Wydarzenia i zapowiedzi

W. Tomaszewski o najciekawszych filmach 9. Festiwalu Pięciu Smaków

Tajwańskie kino Wuxia, retrospektywa Johna Woo i kobiece kino japońskie to główne propozycje 9. Festiwalu Filmowego Pięciu Smaków, który rusza już za 3 tygodnie. W trakcie wczorajszego śniadania prasowego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, na którym mieliśmy przyjemność gościć, poznaliśmy szczegółowy program imprezy. Poniżej publikujemy więc krótki przewodnik Wojciecha Tomaszewskiego z CSPA, który pozwoli się odnaleźć w bogatej ofercie filmowej.

Wojciech Tomaszewski:

Organizatorzy 9. Festiwalu podzieli pokazy na kilka sekcji tematycznych. Mamy nadzieję, że ta krótka informacja pomoże Państw zapoznać się z tematyką  festiwalowych filmów i umożliwi wstępny wybór zainteresowanym uczestnictwem.

Najwięcej filmów zawiera sekcja zatytułowana „Nowe Kino Azji”. Wśród nich należy przede wszystkim polecić obsypany nagrodami japoński film 0.5 o młodej kobiecie opiekującej się starszymi osobami.

Dwa filmy reprezentują filipińską kinematografię: znakomity Cień za księżycem (Shadow Behind the Noon), o ludziach uwikłanych w wojnę domową oraz Krokodyl (Crocodie), który pokazuje ludzkich drapieżników, jeszcze gorszych od tego tytułowego zwierzęcego. Z innych filmów tej serii uwagę przyciąga koreański Otwórz mi drzwi (A Girl at My Door) o policjantce wysłanej na prowincję, ze znakomitymi zdjęciami, czy obsypany nagrodami japoński Tylko tam pada światło (The Light Shines Only There). Zresztą wszystkie filmy tej sekcji, a jest ich w sumie 11, zdobyły lub były nominowane do jakiejś nagrody.

Drugą sekcją filmową jest Kino japońskich reżyserek. Ta sekcja zawiera kilka filmów. Z nich chcielibyśmy polecić: Panie doktorze (Dear Doctor) o studencie medycyny, który musi zając miejsce swojego przełożonego oraz zdobywcę kilku nagród filmowych Marzenia na sprzedaż, czarną komedię o młodym małżeństwie, któremu pożar zniszczył restaurację.

Trzecią sekcją filmową są tajwańskie filmy Wuxia (sztuki walki). One w tradycji filmu chińskiego zajmują taką pozycję jak westerny w Ameryce lub filmy samurajskie w Japonii. Gorąco polecamy te filmy wszystkim fanom wschodnioazjatyckich sztuk walki. Są to filmy o wojownikach łączących niebywała sprawność fizyczną z honorowym etosem. To unikalna sekcja festiwalu, ponieważ organizatorom udało się ściągnąć kilka filmów praktycznie nieznanych, a które tworzyły historie tego gatunku. Są to: Dragon Inn, Wojownik nad wojownikami (The Swordsman of All Swordsmen) i Dotyk Zen (A Touch of Zen). Oprócz nich jest jeszcze słynny Przyczajony tygrys, ukryty smok oraz największa rewelacja, Zabójczyni (The Assassin) – film, który otrzymał na tegorocznym FF w Cannes nagrodę za najlepsza reżyserię oraz nagrodę za ścieżkę dźwiękową.

Fot. P. Pendrakowska

Fot. P. Pendrakowska

Czwarta sekcją są retrospektywne filmy słynnego reżysera Johna Woo, który chyba jak nikt inny od czasów Akiry Kurosawy potrafi ze znakomitym wyczuciem łączyć elementy kina wschodnioazjatyckiego i z zachodniego. Wśród zaproponowanych filmów najważniejszy jest legendarny Lepsze jutro (A Better Tomorrow), film, który, jak piszą organizatorzy, doprowadził do rewolucji w opowiadaniu  w kinie popularnym. To pierwszy europejski pokaz filmu z odrestaurowanej cyfrowo kopii w jakości 4K. Ponadto będzie można obejrzeć sequel, Lepsze jutro II oraz arcydzieło gangsterskiego filmu, Killer. Retrospektywę uzupełniają jeszcze trzy filmy: Był sobie złodziej (Once a Thief), Dzieci Triady (Hard Biled) oraz Kula w Łeb (Bullet in  the Head).

Piątą sekcją są pokazy specjalne filmów. Wśród nich najbardziej interesującym wydaje się być monumentalna, o mitologicznej treści, superprodukcja z południowych Indii, pt. Buhubali: Początek (Buhubali: The Beginning). Ta sekcja zawiera trzy inne fabularne filmy oraz kilka krótkometrażowych filmów z Hongkongu.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
W. Tomaszewski o najciekawszych filmach 9. Festiwalu Pięciu Smaków Reviewed by on 22 października 2015 .

Tajwańskie kino Wuxia, retrospektywa Johna Woo i kobiece kino japońskie to główne propozycje 9. Festiwalu Filmowego Pięciu Smaków, który rusza już za 3 tygodnie. W trakcie wczorajszego śniadania prasowego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, na którym mieliśmy przyjemność gościć, poznaliśmy szczegółowy program imprezy. Poniżej publikujemy więc krótki przewodnik Wojciecha Tomaszewskiego z CSPA, który pozwoli

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź