Chiny news,Wydarzenia i zapowiedzi

Weekendowe Kino CSPA: „Bohater” Zhang Yimou, czyli pierwsza chińska superprodukcja

Na inaugurujący polską Złotą Jesień weekend, polecamy pełen pięknych krajobrazów, klasyczny już film Zhang Yimou, z początków XXI wieku, pod tytułem Bohater ( ang. Hero, chiń.英雄). Film ten, który wiele z Was juz na pewno oglądało ( byc może kilkakrotnie) wzbudził wiele kontrowersji. Jedni uznali go za wiernopoddańczy manifest niepokornego reżysera pod adresem władzy i wyraz chińskiego kompleksu wobec hollywoodzkich superprodukcji, inni za esencję chińskiej kultury i pierwszą jaskółkę zwiastującą nadejście chińskiego soft power- pociągającej, atrakcyjnej, ale zupełnie innej od zachodniej kultury, także kultury masowej (opis filmu niżej).

Jaka jest Wasza opinia na temat tego filmu? Czy wytrzymał Waszym zdaniem próbę czasu?

Rozsiądźcie sie wygodnie w fotelach, zgaście światło i przenieście się w świat Chin Epoki Walczących Królestw. Dziękujemy za tą możliwości Iplex.pl i  serdecznie zapraszamy:

Hero

Akcja filmu dzieje się podczas wewnętrznej wojny. Kraj jest podzielony na siedem królestw: Qin, Zhao, Han, Wei, Yan, Chu i Qi. Przez lata królestwa te walczą między sobą o dominację. Dla zwykłych ludzi są to lata śmierci i cierpienia.

Władcy poszczególnych królestw dążą do zjednoczenia Chin za wszelką cenę. W walce tej najbardziej zdeterminowany jest król prowincji Qin. Ma on wręcz obsesję bycia Pierwszym Imperatorem. Jednak na jego życie polują Zamachowcy z pozostałych stanów. Nikt jednak nie wzbudza tyle strachu ile trzej legendarni Zamachowcy: Broken Sword (Złamany Miecz), Flying Snow (Latający Śnieg) i Sky (Niebo). Każdemu, komu uda się pokonać któregokolwiek z nich Król prowincji Qin obiecuje ogromną władzę, góry złota i możliwość spotkania się z nim samym.

Schwytanie Zamachowców jest jednak prawie niemożliwe. Przez dziesięć lat nikt więc nawet nie zbliżył się do zdobycia nagrody. Dlatego też kiedy tajemniczy stróż prawa o imieniu Nameless przybywa do pałacu dźwigając legendarną broń uśmierconych Zamachowców, Król niecierpliwie oczekuje szczegółowej opowieści. Siedząc w pałacu, dosłownie kilka kroków od Króla, Nameless zaczyna swą opowieść. Król chłonie każde słowo tej niecodziennej opowieści. Nagle dzieje się coś zupełnie nieoczekiwanego: Król zaczyna mówić własną wersję historii Namelessa, mówi o tym, po co tak naprawdę Nameless przyszedł do niego. Wydaje się, że w tej historii nic nie jest oczywiste, a prawie wszystko tajemnicze…

Nagrody i wyróżnienia:

2003 – Nominacja do Oscara w kategorii: Najlepszy film nieanglojęzyczny
2003 – Nominacja do Złotego Globu w kategorii: Najlepszy film zagraniczny
2003 – Nagroda im. Alfreda Bauera oraz nominacja do Złotego Niedźwiedzia na Berlinale

Bohater

Kraj: Chiny / Hongkong
Rok produkcji: 2002 Czas: 99 min. Wiek: 15+
Reżyseria: Yimou Zhang
Scenariusz: Yimou Zhang / Feng Li
Obsada: Maggie Cheung / Ziyi Zhang / Donnie Yen / Jet Li
Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Weekendowe Kino CSPA: „Bohater” Zhang Yimou, czyli pierwsza chińska superprodukcja Reviewed by on 2 września 2011 .

Na inaugurujący polską Złotą Jesień weekend, polecamy pełen pięknych krajobrazów, klasyczny już film Zhang Yimou, z początków XXI wieku, pod tytułem Bohater ( ang. Hero, chiń.英雄). Film ten, który wiele z Was juz na pewno oglądało ( byc może kilkakrotnie) wzbudził wiele kontrowersji. Jedni uznali go za wiernopoddańczy manifest niepokornego reżysera pod adresem władzy i wyraz

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarze 4

 • Te niby-historyczne chińskie filmy, jakkolwiek bardzo efektownie wyreżyserowane i momentami wywołujące w człowieku miłe doznania estetyczne, jednak nijak mają się do dzieł japońskich mistrzów takich jak Akira Kurosawa czy Masaki Kobayashi. Filmy takie jak „Hero” czy „Cesarzowa” to poniekąd moda, która zaczęła się chyba zaczęła się od sukcesu filmu „Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok” Tajwańczyka Anga Lee.
  Skoro już mowa o twórczości reżyserskiej Zhanga Yimou, polecam Państwa uwadze filmy pokazujące oblicza nowożytnych Chin, np. „Droga do domu”, „Wszyscy albo nikt” i oczywiście „Zawieście czerwone latarnie”.

  • Ja polecam „Cesarz i Zabojca” Chen’a Kaige.

   • Avatar wute

    Ja także bardzo polecam ten film.
    O ile filmy typu „Przyczajony tygrys, ukryty smok” czy „Dom
    latających sztyletów” zawierają elementy baśniowe, nierealistyczne to „Cesarz i Zabójca”, nota bene dotyczący m.in tej samej tematyki historycznej (próba zamachu na króla państwa Qin, przyszłego Qin Shi Huang) co „Bohater”, przedstawia realne problemy władzy i moralności. Od „Bohatera” w warstwie wizualnej różni się brakiem poetyki sztuk walki.
    Treścią tego filmu jest przemiana głównego bohatera, przyszłego cesarza, który z człowieka niepozbawionego
    elementów idealizmu przemienia się w okrutnego tyrana, przed
    czym nie zdoła go powstrzymać nawet miłość do ukochanej.
    To jest także film o żądzy władzy nie liczącej się z niczym.
    Artystycznie jest to najwybitniejszy chiński film historyczny, z pewnością o wiele lepszy niż monumentalny i sprawnie zrobiony fresk historyczny „Trzy Królestwa”.
    Moim zdaniem „Cesarz i zabójca” jest filmem o zbliżonym
    poziomie artystycznym do najwybitniejszych filmów Kurosawy o tematyce historyczno-psychologicznej takich jak „Tron we krwi” czy ‚Ran”.

 • O imieniu Nameless… lol. Bezimienny chyba, albo jak to mowila Zhang Ziyi: 无名大侠.

Pozostaw odpowiedź