Artykuły

W. Jakóbik: Zimny uścisk dłoni Putina i Xi na szczycie G20. Są pierwsze porozumienia w sektorze energetycznym

xiandputin-gettyimagesAgencje prasowe podają, że przywódcy Chin i Rosji podczas szczytu G20 nie mieli czasu na rozmowy o Syrii. Jednakże podlegający im szefowie energetycznych spółek dobrze wykorzystali to wydarzenie. Przyniosło ono kilka ważnych rozstrzygnięć w sektorze gazu i ropy naftowej.

Chińskie CNPC podejmuje ofensywę w Rosji. Podpisało wstępną umowę na dostawy gazu z Gazpromem. Cena surowca nie będzie powiązana z indeksem amerykańskiego Henry Hub, gdzie ceny są niższe dzięki rewolucji łupkowej. Rosjanie będą dalej naciskać na utrzymanie indeksu wysokiej ceny ropy naftowej. Ostateczny kontrakt może zostać podpisany przed końcem tego roku lub na początku następnego. Strony miały do tej pory problem z porozumieniem odnośnie ceny dostaw. Umowa ramowa podpisana wczoraj uwzględnia wolumen dostaw (38 mld m3 rocznie) oraz wolumen objęty klauzulą take or pay. Gaz ma popłynąć gazociągiem Siła Syberii, którego praca ruszy w 2018 roku. Chińczycy weszli także w projekt Jamał LNG. Podzielą się akcjami z Novatekiem (60 procent) i Totalem (20 procent), utrzymując 20 procent udziałów. Jamał LNG zakłada budowę infrastruktury na potrzeby eksportu gazu skroplonego z niedalekich złóż Południowe Tambejskoje, które mogą zawierać nawet 907 mld m3 surowca. Projekt ma zostać ukończony w 2016 roku. Dyrektor CNPC Zhou Jiping spotkał się także z Igorem Sieczynem stojącym na czele Rosnieftu. Strony podpiszą nowe porozumienie o poszukiwaniach i wydobyciu węglowodorów. Jednakże ta firma nie osiągnęła ostatecznego porozumienia w sprawie budowy rafinerii w Tianjin i liczy na doprecyzowanie ostatecznych warunków współpracy w przyszłości. Te informacje pojawiają się kilka dni po tym, jak CNPC zgodziło się na zwiększenie zakupów gazu od Turkmenistanu. Prezydent Xi Jinping otworzył drugą największą gazownię w tym kraju, która zapewni dostawy 25 mld m3 surowca rocznie. Chińczycy zabezpieczyli wcześniej także umowy na dostawy LNG z Australii i Kataru.

Czas działa na niekorzyść Rosjan. Chińczycy budują dźwignię nacisku w negocjacjach w oparciu o nowe porozumienia z konkurencyjnymi dostawcami. Dzisiaj Rosjanie nie godzą się na indeks Henry Hub ale za kilka miesięcy mogą znaleźć się pod jeszcze większą presją Chin, które nie są skazane na dostawy z Rosji. Według analityków Barclays większość eksportu LNG z Ameryki Północnej trafi nie do Europy, a właśnie do Azji, gdzie ceny LNG są wyższe, a przez to lepsze dla eksporterów amerykańskich i kanadyjskich. Motorem napędowym popytu na LNG będą m.in. wiecznie niezaspokojone energetycznie Chiny. Dlatego Rosjanie chcą podpisać porozumienie jak najszybciej, a Chińczycy grają na czas. Świadczy o tym przełożenie budowy Siły Syberii na przyszły rok, zakomunikowane przez Moskwę w ostatnich dniach.

Rosjanie, a przede wszystkim Gazprom, potrzebują Chin dla realizacji programu wschodniego, zakładającego uniezależnienie się od eksportu gazu do Europy, poprzez zwiększenie sprzedaży na Wschodzie. Rozmowy z Chińczykami nie idą jednak po ich myśli, ponieważ ci mają szeroki wachlarz alternatywnych ofert do wyboru i spokojnie wygrywają kolejne punkty w negocjacjach. Relacje Rosji i Chin nie bazują na sympatii, a na skrupulatnie wykalkulowanym interesie politycznym. Dlatego uścisk dłoni prezydenta Władimira Putina oraz przewodniczącego Xi Jinpinga na szczycie G20 w Sankt Petersburgu był z pewnością silny, ale także zimny i wyreżyserowany.

Wojciech Jakóbik, Instytut Jagielloński

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
W. Jakóbik: Zimny uścisk dłoni Putina i Xi na szczycie G20. Są pierwsze porozumienia w sektorze energetycznym Reviewed by on 7 września 2013 .

Agencje prasowe podają, że przywódcy Chin i Rosji podczas szczytu G20 nie mieli czasu na rozmowy o Syrii. Jednakże podlegający im szefowie energetycznych spółek dobrze wykorzystali to wydarzenie. Przyniosło ono kilka ważnych rozstrzygnięć w sektorze gazu i ropy naftowej. Chińskie CNPC podejmuje ofensywę w Rosji. Podpisało wstępną umowę na dostawy gazu z Gazpromem. Cena surowca

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź