Birma news

Wizyta Aung San Suu Kyi w Czechach

źródło: facebook.com/forum.2000

źródło: facebook.com/forum.2000

Aung San Suu Kyi uczestniczyła w konferencji „Societies in Transition” zorganizowanej przez Fundację Forum 2000 w Pradze w dniach 15-17 września 2013 r. Forum 2000 jest fundacją mającą na celu wspieranie dziedzictwa Vaclava Havla poprzez wspieranie wartości demokratycznych, szacunku dla praw człowieka, wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz tolerancji religijnej, kulturalnej i etnicznej.

Aung San Suu Kyi przemawiała podczas niedzielnej (15.09) ceremonii otwarcia. W czasie niespełna piętnastominutowej przemowy poświęconej pamięci Vaclava Havla powiedziała, że otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla dzięki temu, że Havel zrzekł się nominacji nagrody i nominował ją, oraz że jest przekonana, że gdyby tego nie zrobił, to on zostałby laureatem nagrody w 1991 roku. Suu Kyi opisała byłego czeskiego prezydenta jako człowieka kochającego wolność. Wyraziła wdzięczność za udzielone jej i Birmie wsparcie i podkreśliła, że dzięki temu wsparciu czuła się wolna, mimo, że przebywała w areszcie domowym. Noblistka powiedziała, że prawdziwa wolność to życie zgodnie ze swoimi przekonaniami i stawianie czoła prawdzie. W drugiej części przemówienia Aung San Suu Kyi prosiła o pomoc dla Birmy w drodze do demokracji.

W czasie pobytu w Czechach Aung San Suu Kyi spotkała się z prezydentem Czech Milošem Zemanem oraz prywatnie z Dalajlamą.

We wtorek (17.09) birmańska opozycjonistka uczestniczyła w konferencji prasowej. Podczas krótkiego podsumowania swojej wizyty w Czechach powiedziała, że celem wizyty było uhonorowanie pamięci Vaclava Havla oraz prośba o wsparcie walki o demokrację w Birmie i nauka od państw, które już przeszły transformację od autorytaryzmu do demokracji. Aung San Suu Kyi powiedziała, że Birma nie jest jeszcze demokratycznym państwem i transformacja w Birmie jest trudniejsza ze względu na skomplikowaną sytuację etniczną oraz niedemokratyczną konstytucję stworzoną przez wojsko. Podkreśliła, że konieczna jest zmiana konstytucji. Obecna konstytucja przewiduje, że w 25 proc. parlamentarzystów jest powoływanych przez Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych, który ma prawo do odwołania każdego z nich bez podania powodu. Narodowa Liga na Rzecz Demokracji (National League for Democracy, NLD) współpracuje z partiami etnicznymi w celu stworzenia listy poprawek do konstytucji.

Wśród pytań zadanych w czasie konferencji znalazły się pytania dotyczące sytuacji wewnętrznej w Birmie – starć na tle religijnym i propozycji zakazu małżeństw pomiędzy buddyjkami a muzułmanami. Aung San Suu Kyi odpowiedziała, że starcia, niepokoje i nieporozumienia spowodowane są strachem i brakiem poczucia bezpieczeństwa, które są skutkiem braku praworządności w Birmie. Na pytanie o rywalizację gospodarczą obcych mocarstw na terenie Birmy odpowiedziała, że obecnie z powodu braku przejrzystości i rozliczalności umów zawartych w przeszłości przez rząd i przedsiębiorstwa rządowe społeczeństwo nie odnosi korzyści z zysków, które te umowy przyniosły. Podkreśliła, że ważne jest, żeby wszystkie zawarte w przyszłości umowy były przejrzyste i rozliczalne.

Na pytanie co powoduje, że jest szczęśliwa Suu Kyi odpowiedziała, że cieszy się, że udało się uruchomić ruchome biblioteki, które są dużym sukcesem. Dzięki tym bibliotekom dzieci i dorośli z wsi mają dostęp do książek. Planowane jest też wprowadzenie kursów komputerowych.

W środę wieczorem (18.09) czasu miejscowego Aung San Suu Kyi wylądowała w Rangunie, gdzie powitały ją setki zwolenników.

Na podstawie: praguepost.com, forum2000.cz, youtube.com/user/forum2000foundation, elevenmyanmar.com
Opracowanie: Małgorzata Kret

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Wizyta Aung San Suu Kyi w Czechach Reviewed by on 19 września 2013 .

Aung San Suu Kyi uczestniczyła w konferencji „Societies in Transition” zorganizowanej przez Fundację Forum 2000 w Pradze w dniach 15-17 września 2013 r. Forum 2000 jest fundacją mającą na celu wspieranie dziedzictwa Vaclava Havla poprzez wspieranie wartości demokratycznych, szacunku dla praw człowieka, wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz tolerancji religijnej, kulturalnej i etnicznej. Aung San Suu

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź