Artykuły,Korea Pd news,Korea Pn news

Azja głosuje – Jak głosowali Polacy w Korei

WyboryW komisjach wyborczych zlokalizowanych w ambasadach RP  w Seulu i Pjongjangu podobnie jak w całym kraju, zwycięzcą I tury wyborów prezydenckich został Bronisław Komorowski. Nieco inaczej rozłożyły się głosy w przypadku pozostałych kandydatów. Polskie media jako ciekawostkę podawały fakt, że w stolicy Korei Północnej Andrzej Olechowski zdobył 25% głosów. Do uzyskania takiego wyniku wystarczyło mu poparcie… trzech wyborców.

W jedynej obwodowej komisji wyborczej w Korei Południowej ważne głosy oddały 73 osoby. Zdecydowanie wygrał Bronisław Komorowski (prawie 59% głosów), drugi był Jarosław Kaczyński (15%). Co ciekawe, trzeci był nie Grzegorz Napieralski, a Janusz Korwin-Mikke (niespełna 10% poparcia). Uprawnionych do oddania głosu w Seulu było 82 Polaków. W sumie przygotowano 100 kart do głosowania, na wypadek pojawienia się osób chcących głosować na podstawie zaświadczeń o prawie do udziału w wyborach, wydawanych przez urzędy w miejscu zameldowania.

Gdyby o wynikach wyborów prezydenckich przesądzali wyłącznie głosujący w stolicy Korei Północnej, w drugiej turze 4 lipca spotkaliby się Bronisław Komorowski (50%) oraz… Andrzej Olechowski, który w całej Polsce uzyskał zaledwie 1,44% poparcia, a w Pjongjangu aż jedną czwartą wszystkich głosów. Jarosława Kaczyńskiego poparł… jeden wyborca.

Jednak bardzo trudno traktować wyniki te jako reprezentatywne z uwagi na to, że w polskiej ambasadzie w KRL-D głosowało zaledwie 12 osób na 13 uprawnionych (przygotowano 15 kart do głosowania). Nie jest wobec tego dziwnym fakt, że aż sześciu kandydatów nie otrzymało tam ani jednego głosu.

Wyniki głosowania w polskich ambasadach w KRL-D i Korei Południowej
– Seul, Korea Południowa
Oddanych głosów ważnych: 73 (uprawnionych: 82, frekwencja: 89,02%)
1. Bronisław Komorowski – 43 głosy (58,9%)
2. Jarosław Kaczyński – 15 (20,55%)
3. Janusz Korwin-Mikke – 7 (9,59%)
4. Grzegorz Napieralski – 4 (5,48%)
5. Andrzej Olechowski – 2 (2,74%)
6. Waldemar Pawlak – 2 (2,74%)

Marek Jurek, Andrzej Lepper, Kornel Morawiecki i Bogusław Ziętek nie otrzymali żadnego głosu.

– Pjongjang, Korea Północna
Oddanych głosów ważnych: 12 (uprawnionych: 13, frekwencja: 92,3%)
1. Bronisław Komorowski – 6 głosów (50%)
2. Andrzej Olechowski – 3 (25%)
3. Grzegorz Napieralski – 2 (16,67%)
4. Jarosław Kaczyński – 1 (8,33%)

Marek Jurek, Janusz Korwin-Mikke, Andrzej Lepper, Kornel Morawiecki, Waldemar Pawlak i Bogusław Ziętek nie otrzymali żadnego głosu.

Przypomnijmy historię głosowań Polaków mieszkających w Korei w dwóch poprzednich głosowaniach – w wyborach parlamentarnych z 2007 roku i prezydenckich w 2005.

W wyborach do Sejmu w 2007 roku zarówno w Seulu, jak i w Pjongjangu wygrała Platforma Obywatelska. Wynik w KRL-D był bardzo przejrzysty: głosowało 21 osób, 16 na PO, 5 na SLD (PiS nie otrzymał ani jednego głosu). W Seulu na 91 głosujących 53 wyborców (58,24%) poparło kandydatów Platformy. Także tutaj SLD wygrał z PiSem, ale dosłownie jednym głosem (16 do 15 – odpowiednio 17,58 i 16,48%). W wyborach do Sejmu i Senatu głosujący za granicą (nie tylko w Korei) wybierają kandydatów startujących w okręgu Warszawa I.

W wyborach prezydenckich z 2005 roku, w pierwszej turze spośród 13 głosujących w Korei Północnej (przy frekwencji wynoszącej 100%) Donalda Tuska poparło ośmiu wyborców (61,53%). 3 osoby zaufały Markowi Borowskiemu. Henryka Bochniarz i Janusz Korwin-Mikke otrzymali po jednym głosie. Lech Kaczyński w obu turach nie uzyskał ani jednego głosu. W wyborczej dogrywce obecny premier i wielki przegrany tamtych wyborów, Donald Tusk, uzyskał 100% poparcia jedenastu głosujących.

W Seulu głosowało 48 osób w pierwszej turze, 39 w drugiej. Również tutaj w obu turach zdecydowanie zwyciężył Donald Tusk – w pierwszym głosowaniu dostał niespełna 73% poparcia (35 głosów), w dogrywce aż 84,61% (33 wskazania wyborców).

Statystyki opracowano na podstawie danych Państwowej Komisji Wyborczej, opublikowanych w Internecie  i dzięki pomocy polskich placówek dyplomatycznych w Seulu i Pjongjangu.

 

Marta Polkowska

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Azja głosuje – Jak głosowali Polacy w Korei Reviewed by on 23 czerwca 2010 .

W komisjach wyborczych zlokalizowanych w ambasadach RP  w Seulu i Pjongjangu podobnie jak w całym kraju, zwycięzcą I tury wyborów prezydenckich został Bronisław Komorowski. Nieco inaczej rozłożyły się głosy w przypadku pozostałych kandydatów. Polskie media jako ciekawostkę podawały fakt, że w stolicy Korei Północnej Andrzej Olechowski zdobył 25% głosów. Do uzyskania takiego wyniku wystarczyło mu

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź