Wietnam news

Wietnam zacieśnia więzi z Indiami

flickr.com

flickr.com

Prezydent Indii Pranab Mukherjee przybył do Wietnamu w poniedziałek (17 września) na trzydniową wizytę. Spotkał się w tym czasie z sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyen Phu Trongiem, premierem Nguyen Tan Dungiem oraz przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Nguyen Sinh Hungiem.

Indie udzieliły Wietnamowi pożyczki wysokości 100 mln dolarów na wydatki związane z obroną i zacieśnianiem wzajemnych więzi energetycznych. Oba kraje zadeklarowały, że linia kredytowa stworzy nowe możliwości dla współpracy militarnej. Zostały ustalone szczegółowe wytyczne, na co Wietnam powinien przeznaczyć darowane środki.

Przywódcy uznali wojskową kooperację oraz zapewnianie bezpieczeństwa za fundamenty strategicznego partnerstwa Indii i Wietnamu.

Omówiono także warunki umowy o współpracy energetycznej podpisanej w 2013 roku, zgodnie z którą PetroVietnam zaoferował indyjskiej ONGC wydobycie wietnamskiej ropy i gazu.

W ciągu ostatniej dekady pogłębiły się zależności militarne pomiędzy Indiami i Wietnamem. Pod przewodnictwem premiera Narendry Modiego aktywność Indii nabiera rozpędu a państwo to jawi się jako dystrybutor broni stosujący kredyty eksportowe, wpływając tym samym na sprzedaż zagraniczną.

Zastrzyk gotówki może przyspieszyć toczące się od dłuższego czasu rozmowy na temat zakupienia przez Wietnam pocisków manewrujących BrahMos.

Hanoi wzmacnia swoją flotę przy pomocy rosyjskich okrętów podwodnych projektu 877, dlatego ważnym elementem jest dodanie indyjskiej technologii w celach obronnych. Indie i Wietnam łączą układy z partnerem z czasów zimnej wojny, jakim jest Rosja. Same pociski BrahMos zostały opracowane dzięki rosyjskiemu wsparciu.

Zdaniem Carla Thayera, eksperta Australijskiej Akademii Sił Obronnych w Canberze, Wietnam pracuje nad nowymi wariantami ataku za sprawą indyjskich pocisków. Testy uzbrojenia wykazały, że ponaddźwiękowy pocisk manewrujący może zostać wystrzelony z okrętu wojennego, co pozwoliłoby na użycie go jako środka odstraszającego Chiny.

Mukherjee zaznaczył, że Wietnam jest ważnym filarem indyjskiej polityki wschodniej, a jego wpływy przyczyniły się do rozwoju dobrych relacji pomiędzy Indiami a ASEAN. Wyraził również nadzieję na wzmocnienie strategicznego partnerstwa z Wietnamem.

Liderzy obu państw podkreślali nagły wzrost bilansu handlowego, który według oczekiwań ma wynieść 15 bln dolarów do 2020 roku.

Ogromne znaczenie ma dla nich bezpieczeństwo, obronność i swoboda żeglugi na Morzu Południowochińskim.  Wezwano wszystkie podmioty do rozwiązywania waśni w sposób pokojowy z poszanowaniem prawa międzynarodowego oraz wdrożenia deklaracji z 2002 roku w sprawie postępowania stron na Morzu Wschodniochińskim.

– Wietnamczycy nie chcą obudzić się pewnego ranka i odkryć, że chińska marynarka otoczyła jedną z ich baz na Wyspach Spratly – powiedział Pranab Mukherjee, odnosząc się do konfliktów terytorialnych.

Handel z Chinami rozwija się w szybkim tempie, lecz stosunki wschodzących mocarstw są definiowane także przez konkurencję energetyczną, walkę o wpływy w regionie oraz spór graniczny, który doprowadził do wojny w 1962 roku.

– Podobnie jak Chiny, które nie ograniczają współpracy z Pakistanem z powodu obaw dotyczących indyjskiej aktywności, rząd Modiego pragnie budować dobre relacje z Wietnamem bez względu na opinię Pekinu – napisał indyjski analityk polityki zagranicznej C Raja Mohan w gazecie Indian Express.

Na podstawie: tuoitrenews.vn,  thanhniennews.com

Opracowanie: Katarzyna Kuśmierska

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Wietnam zacieśnia więzi z Indiami Reviewed by on 28 września 2014 .

Prezydent Indii Pranab Mukherjee przybył do Wietnamu w poniedziałek (17 września) na trzydniową wizytę. Spotkał się w tym czasie z sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyen Phu Trongiem, premierem Nguyen Tan Dungiem oraz przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Nguyen Sinh Hungiem. Indie udzieliły Wietnamowi pożyczki wysokości 100 mln dolarów na wydatki związane z obroną i zacieśnianiem wzajemnych więzi

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź