BLOGOSFERA

Wiesław Pilch przedstawia: Aktualne wskaźniki wzrostu w Chinach – dane NBS

19 października rzecznik Narodowego Biura Statystycznego podał kilka interesujących danych dotyczących chińskiej gospodarki z minionych trzech kwartałów. Całkowite PKB w dziewięciu miesięcach bieżącego roku wyniosło 5,03 bln $ (operuję dolarami ponieważ kwota w RMB niewiele by nam powiedziała). Na przestrzeni tych trzech kwartałów PKB zmieniał się następująco: I kw. – 9,7%, II kw.- 9,5%, III kw.- 9,1%. Jak widać mamy do czynienia ze zniżkującym wskaźnikiem. Przeciętny miesięczny wzrost wyniósł 9,4%.

„Perspektywy gospodarcze są według oficjalnych danych co najmniej nie pesymistyczne” powiedział On Maochun, profesor ekonomii na Uniwersytecie Tsinghua. Dodał iż ”spadek PKB jest normalny biorąc pod uwagę fakt zaostrzenia polityki finansowej oraz wprowadzenie w ostatnim czasie ścisłej kontroli nad sektorem nieruchomości”. Powiedział również, iż zarówno europejski kryzys zadłużeniowy jak i powolne tempo światowego rozwoju gospodarczego miały jedynie ograniczony wpływ na gospodarkę Chin.

NBS podało również, iż wartość dodana produkcji przemysłowej wzrosła o 13,8% rok do roku, przy 1,2% wzrostu od sierpnia. Nakłady na środki trwałe wzrosły o 24,9% r/r, natomiast sektor nieruchomości wzrósł o 32% ale spadł o 0,9% w stosunku do pierwszej połowy roku.

Sprzedaż hurtowa wzrosła o 17% w pierwszych trzech kwartałach i o 1,35% od sierpnia – z wyłączeniem czynników cenowych w tym okresie.

Dane wykazują również wzrost dochodów z wynagrodzeń w przeliczeniu na mieszkańca w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku o 11,9%- również z wyłączeniem czynników cenowych w tym okresie.

Rzecznik prasowy NBS dodał, że „gospodarka narodowa wykazuje – zgodnie z oczekiwaniami- pozytywną dynamikę wzrostu w pierwszych trzech kwartałach” mimo coraz bardziej złożonej sytuacji w gospodarce globalnej oraz w związku z tym większej niestabilności i niepewności w gospodarce narodowej. Rzecznik dodał że ”w czwartym kwartale powinno mieć miejsce średnie tempo wzrostu PKB” dodając, że wzrost konsumpcji i cen w okresie świąt i wakacji, prawdopodobnie pomoże zwiększyć ten wskaźnik. Dodał, iż w związku z trudną sytuacją finansową – potrzebami gotówkowymi- małych i średnich przedsiębiorstw powinna być zwiększona kontrola polityki makroekonomicznej w tym zakresie. Zasugerował też, że władze będą zaostrzały politykę pieniężną w ostatnim kwartale i będą ściślej kontrolowały kurs juana, ceny surowców i koszty materiałów.

Jako ciekawostkę można odczytać zacytowana przez agencję Reuters słowa ekonomisty Wang Tao który stwierdził, iż wzrost PKB Chin w 2012 roku spadnie gwałtownie do zaledwie 5%. Ta pesymistyczna prognoza ma swoje źródła w spowolnieniu eksportu oraz europejskim kryzysem zadłużenia.

Wg Global Times i Xinhua

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Wiesław Pilch przedstawia: Aktualne wskaźniki wzrostu w Chinach – dane NBS Reviewed by on 21 października 2011 .

19 października rzecznik Narodowego Biura Statystycznego podał kilka interesujących danych dotyczących chińskiej gospodarki z minionych trzech kwartałów. Całkowite PKB w dziewięciu miesięcach bieżącego roku wyniosło 5,03 bln $ (operuję dolarami ponieważ kwota w RMB niewiele by nam powiedziała). Na przestrzeni tych trzech kwartałów PKB zmieniał się następująco: I kw. – 9,7%, II kw.- 9,5%, III

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Z historii biorę wskazówki dla teraźniejszości z myślą o przyszłości. Makroekonomia którą się fascynuję, pozwala mi na ogląd rzeczywistości gospodarczej takiej, jaka ona jest naprawdę. Niezafałszowana. Sinoligia to namiętność, pewnie ostatnia w moim życiu- więc tym ceneniejsza. "Wiesław Pilch przedstawia" autorski blog p.Wiesława Pilcha. Redakcja portalu polska-azja.pl, będącego platformą swobodnej wymiany myśli na tematy azjatyckie, nie ponosi odpowiedzialności za publikowane na blogu autora treści.

KOMENTARZE: 1

 • Tak się składa, iż wiadomośc ta na moim blogu http://www.wieslawpilch.salon24.pl została umieszczona tak szybko, że ten news był pierwszym lub jednym z pierwszych w polskim internecie – 19.10.2011 godz.18.20. Do CSPA wysłałem o godz. 18.50. Dopiero następnego dnia pojawiły się komentarze w prasie i w internecie.
  Słowem CSPA miało szansę w tej sprawie być w szybsze niż wielkie agencje. Nie warto było?

Pozostaw odpowiedź