Korea Pn news

Wystawa dotycząca architektury Korei Północnej

źródło: commons.wikimedia.org

źródło: commons.wikimedia.org

Koreańska wystawa w Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji rzuca światło na historię architektury w Korei Północnej i Południowej od czasów wojny koreańskiej (1950-1953).

W Pjongjangu nie istnieją żadne wąskie uliczki, które są powszechnie spotykane w starych miastach. Ulice na Północy mają do 50 metrów szerokości, a budynki ustawione są w doskonałej symetrii. Jest to jedna z głównych cech architektury socjalistycznej.

Architektura w Korei Północnej jest mało znana światu. Architekci tego kraju nie znajdują się w centrum uwagi, ponieważ nie są oni traktowani jako indywidualni, niezależni artyści, lecz jako pracownicy, którzy przestrzegają zasad „teorii architektury Kim Dzong Ila”, czyli zbioru wytycznych dotyczących architektury sporządzonego przez zmarłego przywódcę Korei Północnej.

Nadchodząca koreańska wystawa w Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji pozwoli na przyjrzenie się nieznanemu światu architektury Korei Północnej i dostrzeżenie różnic między architekturami obu Korei.

Rzadka wystawa podkreśla dwie rozbieżne ścieżki architektury, które Korea Południowa i Północna wybrały po wojnie koreańskiej. Początkowo koncepcja wystawy zaproponował Cho Min Suk, dyrektor biura architektonicznego Mass Studies, który został wybrany na kuratora wystawy koreańskiej w zeszłym roku. Jest ona również zgodna z tematem tegorocznego Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji „Absorbująca nowoczesność: 1914-2014”, który ma na celu przegląd historii architektury w każdym kraju.

Pierwotnym planem Cho Min Suka było zaproszenie architektów z Korei Północnej do przeprowadzenia wspólnej wystawy na Międzynarodowym Biennale Architektury. Nie było jednak łatwym zadaniem wprowadzenie ich na międzynarodową scenę architektoniczną.

W czerwcu 2013 roku za pośrednictwem ambasadora Korei Północnej w Austrii został wysłany pierwszy oficjalny list z propozycją wspólnej wystawy architektury, który został przedstawiony organizatorom wystawy przez dyrektora austriackiego muzeum. Od tego czasu wiele osób mających kontakty z północnokoreańskimi urzędnikami wysyłało zaproszenia do Pjongjangu. Mimo początkowo pozytywnych odpowiedzi ambitny plan organizacji wspólnej wystawy z architektami z Korei Północnej ostatecznie nie doszedł do skutku.

– Zdecydowaliśmy się na plan B – powiedział Cho Min Suk na konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek (19.05), podczas której ogłoszono plan wystawy na Międzynarodowym Biennale Architektury. – Przygotowanie wspólnej wystawy z powodu braku kontaktu ze środowiskami architektonicznymi Korei Północnej było dla nas wyzwaniem – dodał.

Cho Min Suk i trzech innych kuratorów zaczęło zbierać fotografie, obrazy i szkice, które dawały wgląd w architekturę Korei Północnej. Materiały zapożyczone od zagranicznych architektów, artystów i kolekcjonerów stały się doskonałym archiwum dla wystawy. Znaczącymi pracami są m.in. fotografie budynków w Pjongjangu, uchwycone przez niemieckiego architekta Philippa Meuser oraz obrazy z Korei Północnej i propagandowe plakaty zebrane przez brytyjskiego biznesmena Nicka Bonnera, który prowadzi biuro podróży w Pekinie, które oferuje turystom podróże na Północ.

Wystawa podzielona jest na cztery części, z których każda odkrywa różne etapy rozwoju powojennej architektury w obydwu Koreach. Pierwsza część: „Rekonstrukcja życia”, pokazuje jak dwie stolice zostały odbudowane po wojnie. Północnokoreańska stolica Pjongjang, której 90 proc. struktury zostało zniszczone, przyjęła plan odbudowy, który został sporządzony przez legendarnego architekta Kim Dzong Hee.

Seul, mniej zniszczony przez wojnę niż Pjongjang, postawił sobie za cel stworzenie prosperującego społeczeństwa opartego na wolnej gospodarce. Role architektów obu krajach posiadały ograniczenia – ścisłą kontrolę państwa na Północy oraz wpływ biurokracji i kapitalizmu na Południu.

Ciekawe porównanie z Korei Północnej i Południowej dokonano poprzez stworzenie dwóch monumentalnych, nowoczesnych projektów architektonicznych: kompleksowego centrum handlowego Sewoon w Seulu oraz hotelu Koryo w Pjongjangu.

 – Stanowisko nowoczesnej architektury Korei Północnej i Południowej jest znaczące w stosunku do światowej historii architektury – powiedział Cho Min Suk. – Mam nadzieję, że wystawa będzie początkiem serii wymian pomiędzy Północą a Południem w dziedzinie architektury.

Koreańska wystawa „Okiem wrony: Półwysep Koreański” (ang. Crow’s Eye View: The Korean Peninsula) będzie można obejrzeć od 7 czerwca do 23 listopada na Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji.

Międzynarodowy Biennale Architektury w Wenecji to najważniejsze wydarzenie architektoniczne na świecie odbywające się co dwa lata od 1978 roku.

Na podstawie: koreaherald.com
Opracowanie: Maria Gęgotek

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Wystawa dotycząca architektury Korei Północnej Reviewed by on 22 maja 2014 .

Koreańska wystawa w Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji rzuca światło na historię architektury w Korei Północnej i Południowej od czasów wojny koreańskiej (1950-1953). W Pjongjangu nie istnieją żadne wąskie uliczki, które są powszechnie spotykane w starych miastach. Ulice na Północy mają do 50 metrów szerokości, a budynki ustawione są w doskonałej symetrii. Jest to jedna

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź