Wietnam news

Wietnam: Otyłość i niedowaga zagrażają zdrowiu publicznemu

flickr.com

flickr.com

W Wietnamie występuje paradoksalny problem żywieniowy: zbyt wiele dzieci ma niedowagę, podczas gdy rośnie liczba  młodych ludzi zmagających się z otyłością. Może wydawać się, że to dwie oddzielne kwestie, w istocie są one ze sobą powiązane- przyczyną powyższych przypadłości jest niewłaściwa dieta.

Obawa przed historyczną klęską głodu popchnęła Wietnamczyków do nadmiernej rekompensaty, widocznej w ich nawykach żywieniowych. Zjawisko to jest typowe dla państw rozwijających się. Brak bezpieczeństwa żywieniowego maskuje się za pomocą rosnącego dostępu do mięsa, mleka i fast foodów.

Z roku na rok coraz mniej Wietnamczyków walczy z niedostatkiem. Państwo to uznaje się za doskonały przykład sukcesu ośmiu Milenijnych Celów Rozwoju ONZ. Pierwszym z nich było wyeliminowanie skrajnego ubóstwa i głodu. Według danych opublikowanych na stronie internetowej ONZ, wskaźnik deficytu artykułów spożywczych w Wietnamie spadł o ponad 2/3, z 24,9 proc. w 1993 roku do 6,9 proc. w 2008 roku.

Mimo to trudne czasy nadal odgrywają olbrzymią rolę w świadomości obywateli tego kraju. Racjonowanie żywności po 1975 roku spowodowało trwałe efekty psychologiczne wśród Wietnamczyków. Pragną oni by młode pokolenie nigdy nie zaznało biedy.

Tak jak w innych państwach rozwijających się, w Wietnamie posiadanie pulchnych dzieci jest postrzegane jako symbol dobrobytu, ponieważ rodzice są w stanie dobrze wykarmić swoje pociechy.

Sieci fast foodów takich jak McDonald’s  od momentu pojawienia się w lutym bieżącego roku stale zyskują na popularności a ceny napojów gazowanych pozostają niskie po tym jak lobby producenckie zwalczyło propozycję ich opodatkowania w lipcu. Wraz z niewielkim zainteresowaniem społeczeństwa sportem i gimnastyką, aktualne tendencje mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego. UNICEF szacuje, że wskaźnik nadwagi wśród wietnamskich dzieci wzrósł sześciokrotnie od 2000 roku.

Prawdopodobnie najbardziej zdradliwym elementem diety jest mleko. Napoje mleczne w przeszłości były rzadko spotykane z powodu nietolerancji laktozy występującej u większości Wietnamczyków. Lata marazmu gospodarczego popchnęły polityków do poszukiwań nowych rozwiązań żywnościowych. Mleko było źródłem składników odżywczych, dodatkowo mogło być łatwo transportowane w całym kraju. Władze rozpoczęły mleczną kampanię promocyjną, zwłaszcza poprzez Vinamilk, przedsiębiorstwo, które jest częściowo własnością państwa i jedną z najbardziej wpływowych firm w Wietnamie.

Spółki nabiałowe bombardowały potencjalnych konsumentów reklamami telewizyjnymi, w których występowały uśmiechnięte dzieci pijące mleko, przez co będą wyższe i pulchne.

Poza witaminą D i wapniem inne składniki mleka takie jak hormony, antybiotyki, alergeny, tłuszcz i cukier-laktoza nie stanowiły przedmiotu zainteresowania.

Roger Mathisen specjalista ds. żywienia UNICEF w Hanoi powiedział, że Wietnamczycy uważają reklamy za źródła faktów, nie zdając sobie sprawy z tego, że są one narzędziem propagandy.

-Część rządowego budżetu przeznaczana na promocję zdrowego trybu życia jest minimalna w porównaniu ze środkami, które poświęca się na kampanie reklamowe korporacji- stwierdził Mathisen

Nie tylko nieumiarkowana konsumpcja jest czynnikiem wpływającym na odsetek otyłości. Odkąd Wietnam gwałtownie podlega procesowi urbanizacji, jego mieszkańcy są coraz mniej aktywni fizycznie.

Jak zaznaczył w swoim raporcie z 2011 roku wietnamski Główny Urząd Statystyczny, odsetek osób otyłych wynosił w miastach 8 proc. a na wsiach 3,1 proc.

Michael Waiber redaktor książki „ Ho Chi Minh: Mega City” twierdzi, że urbaniści powinni stworzyć więcej zielonych terenów i zachęcić mieszkańców do ćwiczeń na zewnątrz.

Władze Wietnamu niewiele uwagi poświęcają promowaniu aktywności fizycznej i zwalczaniu otyłości. Ich uwaga skupia się na redukcji  niedożywienia, które jest powszechne wśród ludności wiejskiej. Dlatego polityka żywnościowa musi być dostosowana do potrzeb mieszkańców każdego regionu.

 Na podstawie:  vietnamnews.net
Opracowanie:  Katarzyna Kusmierska

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Wietnam: Otyłość i niedowaga zagrażają zdrowiu publicznemu Reviewed by on 1 września 2014 .

W Wietnamie występuje paradoksalny problem żywieniowy: zbyt wiele dzieci ma niedowagę, podczas gdy rośnie liczba  młodych ludzi zmagających się z otyłością. Może wydawać się, że to dwie oddzielne kwestie, w istocie są one ze sobą powiązane- przyczyną powyższych przypadłości jest niewłaściwa dieta. Obawa przed historyczną klęską głodu popchnęła Wietnamczyków do nadmiernej rekompensaty, widocznej w ich

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź