Korea Pd news,Korea Pn news

Wiadomo, gdzie powstał silnik torpedy, którą KRL-D zatopiła okręt Cheonan

South Korea Ship SinksSilnik torpedy, którą 26 marca Korea Północna użyła do zatopienia południowokoreańskiego okrętu Cheonan, został zbudowany w 2008 roku w fabryce sprzętu wojskowego w mieście Kaechon w prowincji Pyongan Południowy, ok. 80 kilometrów na północ do Pjongjangu – napisała nieoficjalnie japońska gazeta „Sankei Shimbun”, powołując się na dwa anonimowe źródła w Japonii.

Gazeta twierdzi, że do takiego wniosku na podstawie analiz doszedł amerykański wywiad.  O lokalizacji zakładu poinformował rządy Korei Południowej i Japonii departament obrony USA.

Kaechon to ósme co do wielkości miasto KRL-D. Liczy 336 tysięcy mieszkańców. Zdaniem ekspertów, w mieście może znajdować się jeden z czynnych obozów dla więźniów politycznych (obóz nr 14), które najprawdopodobniej wciąż istnieją w Korei Północnej.

Fabryka, w której powstał silnik torpedy, to zakłady imienia 18 stycznia. Położona jest w należącej do Kaechon dzielnicy Gak-am. Skąd nazwa fabryki? Bardzo wiele zakładów w Korei Północnej jest nazwanych datami dla upamiętnienia ważnych wydarzeń w życiu fabryki lub w historii KRL-D. Przez „ważne wydarzenia” propaganda rozumie przede wszystkim… dni, w których dane przedsiębiorstwo wizytowali niegdyś przywódcy kraju – Kim Ir Sen lub Kim Jong Il.

Do zatopienia należącego do Korei Południowej okrętu Cheonan doszło 26 marca. W katastrofie zginęło 46 marynarzy. Na dnie nieopodal miejsca katastrofy odnaleziono 1,5-metrowy fragment torpedy: śrubę napędową i jej silnik, układ sterowania, a także tabliczkę z oznaczeniem CHT-02D – charakterystycznym dla produkowanej przez KRL-D broni przeznaczonej na eksport, ale także na użytek własny. Torpeda CHT-02D przenosi 250 kg materiałów wybuchowych. Jej całkowita masa to 1,7 tony.

Według informacji podanych przez „Sankei Shimbun”, silnik pocisku użytego do zatopienia Cheonan powstał w 2008 roku. Trudno jednoznacznie określić, gdzie powstała cała torpeda, ponieważ poszczególne jej elementy powstawały w różnych zakładach.

Marta Polkowska

Torpeda, którą 26 marca Korea Północna użyła do zatopienia południowokoreańskiego okrętu Cheonan, została zbudowana w 2008 roku w fabryce sprzętu wojskowego w mieście Kaechon, w prowincji Pyongan Południowy, ok. 80 kilometrów na północ do Pjongjangu – napisała nieoficjalnie japońska gazeta „Sankei Shimbun”, powołując się na dwa anonimowe źródła w Japonii.

Gazeta twierdzi, że do takiego wniosku na podstawie analiz doszedł amerykański wywiad. O lokalizacji zakładu poinformował rządy Korei Południowej i Japonii departament obrony USA.

Kaechon to ósme co do wielkości miasto KRL-D. Liczy 336 tysięcy mieszkańców. Zdaniem ekspertów, w mieście może znajdować się jeden z czynnych obozów dla więźniów politycznych (obóz nr 14), które najprawdopodobniej wciąż istnieją w Korei Północnej.

Fabryka, w której powstała torpeda, to zakłady imienia 18 stycznia. Położona jest w należącej do Kaechon dzielnicy Gak-am. Skąd nazwa fabryki? Bardzo wiele zakładów w Korei Północnej jest nazwanych datami dla upamiętnienia ważnych wydarzeń w życiu fabryki lub w historii KRL-D. Przez „ważne wydarzenia” propaganda rozumie przede wszystkim… dni, w których dane przedsiębiorstwo wizytowali niegdyś przywódcy kraju – Kim Ir Sen lub Kim Jong Il.

Do zatopienia należącego do Korei Południowej okrętu Cheonan doszło 26 marca. W katastrofie zginęło 46 marynarzy. Na dnie nieopodal miejsca katastrofy odnaleziono 1,5-metrowy fragment torpedy: śrubę napędową i jej silnik, układ sterowania, a także tabliczkę z oznaczeniem CHT-02D – charakterystycznym dla produkowanej przez KRL-D broni przeznaczonej na eksport, ale także na użytek własny. Torpeda CHT-02D przenosi 250 kg materiałów wybuchowych. Jej całkowita masa to 1,7 tony. Według informacji podanych przez „Sankei Shimbun”, egzemplarz pocisku użyty do zatopienia Cheonan powstał w 2008 roku.

Marta Polkowska

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Wiadomo, gdzie powstał silnik torpedy, którą KRL-D zatopiła okręt Cheonan Reviewed by on 24 lipca 2010 .

Silnik torpedy, którą 26 marca Korea Północna użyła do zatopienia południowokoreańskiego okrętu Cheonan, został zbudowany w 2008 roku w fabryce sprzętu wojskowego w mieście Kaechon w prowincji Pyongan Południowy, ok. 80 kilometrów na północ do Pjongjangu – napisała nieoficjalnie japońska gazeta „Sankei Shimbun”, powołując się na dwa anonimowe źródła w Japonii. Gazeta twierdzi, że do

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź