Indonezja news

Wybory w stolicy Indonezji: Ahok zwycięzcą pierwszej rundy

flickr.com

Basuki Tjahaja Purnama, znany szerzej jako „Ahok”, wygrał pierwszą turę podczas środowych (15.02) wyborów gubernatorskich w Dżakarcie. Według nieoficjalnych sondaży, w drugiej rundzie zmierzy się z byłym ministrem edukacji, Aniesem Baswedanem.

Trzy niezależne sondaże exit polls, wskazały iż obecny gubernator  Dżakarty zdobył ok. 43% głosów, zajmując pierwsze miejsce tuż przed byłym ministrem Aniesem Baswedanem z wynikiem ok. 40 %. Agus Harimurti Yudhoyono, syn byłego prezydenta Indonezji Susilo Bambang Yudhoyon,o zajął trzecie miejsce uzyskując nieco ponad 17 % głosów.

Nieoficjalne wyniki wyborów wskazują, iż z dużą dozą prawdopodobieństwa dojdzie do drugiej rundy w dniu 19 kwietnia br. w której zmierzą się Ahok oraz Anies.

Wybory gubernatorskie Dżakarty od kilku miesięcy wzbudzają wiele emocji wśród mieszkańców całej Indonezji i w opinii wielu ekspertów, ich wynik może mieć duży wpływ na przyszły kształt i kurs polityki Indonezji jak również odpowiedzieć na pytanie o rolę religii w polityce.

Kampania wyborcza trwająca od września zeszłego roku została przesłonięta przez napięcia religijne i masowe protesty organizowane przez konserwatywne i radykalne ugrupowania muzułmańskie, wymierzone przeciwko urzędującemu i ubiegającemu się o reelekcję gubernatorowi Basuki „Ahok” Tjahaja Purnama, chrześcijaninowi chińskiego pochodzenia.

Kwestie religijne stały się jednym z dominujących kwestii kampanii wyborczej po opublikowanej w internecie wypowiedzi Ahoka, nagranej podczas jednego z wieców wyborczych gdzie odniósł się, w opinii licznych ugrupowań muzułmańskich, w niewłaściwy sposób w stosunku do jednego z wersetów Koranu, co doprowadziło w ostatnich miesiącach do licznych masowych protestów konserwatywnych muzułmanów i postawienia gubernatora Dżakarty przed sądem pod zarzutem bluźnierstwa.

Muzułmańscy rywale Ahoka, Agus oraz Anies w czasie wyścigu o fotel gubernatora stolicy Dżakarty wspierani byli przez liczne ugrupowania muzułmańskie, według których osoba niewyznająca islam, nie może pełnić wysokiej funkcji publicznej w Indonezji, a obowiązkiem wyznawców owej religii jest głosowanie tylko i wyłącznie na muzułmańskiego kandydata.

Indonezja, pomimo największej populacji muzułmanów na świecie (ponad 85% mieszkańców 250-milionowego kraju), oficjalnie jest państwem świecki, zamieszkanym także przez mniejszości chrześcijańskie (ok. 10%) i hinduistyczne oraz setki grup etnicznych.

Gubernatorowi Ahokowi, pomimo wymierzonych w niego ataków i masowych protestów w ostatnich miesiącach oraz toczącej się sprawie sądowej dot. bluźnierstwa, udało się zdobyć największą ilość głosów w stolicy, co według analityków świadczy o docenieniu przez mieszkańców stolicy jego walki z biurokracją, korupcją jak również rozwoju komunikacji miejskiej, zmniejszeniu ogromnych korków i ograniczeniu powodzi, utrudniających co roku życie w  Dżakarcie.

Rywalizacja między chrześcijaninem Ahokiem a muzułmaninem Aniesem w drugiej turze, stanowić będzie również  walkę między dwoma rywalizującymi obozami politycznymi kraju. Gubernator Ahok wspierany jest przez centrową rządzącą partię prezydenta Joko Widodo – PDI-P. Z kolei kandydatura Aniesa popierana jest zarówno przez opozycyjną prawicową partię Gerindra byłego kandydata na prezydenta – Prabowo Subianto jak i konserwatywną partię islamistyczną PKS.

Druga runda wyborów gubernatorskich w Dżakarcie odbędzie się 19 kwietnia br.

Na podstawie: kompas.com, thejakartapost.com, jakartaglobe.id, time.com

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Wybory w stolicy Indonezji: Ahok zwycięzcą pierwszej rundy Reviewed by on 17 lutego 2017 .

Basuki Tjahaja Purnama, znany szerzej jako „Ahok”, wygrał pierwszą turę podczas środowych (15.02) wyborów gubernatorskich w Dżakarcie. Według nieoficjalnych sondaży, w drugiej rundzie zmierzy się z byłym ministrem edukacji, Aniesem Baswedanem. Trzy niezależne sondaże exit polls, wskazały iż obecny gubernator  Dżakarty zdobył ok. 43% głosów, zajmując pierwsze miejsce tuż przed byłym ministrem Aniesem Baswedanem z

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź