Timor Wsch. news

Wschodniotimorskie wsparcie dla Gwinei Bissau wchodzi w drugą fazę

karetas-GB_PORTALPierwszy etap misji wsparcia dla procesu wyborczego w Gwinei Bissau , który zakończył się sukcesem, rozpoczął się w listopadzie 2013 r. i zakończył wraz z końcem lutego 2014 roku. Misja przyczyniła się do przygotowania procesu wyborczego, a mianowicie fazy rejestracji wyborców, która jest kluczowa dla wiarygodnych i demokratycznych wyborów, tak aby mogły odbyć się w sposób uczciwy i przejrzysty, zarówno w ujęciu krajowym i międzynarodowym.

Misja wsparcia dla procesu wyborczego w Gwinei-Bissau rozpoczęła się na prośbę Rządu Tymczasowego Gwinei Bissau, która została przedstawiona Demokratycznej Republice Timoru Wschodniego we wrześniu 2013 r. Gwinea-Bissau zwróciła się o wsparcie techniczne i finansowe w celu realizacji rejestracji wyborców i przeprowadzenia wyborów w tym kraju.

Premier Xanana Gusmão mianował sekretarzem stanu ds. decentralizacji administracyjnej Tomása Cabral, w celu koordynacji misji, przy wsparciu przedstawicieli z wyborczych organów administracji Timoru Wschodniego i Agencji ds. Współpracy z Timorem Wschodnim w Gwinei Bissau .

Misja Wsparcia dla procesu wyborczego w Gwinei Bissau składa się z Urzędu Wsparcia ( z siedzibą w Bissau , który obejmuje administrację, finanse i logistykę) oraz z wsparcia technicznego i doradczego w procesie rejestracji wyborców (w tym techników z Technicznego Sekretariatu Wyborczej Administracji Timoru Wschodniego , który obejmuje obszary technologii informatycznych, technologii oraz szkoleń), wspiera instytucje wyborcze Gwinei Bissau w przygotowaniu i realizacji aktu wyborczego , który jest podstawowym krokiem w kierunku uczciwych wyborów i może prowadzić do wiarygodnych demokratycznych wyników.

Rozwój programów i szkoleń techników do realizacji obywatelskich kampanii edukacyjnych w kwestii wyborów , jest w trakcie realizacji, tak aby potencjalnym wyborcom jak najlepiej mogło zostać wyjaśnione znaczenie procesu wyborczego, w konsolidacji procesu demokratycznego w pokojowe i stabilne środowisko.

Obecnie niezwykle ważne jest, aby zapewnić kontynuację prac realizowanych przez drugą misję wsparcia dla procesu wyborczego w Gwinei Bissau, która pozwoli wspierać wyborcze organy administracji Gwinei Bissau, w realizacji wyborów do Zgromadzenia Narodowego oraz przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Wybory zaplanowano na marzec i kwiecień 2014 r.

Sekretarz stanu ds. decentralizacji administracyjnej Tomás Cabral został ponownie nominowany przez premiera Gusmão, aby kontynuować prowadzenie i reprezentowanie rządu Demokratycznej Republiki Timoru Wschodniego w tej misji.

Wśród różnych szczegółowych celów określonych dla drugiej misji, zawarto następujące: zapewnienie wsparcia dla funkcjonowania systemu baz danych rejestracji wyborców; wspieranie publikacji ostatecznych wyników wyborów; wsparcie w drukowaniu i rozpowszechnianiu list wyborczych; pomoc w rozwoju programów i szkoleń techników w realizacji obywatelskich kampanii edukacyjnych; pomoc wyborczym organom administracji Republiki Gwinei Bissau w przygotowaniu i realizacji działań wyborczych w lokalach wyborczych na terytorium całego kraju; zapewnienie, że międzynarodowe zasady dotyczące procesów wyborczych są przestrzegane w całym procesie konsolidacji; zapewnienie wsparcia logistycznego w zakresie dostarczenia i odbioru materiałów wyborczych do i od lokali wyborczych; stworzenie zespołu obserwacji wyborów, który będzie nadzorować wykonanie aktu wyborczego.

 Po wyborach, misja wsparcia dla procesu wyborczego w Gwinei Bissau zostanie zredukowana, a jedynie członkowie Urzędu Misji Wsparcia zostaną na miejscu, aby zapewnić przygotowanie raportów, które mają być dostarczone w odpowiednim czasie do organów państwowych Republiki Gwinei Bissau .

 Oczekuje się, że w maju urząd, w którym misja jest przeprowadzana zostanie zamknięty, a wszystkie dokumenty zostaną dostarczone do rządu Gwinei Bissau.

Na podstawie: timor-leste.gov.tl
Opracowanie: Karol Matusiewicz

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Wschodniotimorskie wsparcie dla Gwinei Bissau wchodzi w drugą fazę Reviewed by on 2 marca 2014 .

Pierwszy etap misji wsparcia dla procesu wyborczego w Gwinei Bissau , który zakończył się sukcesem, rozpoczął się w listopadzie 2013 r. i zakończył wraz z końcem lutego 2014 roku. Misja przyczyniła się do przygotowania procesu wyborczego, a mianowicie fazy rejestracji wyborców, która jest kluczowa dla wiarygodnych i demokratycznych wyborów, tak aby mogły odbyć się w

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź