
Źródło: flickr.com
Indra Jatra (Indra Yātrā), największy festiwal społeczności Newarów zamieszkujących dolinę Kathmandu, rozpoczął się oficjalnie w niedzielę (05.09) w stolicy Nepalu. Śpiewami i tańcem wyznawcy oddają cześć Indrze – wedyjskiemu władcy deszczu i królowi niebios.
Setki wielbicieli zgromadziło się w centrum życia kulturalnego Hanumandhoka Durbar Square w Kathmandu. Pierwszy dzień ośmiodniowego święta rozpoczęto wzniesieniem drewnianego słupa (Indradhoj Linga). Integralną część wydarzenia stanowi rydwan Kumari, który bierze udział w procesji głównymi ulicami miasta. Nie brakuje tańców w kostiumach i maskach, zwanych lakhey. Wyświetlane są obrazy i wizerunki Indry. Otwierane są również drzwi ukrywające straszną twarz Seto Bhairaby, uważanego za manifestację boga Śiwy.
Festiwal obchodzony jest czwartego dnia fazy przyrostu księżyca w miesiącu Bhadrapada (Bhādrapada) – według indyjskiego kalendarza narodowego (między 23 sierpnia a 23 września – według kalendarza gregoriańskiego).
Indra w indyjskiej mitologii uważany jest za boga deszczu i władcę niebios. Walczy i zwycięża z demonami ciemności dzięki posiadaniu piorunów (wadźra); jest symbolem prawości i herozimu. Indra pierowtnie nie był panem bogów nieba, jednak jego czyny były tak użyteczne dla ludzkości, że właśnie do niego kieruje się tyle modlitw i hymnów.
Słowo „indra” w sanskrycie oznacza „najlepszy, doskonały, pierwszy”; jatra (yātrā) to „marsz, procesja, festiwal”.
Niektórzy wierzą, że Indra Jatra jest podziękowaniem Indrze za deszcz. Według innych, festiwal obchodzony jest na cześć manifestacji Śiwy – Setu Bhairaby, który niszczy zło.
Maska Bhairaby używana jest przez nepalskie narodowe linie lotnicze jako symbol Nepali Airlines:

Źródło: flickr.com
Newarowie (Nevārī) jest to grupa etniczna, która zamieszkuje nepalską Dolinę Katmandu. Posługuje się językiem newarskim. Liczy ponad 1 245 000 osób. Oprócz Nepalu występuje także w Bhutanie, Indiach i Tybecie. Newarowie wyznają głównie hinduizm, istnieje jednak spora grupa wyznawców buddyzmu.
Na podstawie: thehimalayantimes.com, welcomenepal.com, weallnepali.com, pl.wikipedia.org, sanskrit-lexicon.uni-koeln.de/monier
Opracowanie: Magdalena Rybczyńska
4 - 4Udostępnienia
Pozostaw odpowiedź