Wietnam news

Wietnam: Informacje i rap, czyli walka o młodych widzów

flickr.com

flickr.com

Pomimo kontroli rządu, wietnamski przemysł medialny rozwija się, aby sprostać rosnącej konkurencji ze strony zagranicznych środków masowego przekazu. Jedna ze stron internetowych wykorzystuje nietypowy rodzaj ekspresji, aby zainteresować młodych odbiorców – rap.

Jak dotąd powstało 17 serii Rap News Plus, publikowanych głównie na platformach udostępniających nagrania wideo. Na serwisie YouTube niektóre edycje zostały obejrzane ponad 500 000 razy.

Podczas gdy ostatnie sportowe wydanie specjalne jest poświęcone obchodom zakończenia Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, większość edycji odnosi się do wydarzeń pomijanych przez resztę wietnamskich mediów.

 Redaktor VietnamPlus Quoc Minh Le powiedział, że uznał tę formę przekazu za odpowiednią, gdy próbował znaleźć sposób na rozpowszechnianie informacji tak, aby były zrozumiane przez młodych ludzi od 13. do 25. roku życia. Grupa wiekowa, o której wspomniał Minh, straciła zainteresowanie bieżącymi sprawami.

– Musimy zaprezentować im coś nowego, coś humorystycznego, lecz tematy przez nas poruszane są dość poważne. Dzielimy się z młodzieżą istotnymi doniesieniami, używając odpowiedniego języka, dostosowując komunikaty do ich gustu i stylu. To moja koncepcja – wyjaśnia redaktor VietnamPlus.

Jedno z najbardziej rozchwytywanych nagrań opublikowano w momencie eskalacji napięcia z Chinami, które nastąpiło po umieszczeniu chińskiej platformy wiertniczej na wodach Morza Południowochińskiego należących do Wietnamu.

– Wyciąłem refren i udostępniłem go na SoundCloud, potem ludzie ściągali go jako dzwonek – chwali się 25-letni Vo Viet Phuong, jeden z trzech raperów zaangażowanych w projekt.

Rapowanie wiadomości nie jest nowym zjawiskiem, ale w Wietnamie stanowi fenomen. Być może z powodu powiązań redakcji VietnamPlus z oficjalną Wietnamską Agencją Informacyjną (VNA), która jest znana z konserwatywnego podejścia.

– Wielu ludzi było zdziwionych, że VietnamPlus pozwala sobie na coś takiego, ponieważ współpracujemy  z bardzo zachowawczym, mainstreamowym środowiskiem. Nie należymy do branży rozrywkowej, ale propagujemy treści, które bawią i uczą – twierdzi Minh.

– Wedle wietnamskiego prawa każda redakcja czy też wydawnictwo musi mieć instytucjonalnego sponsora, ale zamiast nazywać wietnamskie media „kontrolowanymi przez rząd”, trafniej jest określać je „zalegalizowanymi  przez rząd” – tłumaczy David Brown, były amerykański dyplomata.

Istnieją reguły określające o czym można i nie można napisać lub powiedzieć. Redaktorzy otrzymują co tydzień przewodnik, a sporadycznie kary jeśli są nieudolni i nie postępują zgodnie z instrukcjami.

Większość gazet jest zależna od rządowych subsydiów. Jakkolwiek w przypadku wielu dzienników i kilku magazynów, które generują spore zyski, relacja ze sponsorem jest czysto symboliczna. Tymczasowo projekt  Rap News Plus nie jest opłacalny. Zespół sam pokrywa koszt kręcenia i obróbki nagrań. Minh uważa, że jego priorytetem jest zachowanie dziennikarskiej uczciwości i jedności.

– Instytucje i firmy mogą wspierać finansowo redakcję, ale komunikaty Rap News Plus będą wolne od nachalnej reklamy marek i produktów. Szanujemy naszych odbiorców. Mówimy o wydarzeniach, nie o markach- dodaje publicysta.

Rap News Plus nie przekracza granic za pomocą treści, ale forma jest przełomowym krokiem dla wietnamskiego przemysłu dziennikarskiego. Wyzwaniem będzie teraz podtrzymanie zainteresowania młodych ludzi poważnymi tematami.

Na podstawie: vietnamnews.net
Opracowanie: Katarzyna Kuśmierska

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Wietnam: Informacje i rap, czyli walka o młodych widzów Reviewed by on 30 lipca 2014 .

Pomimo kontroli rządu, wietnamski przemysł medialny rozwija się, aby sprostać rosnącej konkurencji ze strony zagranicznych środków masowego przekazu. Jedna ze stron internetowych wykorzystuje nietypowy rodzaj ekspresji, aby zainteresować młodych odbiorców – rap. Jak dotąd powstało 17 serii Rap News Plus, publikowanych głównie na platformach udostępniających nagrania wideo. Na serwisie YouTube niektóre edycje zostały obejrzane ponad

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź