Każdego miesiąca Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie organizuje przeróżne spotkania, prelekcje i wystawy związane z regionem Azji i Pacyfiku. Dotyczą one zarówno sztuki, politologii jak i tematyki typowo etnograficznej. Poniżej prezentujemy wakacyjny harmonogram spotkań:
PROGRAM SPOTKAŃ
GALERIA AZJATYCKA, UL. FRETA 5 (TEL. 0226352811) godz. 18.00-20.00 Wstęp wolny
25-27 czerwca CEREMONIA SYPANIA MANDALI BUDDY WSPÓŁCZUCIA CZENREZIGA
w wykonaniu grupy buddyjskich mnichów tybetańskich z Klasztoru Drepung szkoły Gelugpa z Indii, z udziałem mistrza śpiewu klasztornego Tashiego; www.sdl.tibethouse.pl
Wstęp 12 złotych (donacja na klasztor).
25.07 Piątek
12.00 – Rozpoczęcie Taniec Śnieżnego Lwa
12.00 – 19.00 Ceremonia Sypania Mandali
26.07 Sobota
12.00 – Rozpoczęcie Taniec Śnieżnego Lwa
12.00 – 19.00 Ceremonia Sypania Mandali
19.00 – Pokaz Tańca Jaka
27.07 Niedziela
12.00 – 15.30 Ceremonia sypania mandali
15.30 – Ceremonia zniszczenia mandali i rozsypania w nurcie Wisły
16.30 – Koncert Pieśni Klasztornych
Ceremonia sypania mandali w Galerii Azjatyckiej będą towarzyszyły pokazy tańca śnieżnego lwa i pandy.
Azjatyckie zabawy i pacyficzne rytmy
Podczas wakacji w Muzeum Azji i Pacyfiku firma edukacyjna MAGNICULTURA, organizator „Poranków z kulturą japońską”, zaprosi najmłodszych do spotkania z różnymi kulturami Azji i Oceanii poprzez zabawy, taniec, muzykę, wykonywanie zabawek.
Każde zajęcia to 3 godziny warsztatów w godz. 10.30 – 13.30
13 lipca Polinezja – warsztaty tańca z tropikalnych Hawajów, naszyjniki lei, gry i zabawy.
14 lipca Chiny i Singapur – dalekowschodnie lampiony, chińskie pismo, egzotyczne zwierzątka z filcu.
15 lipca Nowa Zelandia – eksperymenty z gejzerami, maoryskie tatuaże, bębny i taniec hula.
20 lipca Izrael – żydowskie tańce i wycinanki, hebrajskie litery.
21 lipca Japonia – charakteryzacja z teatru kabuki, lalki washiningyo i japońskie talizmany.
22 lipca Australia – największe rafy koralowe świata, aborygeńskie malowidła, kangury i misie koala.
Cena za cały cykl: 299 zł; Cena za jeden tydzień cyklu: 169 zł; Cena za dowolny dzień: 60 zł. Kontakt: Olga Barabsiewicz – tel. 514658943; [email protected]
Wakacyjne spotkania z Koreą
24 lipca, godz. 12.30 PODRÓŻ Z KLARĄ I HAUNI DO KOREI – warsztaty literacko-plastyczne poprowadzi opowiadaczka Ewelina Jarnutowska. Spotkanie połączone z promocją książki „Klara i Hauni”.
21 sierpnia, godz. 12.30 ROZWIŃCIE SKRZYDŁA WYOBRAŹNI! – warsztaty literacko-plastyczne na motywach koreańskiej bajki Suzy Lee „Czarny ptak” poprowadzi opowiadaczka Ewelina Jarnutowska.
Cena każdego spotkania: 12 zł
Organizacja: Wydawnictwo Kwiaty Orientu www.kwiatyorientu.com
Ilość miejsc ograniczona, rezerwacja: [email protected]
Pozostałe spotkania, godz. 18.00-20.00, wstęp wolny i płatny:
Niedziela, 4.07. godz. 16.00 NAJWAŻNIEJSZE POJĘCIA I TERMINY ŚCIEŻKI JOGICZNEJ – wykład w Klubie Jogi dr. Tomasza Rucińskiego z autorskiego cyklu Filozofia sadhany; www.sanskryt.pl Wstęp 12 zł (#).
Środa, 7.07. PRZYSZŁOŚĆ RELIGII I ŚCIEŻKA PRACY Z EMOCJAMI (wideo) – wykład XIV Dalajlamy na Free University Amsterdam z 1996 r. prezentowany w dniu jego urodzin (*).
Czwartek, 8.07. TANAH TORAJA – ilustrowana zdjęciami opowieść o obrzędach pogrzebowych na wyspie Sulawesi. Spotkanie z Anią Rzeźnik i Julią Malinowską, stypendystkami programu Darmasiswa. Cykl Indonezja – kraina tysięcy wysp. Organizator Tomasz Madej, MAiP.
Piątek 9.07. TANTRY BUDDYJSKIE Z TRADYCJI GELUGPA NA PRZYKŁADZIE GUHJASAMADŹATANTRY (wideo) – wykład Rabtena Tulku Rinpocze, profesora filozofii buddyjskiej z klasztoru Drepung; www.sdl.tibethouse.pl, www.drepung.org (*).
Sobota, 10.07. NEPALSKIE SPOTKANIE – filmowa relacja z podróży do Nepalu w grudniu 2009 artysty-rzeźbiarza Marka Kowalskiego (ASP w Warszawie) z udziałem lekarza z Nepalu Udaya Dev Acharya (#).
Wtorek, 13.07. ZWIERZĘTA ZODIAKU JAPOŃSKIEGO – spotkanie z japonistką Magdaleną Tomaszewską-Bolałek, tłumaczką i autorką książek „Tradycje kulinarne Japonii” oraz „Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii”, zajmującą się badaniem kultur azjatyckich (sztuka, kultura kulinarna, popkultura, moda); www.hanami.pl (#).
Środa, 14.07. INDIE W OBIEKTYWIE (pokaz slajdów) – spotkanie z Edytą i Łukaszem Parzuchowskimi, podróżnikami i fotografami; www.parzuchowscy.com. Prowadzenie Karolina Krzywicka.
Sobota, 17.07. AFGAŃSKI CIEŃ JEDWABNEGO SZLAKU – o prozie podróżniczej Colina Thubrona, w tym o jego fabularyzowanej relacji z wyprawy dawną drogą handlową z Chin do Europy (Cień Jedwabnego Szlaku), i własnych doświadczeniach z Afganistanu opowie Dorota Kozińska, tłumaczka książek; www.laurazja.pl (#).
Środa, 4.08. PALINDROMY CZYTAJ TAK I WSPAK (wykład multimedialny) – spotkanie z prof. Tadeuszem Morawskim (Politechnika Warszawska) dla miłośników gier słownych; www.palindromy.pl (#).
Wtorek, 17.08. MEDYTACJA BUDDYJSKA CZAN W SZTUCE – spotkanie z nauczycielem chińskiego buddyzmu medytacyjnego mistrzem Chi Chern Fashi, uczniem mistrza chan Sheng-yen, który opowie o kaligrafii i praktyce buddyjskiej. www.czan.org.pl (*).
Środa 18.08, DROGA DO CZYSTEJ KRAINY (wideo) – odrodzenie buddyzmu w Chińskiej Republice Ludowej i zwyczaje związane z buddyjskimi ceremoniami funeralnymi. Cykl Z tradycji buddyzmu (*).
Piątek, 20.08. LETNIE SPOTKANIE Z ZEN – w programie m.in. archiwalne filmy z klasztoru zen Tasajara w Kalifornii (z udziałem Shunryu Suzuki Roshiego) oraz mistyczny zen Allena Wattsa z okolicznościową wystawą książek o zen (*).
Piątek, 27.08. LEKCJA POKAZOWA JĘZYKA CHIŃSKIEGO – spotkanie z lektorem Akademii Języka Chińskiego HENHAO Bu Jiachun, który w lekcji pokazowej przedstawi fundamenty języka chińskiego. Uczestnicy poznają podstawowe słowa i zwroty oraz zmierzą się z ich wymową. Zajęcia prowadzone będą w języku angielskim; www.henhao.pl (#).
Niedziela, 29.08., godz. 16.00 LEON CYBORAN (1928-1977) – HISTORYK FILOZOFII INDYJSKIEJ, JOGIN, AFORYSTA – spotkanie w Klubie Jogi z Tadeuszem Suchockim, uczniem i przyjacielem dr. Leona Cyborana (#).
*/ Spotkania prowadzone przez kustosza i tłumacza Macieja Góralskiego; www.magura.art.pl
#/ Spotkania organizowane przez dokumentalistę Krzysztofa Śliwińskiego; www.autodydaktyka.republika.pl
Pozostaw odpowiedź