
Moe Zaw, Burnt down house in northern Rakhine State, commons.wikimedia.org
Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka książę Zeid Ra’ad Al-Hussein nazwał ostatnie działania birmańskiej armii wobec mniejszości Rohingja czystką etniczną, zmieniając w obliczu eskalacji przemocy stanowisko ONZ nt. prześladowań muzułmańskiej mniejszości w Mjanmie.
Sierpniowa fala przemocy ze strony rządu Mjanmy stanowi odwet na muzułmańskiej ludności cywilnej za przeprowadzenie przez Arakańską Armię Wyzwolenia Rohingja (ARSA) ataków, wg. rządu wymierzonych w ludność buddyjką i hinduską. W wyniku akcji militarnych, w ciągu ostatnich tygodni z kraju uciec miało ponad 310 000 mieszkańców stanu Rakhine (Arakan), z czego wielu utknęło na granicy między Mjanmą a Bangladeszem.
Wojsko dopuścić się miało wielu brutalnych działań w stosunku do Rohingja, prześladowanej od wielu lat mniejszości etnicznej w Mjanmie. Pojawiły się raporty, które opisywały m.in. umieszczanie min lądowych wzdłuż granicy, palenie wiosek czy dokonywanie bezprawnych morderstw przez żołnierzy.
Zeid nazywając akcję militarną „skandalicznym pogwałceniem praw człowieka” powiedział: – Wzywam rząd (Mjanmy) do zakończenia obecnie trwającej brutalnej operacji wojskowej, z poniesieniem odpowiedzialności za wszelkie naruszenia jakie (podczas niej) nastąpiły i do zaprzestania dotkliwej, masowej dyskryminacji ludności Rohingja. –
Ostrych słów nt. wydarzeń w Mjanmie użył również banglijski minister spraw zagranicznych Abul Hassan Mahmud Ali. Oskarżył on birmański rząd o ludobójstwo Rohingja. To właśnie do Bangladeszu ucieka zdecydowana większość uchodźców, co jest źródłem napięcia między Dhaką a Naypyidaw.
Na podstawie: theguardian.com, indianexpress.com
Opracowanie: Jakub Kamiński
2 0 - 2Udostępnienia
Pozostaw odpowiedź