Informujemy, że na stronie „Rynków Zagranicznych” pojawił się artykuł współpracownika CSPA dr. Krzysztofa Zalewskiego o postępach we wprowadzeniu indyjskiego systemu weryfikacji obywateli. Poniżej fragment tekstu:
Indyjski Sąd Najwyższy orzekł o zgodności z konstytucją zasad działania systemu opartego na numerze Aadhaar (odpowiednik PESEL), ale ograniczył jego przymusowe stosowanie do kontaktów obywateli z administracją publiczną. Może mieć to wpływ na kierunek rozwoju przeżywających w Indiach boom cyfrowych finansów, a przyjęte rozwiązania regulacyjne mogą stać się fundamentem ery cyfrowej dla innych państw.
Cały artykuł można przeczytać na stronie „Rynków Zagranicznych”.
komentarze 2-
-
System PESEL to komunistyczny wynalazek krwawej Służby Bezpieczeństwa stworzony w celu masowej inwigilacji Polaków i nie ma sensu go bronić. Ale porównywanie go z Aadharem to absurd, jestem zdziwiony czytając takie rzeczy u poważnego przecież autora.
Prawdą jest, że w Indiach m.in. ocena wiarygodności klienta czy w ogóle każdego obywatela jest olbrzymim problemem – z przyczyn wyjaśnionych już w zalinkowanym artykule.
Ale można zbudować wiarygodny system weryfikacji tożsamości (oparty na blockchainie i szyfrowaniu asymetrycznym) który nie będzie gromadził w centralnej bazie danych biometrycznych. Realizacja systemu trwałaby dłużej i drożej – czy jednak nie warto zapłacić tej ceny, by uszanować godność mieszkańców Indii i nie gromadzić w bazie biometrii, która nigdy się nie zmieni?
Pamiętajcie że Wasze odciski palców pozostawiliście na praktycznie każdym przedmiocie, którego kiedykolwiek dotknęliście. Jeszcze nie dostrzegacie do jakiej inwigilacji to doprowadzi w przyszłości? A dane biometryczne które wyciekną z baz rządowych do Internetu pozostaną tam już na zawsze.
Aadhaar jest o wiele, wiele gorszy niż PESEL, bo
1) gromadzi dane biometryczne – odciski palców, wizerunek twarzy i skan tęczówki oka,
2) było już wiele włamań do systemu, a dane z systemu Aadhaar można bez problemu kupić „na żądanie” w Internecie – niedawno były sprzedawane wprost przez Whatsapp.
Dziękuję. To rzeczywiście może być rewolucja. Podobna do tej, jaką jest Blockchain i rosnący rynek kryptowalut w Chinach. http://www.chinskikanalinformacyjny.pl/category/blochchain/