Prezydent Joko Widodo zakończył we wtorek (15.09) pięciodniową wizytę na Bliskim Wschodzie, podczas której odwiedził Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Katar. Głównym celem podróży było zwiększenie współpracy gospodarczej i inwestycyjnej z państwami Zatoki Perskiej.
Podczas podróży po Bliskim Wschodzie prezydentowi towarzyszyli min. ministrowie gospodarki, handlu, spraw zagranicznych, planowania rozwoju narodowego oraz specjalny wysłannik prezydenta na Bliski Wschód.
W czasie wizyty w Arabii Saudyjskiej, prezydent Joko Widodo spotkał się z królem Salmanem bin Abdulazizem oraz z najważniejszym przedstawicielami politycznymi i świata biznesu, omawiając m.in. zacieśnienie współpracy w sferze finansów, zwiększenie partnerstwa w zakresie przemysłu strategicznego oraz zachęcając do inwestycji w sektorze energetycznym, morskim i infrastrukturalnym (m.in. drogi oraz rafinerie naftowe).
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich rządy obu państw omówiły współpracę m.in. w sferze gospodarki i obrony. W czasie spotkań podpisano m.in. porozumienie w sprawie udzielenia licencji na produkcję i sprzedaż indonezyjskich karabinów szturmowych, a także dystrybucji w przyszłości innej broni indonezyjskiej na Bliski Wschód. Rozmowy dotyczyły również wspólnego zwalczania handlu ludźmi oraz dystrybucji indonezyjskich produktów spożywczych na rynki bliskowschodnie.
W czasie wizyty kolejnego państwa, prezydent Joko Widoko podkreślił, iż Katar jest strategicznym partnerem dla Indonezji, szczególnie w momencie, gdy kraj ten dąży do pobudzenia rozwoju gospodarczego i rozwoju infrastrukturalnego. Podczas wystąpienia na Indonezyjsko-Katarskim Forum Gospodarczo Inwestycyjnym, prezydent Joko Widodo zachęcał lokalnych inwestorów do rozwoju współpracy w wielu dziedzinach, takich jak gospodarka, kultura i stosunki międzyludzkie podkreślając, iż wszystkie możliwości biznesowe w Indonezji gwarantują sprzyjającą atmosferę inwestycyjną i pewność zysku.
Arabia Saudyjska jest największym partnerem handlowym Indonezji na Bliskim Wschodzie. Wartość wymiany handlowej w 2014 roku wyniosła 8,6 mld dolarów. W pierwszej połowie 2015 roku inwestycje tego kraju w Indonezji osiągnęły poziom 29,3 mln dolarów.
W tym samym okresie wymiana handlowa ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi wyniosła 4,25 mld dolarów, z inwestycjami w Indonezji rzędu 25,4 mln dolarów.
Z kolei w 2014 roku wymiana handlowa z Katarem wyniosła 1,68 mld dolarów.
Na podstawie: antaranews.com, jakartaglobe.beritasatu.com, thejakartapost.com
Opracowanie: Tomasz Gajc
Pozostaw odpowiedź