardzo dobre posunięcie, ponieważ nie będzie zniechęcało nowych inwestorów do zakładania swoich firm na terenie państwa.

Na podstawie: dw.de, csis.org
Opracowanie: Katarzyna Hajduk

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Wyzwania nowego prezydenta Indonezji Reviewed by on 4 sierpnia 2014 .

Dla nowo wybranego prezydenta Indonezji wygrana jest dopiero początkiem zmagań z problemami nękającymi państwo indonezyjskie. Będzie musiał zająć się wszystkim, co składa się na funkcjonowanie państwa – powiedział w wywiadzie dla niemieckiej gazety Deutsche Welle Gregory B. Poling z Center for Strategic and International Studies. Joko Widodo ciągle czeka na decyzję z Sądu Konstytucyjnego dotyczącą

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź