Chiny news,News

VII Forum współpracy Chiny-Afryka

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Forum_on_China-Africa_Cooperation.jpg

Delegacje aż 53 państw afrykańskich, a wśród nich wielu prezydentów i premierów zjawiły się 3 września w Pekinie na trwające dwa dni VII Forum współpracy Chiny-Afryka. Jedynym nieobecnym jest Królestwo Suazi, ostatni sojusznik Tajwanu w regionie. Oprócz delegacji rządowych, w forum bierze udział także ponad 1000 przedstawicieli ponad 600 afrykańskich przedsiębiorstw, grup biznesowych i instytucji badawczych.

3 września w Hali Ludowej prezydent Xi Jinping wygłosił przemówienie, w którym mówił o współpracy chińsko-afrykańskiej, wspominając również o programie Pasa i Drogi, czyli Nowego Szlaku Jedwabnego. Szczególny nacisk został położony na nieingerowanie w sprawy wewnętrzne państw afrykańskich i współpracy win-win opartej na wzajemnym szacunku. Nie brakowało również aluzji do jednostronnej polityki handlowej i zagranicznej USA oraz protekcjonizmu, któremu Chiny, przynajmniej deklaratywnie, się sprzeciwiają. Dalsza współpraca pomiędzy Chinami a Afryką ma polegać głównie na realizacji ośmiu kluczowych inicjatyw: promocji przemysłu, rozbudowy infrastruktury, ułatwień w handlu, rozwoju ekologicznego, budowania kapitału ludzkiego, opieki zdrowotnej, wymiany kulturowej oraz pokoju i bezpieczeństwa.

W całym przemówieniu prezydenta ChRL najgłośniej rozbrzmiewa obietnica przeznaczenia kolejnych 60 mld dolarów na projekty rozwojowe w Afryce. W skład pakietu wchodzą środki pomocowe i nieoprocentowane kredyty wartości 15 mld dolarów, linia pożyczkowa warta 20 mld dolarów, specjalny chińsko-afrykański fundusz rozwoju wart 10 mld dolarów oraz fundusz na rzecz importu z Afryki o wartości 5 mld dolarów. Dodatkowo Chiny będą zachęcać rodzime firmy do zainwestowania 10 mld dolarów w Afryce w ciągu najbliższych trzech lat. Chiny umorzą także część długów najbiedniejszych państw afrykańskich, państw bez dostępu do morza oraz małych państw wyspiarskich.

Jednakże dalsza współpraca i pomoc dla Afryki nie ograniczają się jedynie do kwestii finansowych, będą miały także inne wymiary. Chiny wyślą 500 ekspertów w dziedzinie rolnictwa i wezmą udział w 50 projektach rolnych i pomocy humanitarnej dla ofiar katastrof naturalnych. Prezydent Xi obiecał także wprowadzić 50 projektów mających na celu wsparcie rozwoju ekologicznego oraz ochronę ekologii i środowiska, z naciskiem na zmiany klimatyczne i zapobieganiu pustynnieniu oraz ochronę fauny i flory. Kolejne 50 projektów zostanie wprowadzonych w obszarze współpracy dla pokoju i bezpieczeństwa. W Chinach odbędą się także międzynarodowe targi produktów afrykańskich. Ważna jest również współpraca naukowa i badawcza – przy okazji szczytu podpisano wiele umów jej dotyczących, jak np. umowa zawarta z Marokiem o rozwoju technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Zostanie uruchomiony program wymian studenckich na 2000 uczestników. Pomoc zostanie udzielona także w dziedzinie szkolnictwa zawodowego.

Ogłoszony został plan rozwoju infrastruktury przygotowany we współpracy z Unią Afrykańską. Wiele delegacji przyjechało do Pekinu, żeby negocjować realizację nowych projektów, takich jak budowa autostrad w Burknie Faso i Kamerunie, elektrowni wodnej na północy Gabonu i infrastruktury telekomunikacyjnej w Nigerii.

Pomimo licznych sukcesów w zakresie infrastruktury i wielu zrealizowanych projektów, dalsze zaangażowanie Chin zwiększa presję na finanse publiczne państw afrykańskich. W ciągu ostatnich dwóch dekad kontynent afrykański zaciągnął ponad 100 mld euro pożyczek od Państwa Środka i związanych z nim instytucji. Dalsze zadłużanie się jest ryzykowne, zwłaszcza dla państw Afryki subsaharyjskiej, gdzie występuje ryzyko spowolnienia szybkiego wzrostu PKB. Zgodnie z raportem agencji ratingowej Moody’s z dnia 21 listopada 2017 najbardziej narażone na kryzys zadłużenia są obecnie Gabon, Ghana i Zambia, a w mniejszym stopniu Kenia i Angola. Daje to Pekinowi potężne narzędzie wpływu na te kraje, Chińczycy jednak zaprzeczają, twierdząc, że „chińskie projekty rozwojowe nie stanowią większości zadłużenia krajów afrykańskich”, jak powiedział wiceminister handlu Qian Keming, dodając, że zadłużenie wzrosło w wyniku światowego kryzysu finansowego i spadających cen surowców naturalnych.

Należy również pamiętać, że ogłoszone projekty, choć brzmią imponująco, są jedynie kroplą w morzu potrzeb rozwijającego się kontynentu. 60 miliardów dolarów przeznaczonych na ich realizację w ciągu nadchodzących trzech lat stanowi jedynie 2,7% nominalnego rocznego PKB Afryki i mniej niż 1% realnego. Ich wpływ może nie być zauważalny w skali całego kontynentu.

 

Opracował: Jakub Kołek
Na podstawie: www.focac.org , www.jeuneafrique.com

Udostępnij:
 • 27
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  27
  Udostępnienia
VII Forum współpracy Chiny-Afryka Reviewed by on 4 września 2018 .

Delegacje aż 53 państw afrykańskich, a wśród nich wielu prezydentów i premierów zjawiły się 3 września w Pekinie na trwające dwa dni VII Forum współpracy Chiny-Afryka. Jedynym nieobecnym jest Królestwo Suazi, ostatni sojusznik Tajwanu w regionie. Oprócz delegacji rządowych, w forum bierze udział także ponad 1000 przedstawicieli ponad 600 afrykańskich przedsiębiorstw, grup biznesowych i instytucji

Udostępnij:
 • 27
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  27
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź