Od 16 maja w waszyngtońskim Muzeum Holocaustu (ang. Holocaust Memorial Museum) można oglądać dwie wystawy poświęcone rządom Czerwonych Khmerów oraz ludobójstwu w Kambodży. Pierwsza, zatytułowana „Cambodia 1975-1979”, jest zapisem życia w Demokratycznej Kampuczy, natomiast druga, „I Want Justice!” skupia się na tym, jak ofiary zbrodniczych reżimów dochodziły sprawiedliwości – od historycznych przykładów Norymbergi do cały czas obradującego Trybunału dla Osądzenia Zbrodni Popełnionych w Czasach Demokratycznej Kampuczy.
Wystawy są wynikiem trzyletniej współpracy między Muzeum Holocaustu oraz Kambodżańskim Ośrodkiem Dokumentacji DC-Cam. Głównym celem było uczczenie przypadające na rok 2015 czterdziestej rocznicy upadku Phnom Penh i dojścia Czerwonych Khmerów do władzy.
Dyrektor DC-Cam Youk Chhang, który odpowiedzialny jest m.in. za przekład na język khmerski „Dzienników Anny Frank”, wspomina, że waszyngtońskie Muzeum Holocaustu skontaktował się z nim w 2012 r. W tym samym roku grupa wysokich rangą pracowników Muzeum odwiedziła Kambodżę w celu lepszego zrozumienia trudnej historii Królestwa.
– Chciałem, żeby zobaczyli nasz kraj – opowiada Youk – Była to doskonała okazja, żeby pokazać im, że mamy wiele wspólnych rzeczy, także jesteśmy ludźmi, który doświadczyli cierpienia i straty – dodaje szef DC-Cam.
– Uważam, że otwarcie wystawy o Czerwonych Khmerach w Muzeum Holocaustu jest niezwykle ważne – potwierdza Sirik Savina, szefowa Sleuk Rith Institute Museum of Memory – Pomoże to w szerzeniu wiedzy oraz lepszym zrozumieniu okrucieństw, które miały miejsce w Kambodży oraz będzie stanowić ostrzeżenie dla świata, że masowe morderstwa zdarzają się niezależnie od czasu i miejsca – dodaje Savina.
Wystawy, które potrwają do października 2017 roku, mają duże szanse na podniesienie świadomość szerszej publiczności na temat zbrodni popełnianych przez Czerwonych Khmerów w latach 1975-1979. Od czasu swojego powstania w 1993 roku – początkowo jako miejsce uczczenia około sześciu milionów Żydów brutalnie wymordowanych podczas II Wojny Światowej – Muzeum Holocaustu odwiedziło ponad 38 milionów osób.
Opracowanie: Katarzyna Papuga
Na podstawie: phnompenhpost.com
Pozostaw odpowiedź