BLOGOSFERA

Wiesław Pilch przedstawia: Dane dotyczące chińskiej gospodarki w 2010 r. i perspektyw w 2011

To, co poniżej zaprezentuję, to ciężko strawne dane, których pojawienie się w tym miejscu ma – mam nadzieję- zapoczątkować pewien dobry zwyczaj w historii CSPA. Chodzi mi o prezentację okresowych danych statystycznych w oparciu o źródła chińskie tzn. narodową agencję informacyjną Xinhua oraz  NBS czyli Narodowe Biuro Statystyczne. Tym razem, a zarazem na pierwszy ogień, idą dane statystyczne dotyczące 2010 roku. Zaprezentowane zostały 20.01.2011 w Pekinie przez Ma Jiantanga, dyrektora Narodowego Biura Statystycznego.

Otóż w Chinach istnieje podział na:

 1. Rolnictwo i przemysł wydobywczy czyli  primary industry
 2. Produkcja przemysłowa czyli  secondary industry,
 3. Usługi czyli  tertiary industry.

Tak właśnie podawane są dane statystyczne.

statystyki_chiny

Jak widać na załączonym, rysunku, wzrost PKB (GDP) w wartościach bezwzględnych jest oczywisty, natomiast w procentach już tak nie jest, a to ze względu na założone wcześniej ograniczenia wzrostu. W 2010 roku rząd chiński starał się zharmonizować rozwój gospodarczy, co w przełożeniu na język potoczny oznaczało również zmniejszenie tempa wzrostu. Jak widać, to założenie nie do końca się udało (o ile dobrze wiem, założenie było 8% a wyszło 10,3%). Chciało by się powiedzieć – oby Nam się tak nie udawało!

I teraz pozwolę sobie porównać dane o PKB z 2010 r. z analogicznymi danymi z 2009.

Jak widać PKB  w 2009 wynosiło 34. 090. 300  mln. RMB, podczas gdy w 2010 wynosiło  39. 798.300 mln. RMB.

W rolnictwie i przemyśle wydobywczym w 2009 r. nastąpił  wzrost o 4,2%, czyli o 3.547,7 mld RMB, w 2010 wzrost o 4,3% czyli o 4.049,7 mld. RMB.

Produkcja przemysłowa i budownictwo:  w 2009 r. nastąpił  wzrost o 9,5 % czyli o 15.695,8  mld RMB, w 2010 wzrost o 12,2% czyli o 18 648,1 mld. RMB.

Usługi: w 2009 nastąpił  wzrost o 8,9% czyli o 14.291,8 mld RMB, w 2010 wzrost o 9,5% czyli o 17.100,5 mld RMB.

Indeks chińskich cen konsumpcyjnych (CPI), główny wskaźnik inflacji, wzrósł o 3,3 procent w całym 2010 r. Nie należy przy tym zapominać, że w dalszym ciągu tłumienie wzrostu inflacji jest niesłychanie ważne. W  październiku wynosiła 4,4%. listopadzie 5,1%, w grudniu 4,6%. To bardzo wysoki poziom.

Przytaczany przez Xinhua – Zhang Liqun, pracownik naukowy z Centrum Badań Rozwoju Rady Stanu, powiedział, iż obecnie gospodarka znajduje się na stabilnej ścieżce wzrostu.

Jednym z wyzwań jest gwałtowny wzrost międzynarodowych cen surowców, spowodowany tym, że niektóre rozwinięte gospodarki wprowadziły ilościowe łagodzenie polityki monetarnej, powiedział dyrektor NBS. (Oczywiście nie wymienił tutaj USA, ale to jest oczywiste.)

Stwierdził również, iż prowadzona ostatnio pieniężna polityka Chin, mająca na celu walkę z globalnym kryzysem gospodarczym, spowodowała inflację, dodając, że gwałtowny wzrost kosztów pracy i cen gruntów również spowodował wzrost cen.

Rząd w grudniu zastrzegł, że będzie zmienione nastawienie w polityce pieniężnej od stosunkowo łagodnej do bardziej ostrożnej w 2011 roku.

W celu powstrzymania inflacji spodziewane są kolejne podwyżki rezerw obowiązkowych banków oraz podwyżki stóp procentowych.

Ma Jiantang stwierdził stanowczo: „Jesteśmy w pełni przekonani, że będziemy  mieli pod kontrolą ceny konsumpcyjne w 2011 r. bo mamy warunki i możliwości w tym zakresie”.

NBS wskazał, że wydatki konsumpcyjne stanowiły 3,9% z 10,3 % wzrostu PKB w ubiegłym roku, podczas gdy inwestycje przyczyniły się 5,6% a eksport  0,8%.

Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła o 18,4 procent rok do roku do 15.455.400 mln RMB w 2010 roku.

Yao Jingyuan, główny ekonomista z NBS powiedział,  że Chiny w tym roku będą działać na rzecz utrzymania wzrostu gospodarczego na stabilnym poziomie, a celem jest przyspieszenie restrukturyzacji gospodarki i zwiększenie zakresu kontroli cen.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Wiesław Pilch przedstawia: Dane dotyczące chińskiej gospodarki w 2010 r. i perspektyw w 2011 Reviewed by on 22 stycznia 2011 .

To, co poniżej zaprezentuję, to ciężko strawne dane, których pojawienie się w tym miejscu ma – mam nadzieję- zapoczątkować pewien dobry zwyczaj w historii CSPA. Chodzi mi o prezentację okresowych danych statystycznych w oparciu o źródła chińskie tzn. narodową agencję informacyjną Xinhua oraz  NBS czyli Narodowe Biuro Statystyczne. Tym razem, a zarazem na pierwszy ogień,

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Z historii biorę wskazówki dla teraźniejszości z myślą o przyszłości. Makroekonomia którą się fascynuję, pozwala mi na ogląd rzeczywistości gospodarczej takiej, jaka ona jest naprawdę. Niezafałszowana. Sinoligia to namiętność, pewnie ostatnia w moim życiu- więc tym ceneniejsza. "Wiesław Pilch przedstawia" autorski blog p.Wiesława Pilcha. Redakcja portalu polska-azja.pl, będącego platformą swobodnej wymiany myśli na tematy azjatyckie, nie ponosi odpowiedzialności za publikowane na blogu autora treści.

Pozostaw odpowiedź