Inne-news,Japonia,Publicystyka,Wydarzenia i zapowiedzi,Wywiady

Wywiad z prelegentami projektu „Polska i Japonia. Relacje na przestrzeni wieków” – cz. I

Przedstawiamy wywiad przeprowadzony w ramach projektu „Polska i Japonia. Relacje na przestrzeni wieków” z prelegentkami, Apollonią Wojewódzką i Agnieszką Wagner, studentkami Instytutu Lingwistyki Stosowanej UW. Apollonia przygotowała wykład na temat postaci Yasumasy Fukushimy, a Agnieszka – Bronisława Piłsudskiego.

Co Was najbardziej zaciekawiło, kiedy przygotowywałyście się do prezentacji?

Apollonia: Najbardziej zaciekawiły mnie chyba informacje o najwcześniejszych wzmiankach dotyczących Polski w Japonii. Mam wrażenie, że o ile zainteresowanie Japonią wśród Europejczyków wydaje się dosyć oczywiste – wystarczy pomyśleć o Marco Polo czy motywach orientalnych w sztuce europejskiej – to trudno nam sobie wyobrazić podobną ciekawość po drugiej stronie. Miło było też odnaleźć na siedemnastowiecznej mapie zapisaną pismem chińskim nazwę „Polonia”.

Agnieszka: Mnie poruszyło samo buszowanie w książkach o tej tematyce. Przykładowo – miałam w ręku komplet notatek samego Bronisława Piłsudskiego z 1912 roku, co samo w sobie wydało mi się niezwykle ciekawym doświadczeniem.

Czy trudno było dotrzeć do informacji na temat Fukushimy i Piłsudskiego?

Apollonia: Jeśli chodzi o majora Fukushimę, stopień trudności zależy przede wszystkim od znajomości języków obcych. W języku polskim źródeł o nim jest kilka, natomiast informacje o tej postaci zazwyczaj są jedynie wstępem do szerszych rozważań. Więcej można znaleźć po angielsku, ale sporo dokumentów nie zostało jeszcze przetłumaczonych z języka japońskiego. Sam temat wydaje mi się raczej mało znany, choć trzeba przyznać, że przyciąga duże zainteresowanie na internetowych forach historycznych.

Agnieszka: Postać Bronisława Piłsudskiego nie jest bardzo dobrze znana, przynajmniej Polakom. Jest jednak wiele książek i opracowań (np. autorstwa Alfreda F. Majewicza czy Jerzego Chociłowskiego), które opisują życie i dokonania brata Marszałka. Dzięki nim możemy sobie wyobrazić, jak katorga na Sachalinie dała początek rzetelnym badaniom etnograficznych. Wystarczyło poszperać w internecie i wybrać się do biblioteki.

Jak sądzicie, o czym warto informować szersze grono?

Apollonia: Historia majora Fukushimy jest, nie da się ukryć, do pewnego stopnia ciekawostką. Nie mniej jednak myślę, że warto wiedzieć, że taka osoba istniała i zapisała się w kartach historii jako pierwszy Japończyk na ziemiach polskich.

Agnieszka: Bronisław Piłsudski jest tak naprawdę jedyną osobą, która podjęła się zbadania i obserwacji ludności ajnuskiej. Dzięki fonograficznym wałkom, na których nagrywał muzykę i rozmaite gatunki literatury możemy prawdziwie odkryć kulturę Ajnów. Uważam, że my, jako Polacy, powinniśmy być tego świadomi.

Co słuchacze mogą wyciągnąć z Waszych wykładów?

Apollonia: Mam nadzieję, że wysłuchanie mojej opowieści o polskim epizodzie wyprawy majora Fukushimy zainspirowało kogoś do dowiedzenia się czegoś więcej o innych jej etapach i o innych wątkach polsko-japońskich.

Agnieszka: Dlaczego o Bronisiu wiemy o wiele mniej niż o Ziuku? Jakim cudem Polak na zesłaniu mógł zgromadzić tyle wartościowych materiałów, które pokazują rzeczywistość pierwszych Japończyków? Na te i wiele innych zagadnień postaram się odpowiedzieć podczas wykładu. Chciałabym przekazać jak najwięcej przydatnej wiedzy, która mogłaby zostać ze słuchaczami na długi czas i byłaby powodem do refleksji na temat tej ważnej, a nieco pomijanej postaci.

Do czego, według Was, powinniśmy dążyć w stosunkach polsko-japońskich?

Agnieszka: Uważam, że warto skupiać się na punktach wspólnych – mimo że nasze państwa są od siebie oddzielone wieloma kilometrami, mają ze sobą wiele wspólnego, chociażby na tle historycznym (czego przykładem jest życie Bronisława Piłsudskiego). Z pewnością powinniśmy skupiać się na wszelkich wydarzeniach kulturalno-naukowych, które mogłyby te punkty wspólne uwypuklić, pokazać z innej perspektywy.

Apollonia: Mimo że przeciętnemu obywatelowi Polski kontakt z Japonią nie jest niezbędny do życia (i vice versa, Japończykom kontakt z polską kulturą nie jest potrzebny), ma jednak dużą wartość, jako szansa na skonfrontowanie się z innymi zwyczajami, a nawet odnalezienie tych punktów wspólnych, o których mówi Agnieszka.

Serdecznie dziękujemy za rozmowę!

Projekt „Polska i Japonia. Relacje na przestrzeni wieków” to rocznicowy cykl wykładów zorganizowany przez Koło Naukowe Sekcji Japońskiej ILS Nippo, wygłaszany w Wydziale Informacji i Kultury Ambasady Japonii. Kolejna prelekcja odbędzie się 19 listopada 2018 o godz. 17.30 w Wydziale Informacji i Kultury Ambasady Japonii. Tematem będzie postać Bronisława Piłsudskiego.

Link do wydarzenia na FB

Strona organizatora – KN Nippo

Udostępnij:
 • 5
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  5
  Udostępnienia
Wywiad z prelegentami projektu „Polska i Japonia. Relacje na przestrzeni wieków” – cz. I Reviewed by on 17 listopada 2018 .

Przedstawiamy wywiad przeprowadzony w ramach projektu „Polska i Japonia. Relacje na przestrzeni wieków” z prelegentkami, Apollonią Wojewódzką i Agnieszką Wagner, studentkami Instytutu Lingwistyki Stosowanej UW. Apollonia przygotowała wykład na temat postaci Yasumasy Fukushimy, a Agnieszka – Bronisława Piłsudskiego. Co Was najbardziej zaciekawiło, kiedy przygotowywałyście się do prezentacji? Apollonia: Najbardziej zaciekawiły mnie chyba informacje o najwcześniejszych

Udostępnij:
 • 5
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  5
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź