Chiny news,News

Wizyta Dmitrija Miedwiediewa w Chinach: zacieśnienie współpracy na linii Moskwa-Pekin

https://www.flickr.com/photos/kizeme/25416849194/

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew udał się do Chin w celu złożenia oficjalnej wizyty państwowej. W przeciągu kilku dni (31.10 do 02.10) spotka się z najważniejszymi urzędnikami chińskimi: prezydentem Xi Jinping‘iem, premierem Li Keqiang‘iem oraz innymi urzędnikami wysokiego szczebla.

Wizyta ma na celu podkreślenie coraz to większej wartości dialogu pomiędzy Pekinem a Moskwą, włączając w to kluczowe regionalne i globalne problemy jak na przykład problem jądrowy Korei Północnej czy kryzys w Syrii. Zaraz za nimi wizyta premiera Rosji ma na celu pogłębienia politycznej i ekonomicznej współpracy. Obecnie Chiny i Rosja są w stosunkowo dobrych stosunkach ekonomicznych, które zostały wyjątkowo ocieplone po kryzysie na linii Ukraina-Rosja oraz po wykluczeni Rosji z grupy G8.

Już w pierwszy dzień (31.10) swojej wizyty Miedwiediew spotkał się z premierem Li, który stwierdził:

-W świetle nowych okoliczności (mowa tu o zakończeniu kongresu partii) Chiny będą dalej pogłębiać swoje reformy oraz proces otwierania, pielęgnować nową siłę napędowa, oraz dzielić możliwości rozwoju z innymi krajami.-

Miedwiediew jest pierwszym zagranicznym przywódcą, który odwiedza Chiny zaraz po 19. Zjeździe Partii, co wg. premiera Li ,,podkreśla bliskość oraz wysoki poziom współpracy rosyjsko-chińskiej”.

Podczas swojej oficjalnej wizyty Miedwiediew został również poinformowany o całym przebiegu 19. Kongresu KPCh.

Miedwiediew przesłał również gratulacje od Prezydenta Rosji Władimira Putina dla Prezydenta Xi.

Prezydent Xi również spotkał się z rosyjskim premierem, zapowiedział, że Chiny są gotowe na bliższą współpracę skupiającą się na sprawach międzynarodowych oraz na budowaniu wspólnej przyszłości. Wg. Xi współpraca chińsko-rosyjska powinna pozwalać na regularnie spotkania oraz na poprawienie współpracy na wielu płaszczyznach, jak na przykład: energia, produkcja sprzętów, rolnictwo i eksploracja przestrzeni kosmicznej.

Prezydent Chin nawoływał do zwiększenia prac nad innowacjami technologicznymi oraz integracji inicjatywy Jednego Pasa i Jednej Drogi wraz z Euroazjatycka Unią Gospodarczą.

Rosja ogłosiła już liczne projekty współpracy z Chinami, wliczając w to: nową metodę bankowych transferów międzynarodowych oraz wspólne agencje ratingowe, które mają funkcjonować niezależnie od swoich zachodnich odpowiedników. Oba kraje są zaangażowane w tworzenie alternatywnego forum dla Banku Światowego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wliczając w to The New Development Bank. Ma to sfinansować infrastrukturę i inne projekty grupy BRICS oraz dodatkowo zapewnić fundusz rezerwowy o wartości 100 miliardów dolarów amerykańskich.

Co więcej, oba kraje podpisały umowę zapewniająca dostawę gazu ziemnego (o wartości 400 miliardów dolarów amerykańskich) ze wschodniej Syberii do północno wschodnich Chin.

Co ciekawe, obecnie Chiny i Rosja zastanawiają się nad połączeniem swoich krajowych systemów płatności. Jak stwierdził premier Rosji: -Miało by to ,,dobre perspektywy”; moglibyśmy wspólnie ,,zapobiec problemom, które pojawiają się, kiedy używa się amerykańskich systemów płatniczych-.

System Karta Mir wystartował po narzuceniu wielu sankcji na Rosję ze strony Zachodu w 2014 podczas rosyjskiej aneksji Krymu. Obecnie system ten jest szeroko akceptowany w całej Rosji.

Po narzuceniu nowych sankcji przez USA Moskwa obiecała zintensyfikowanie prac nad systemem w celu zmniejszania swojej zależności od zachodnich systemów płatniczych.

 

Na podstawie: scmp.com, chinaview.cn

Opracowanie: Monika Maślany

Udostępnij:
 • 10
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  10
  Udostępnienia
Wizyta Dmitrija Miedwiediewa w Chinach: zacieśnienie współpracy na linii Moskwa-Pekin Reviewed by on 1 listopada 2017 .

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew udał się do Chin w celu złożenia oficjalnej wizyty państwowej. W przeciągu kilku dni (31.10 do 02.10) spotka się z najważniejszymi urzędnikami chińskimi: prezydentem Xi Jinping‘iem, premierem Li Keqiang‘iem oraz innymi urzędnikami wysokiego szczebla. Wizyta ma na celu podkreślenie coraz to większej wartości dialogu pomiędzy Pekinem a Moskwą, włączając w to

Udostępnij:
 • 10
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  10
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź