Pakistan news

W Kaszmirze utworzono rząd koalicyjny

flickr.com

flickr.com

Sojusz pomiędzy rządzącą hinduską partią nacjonalistyczną BJP i zdominowaną przez muzułmanów PDP w kontrolowanej przez Indie części Kaszmiru gazety określają jako „historyczny moment”.

Nowy rząd został ogłoszony w niedzielę. Zwyciężyła Demokratyczna Partia Ludowa (PDP), a Mufti Mohammad Sayeed został zaprzysiężony na premiera stanu. Regionalna PDP zdobyła 28 mandatów, a Indyjska Partia Ludowa (BJP) premiera Narendry Modiego zajęła drugą pozycję z 25 miejscami. Żadne z ugrupowań nie zdobyło czterdziestu czterech mandatów potrzebnych do utworzenia samodzielnego rządu. Po tygodniach intensywnych negocjacji obie strony zgodziły się na utworzenie rządu koalicyjnego. – Niedzielne zaprzysiężenie ukazało niezwykłe ramy przebytej politycznej odległości, a od ortodoksja opuściła nas na dobre lub przynajmniej została odłożona na półkę – pisze „Indian Express”. Obie strony zgodziły się na „utrzymanie status quo” w kontrowersyjnej kwestii art. 370 indyjskiej konstytucji, która daje stanowi specjalny status i pozwala mu na tworzenie własnych przepisów prawnych oraz posiadanie większej autonomii. PDP chce, aby stanowisko BJP w sprawie artykułu 370 było jasne. BJP jest tradycyjnie przeciwko, jednak Demokratyczna Partia Ludowa stanowczo broni specjalnego statusu Kaszmiru. Według Indian Express obie strony będą musiały trzymać się z dala od kontrowersji i wykorzystać tę historyczną szansę, aby zaprowadzić pokój w regionie. Kaszmir jest punktem zapalnym od ponad 60 lat, a południowoazjatyccy rywale stoczyli o niego już dwie wojny. Z kolei gazeta „Asian Age” wzywa BJP i PDP do wznowienia rozmów pokojowych w celu rozwiązania kwestii Kaszmiru i dyskusji ze wszystkimi sekcjami z Doliny, włączając w to separatystów. Tymczasem gazety postrzegają budżet federalny Indii nie tylko jako „rozsądne i wyważone”, ale także jako przyjazne przedsiębiorstwom. Wśród głównych działań ogłoszonych przez ministra finansów Aruna Jaitleya w sobotnim przemówieniu budżetowym był plan zmniejszenia podatku od osób prawnych w celu ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej w Indiach.

Motywem przewodnim premiera było wsparcie budżetowe Make in India [najważniejszy narodowy program zaprojektowany w celu przekształcenia Indii w światowe centrum produkcji] i orientację na to, czy jest lepszy sposób na przyciągnięcie kapitału i inwestorów, niż poprzez obniżenie podatków oraz zmniejszenie kosztów działalności w Indiach – pisze „Hindu”. Jednak „Indian Expres” ostrzega, że prawdziwa ocena jakości planowanego budżetu przyjdzie za około sześć miesięcy. – Jeśli inwestycji nie uda się pobudzić, nie będzie alternatywy dla podjęcia trudnych decyzji (co do środków reformy systemu) – pisze gazeta. Jaitley zapowiedział również mnóstwo inicjatyw socjalnych w budżecie, takich jak emerytury dla osób starszych i ubezpieczenia zdrowotne dla biednych. Na koniec członek rządzącej BJP wypowiedział kontrowersyjne religijne oświadczenie, mimo wyraźnych ostrzeżeń partii, aby takich uwag nie czynić. Jak donosi „Hindustan Times”, Sadhvi Prachi powiedział w niedzielę, że Hindusi powinni zbojkotować filmy aktorów Shah Rukha Khan, Salmana Khana i Aamira Khana, jako promotorów „Jihadu miłości”, który jest działalnością młodych mężczyzn udających miłość w celu konwertowania hinduskich dziewcząt na islam.

Źródło: bbc.com
Opracowanie: Anna Wosińska

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
W Kaszmirze utworzono rząd koalicyjny Reviewed by on 3 marca 2015 .

Sojusz pomiędzy rządzącą hinduską partią nacjonalistyczną BJP i zdominowaną przez muzułmanów PDP w kontrolowanej przez Indie części Kaszmiru gazety określają jako „historyczny moment”. Nowy rząd został ogłoszony w niedzielę. Zwyciężyła Demokratyczna Partia Ludowa (PDP), a Mufti Mohammad Sayeed został zaprzysiężony na premiera stanu. Regionalna PDP zdobyła 28 mandatów, a Indyjska Partia Ludowa (BJP) premiera Narendry

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź