Artykuły,BLOGOSFERA,Chiny,Chiny news,News,Polecane,Publicystyka

Tygodnik Chiński – Perspektywa Brytyjska (30.04-05.05)

commons.wikimedia.org

Tygodnik Chiński: Perspektywa Brytyjska (30.04-05.05)

W tym tygodniu uwagę prasy brytyjskiej przyciągnęły spotkania i wypowiedzi polityków zagranicznych w kontekście Chin. Podczas spotkania prezydenta Francji Emmanuela Macrona z premierem Australii Malcolmem Turnbullem nie dało się pominąć tematu aktywności Chin w regionie Indo-Pacyfiku. Lider opozycji w Zimbabwe Nelson Chamisa wskazał na możliwe negatywne skutki chińskich inwestycji zagranicznych. Uwagę mediów przyciągnęła również premiera „Dużej beżowej książki”.

 

Zapraszamy do lektury ósmego cotygodniowego przeglądu prasy brytyjskiej autorstwa Aleksandra Balabanov!

 

The Economist (28.04-04.05)

“Duża beżowa książka” – nawiązanie do słynnej czerwonej książeczki Mao Zedonga

Premiera książki “The Governance of China II” (Rządzenie Chinami: część 2) autorstwa prezydenta Chin Xi Jinpinga była tak wystawna, że według wielu komentatorów pokonała w tym kryterium wszystkie inne chińskie dzieła wydane na Zachodzie. Promocja w Londynie odbyła się w wielkim edwardiańskim budynku tuż obok parlamentu brytyjskiego. W powietrzu czuć było istotność wydarzenia. Na wydarzenie przybyło ponad 300 członków elit chińskich i brytyjskich, w tym książe Andrzej (syn królowej Elżbiety II) czy ambasador ChRL w Wielkiej Brytanii Liu Xiaoming.

Liu w swojej wypowiedzi porównał promocję książki Xi do premiery “Manifestu Komunistycznego” Karola Marksa i Fryderyka Engelsa, również wydanego w Londynie 170 lat temu. Każdy z honorowych gości otrzymał darmową kopię. Liczba wydanych kopii przewodniczącego Xi przewyższa liczbę wydanych kopii wszystkich chińskich przywódców od czasu Mao.

Na świecie sprzedano ponad 6.6 miliona kopii pierwszej części “The Governance of China” (Rządzenie Chinami): zbioru esejów i przemówień Xi z lat 2012-2014. Różne osobistości, od premiera Kambodży Hun Sena, przez premiera Tajlandii Prayuth’a Chan-ocha, do założyciela i dyrektora zarządzającego Facebooka Marka Zuckerberga chwalą się przeczytaniem książki i zachęcają swoich pracowników do zapoznania się z lekturą. “The Governance of China II” składa się z 17 rozdziałów i stanowi zbiór pism oraz przemówień Xi z lat 2014-2017, wiele z nich wcześniej niepublikowanych po angielsku.

Pierwszym głównym wnioskiem książki jest to, że Chiny z pewnością nie będą kopiowały zachodnich systemów politycznych, gdyż “może to przynieść koniec niezależnemu przeznaczeniu naszego państwa [Chinom]”. Drugim jest to, że Xi bardzo dba o opinię publiczną. W wielu miejscach zwraca uwagę na wagę poparcia politycznego jako legitymizacji władzy, pisząc przykładowo: “przyszłość każdej partii politycznej zależy od poparcia ludzi”. Chiński dystrybutor biografii China International Publishing Group twierdzi, że rozesłał około 13 milionów kopii po całym świecie. Jednak według pracownika firmy Nielsen Bookscan Scott’a Morton’a, w Wielkiej Brytanii sprzedano tylko 100 kopii, a w Australii 124. Pierwszy tom sprzedano w nakładzie: 588 w Wielkiej Brytanii, 430 w Australii. Wygląda na to, że pomimo ogromnej liczby czytelników w Chinach (najczęściej przymusowo), więcej kopii jest rozdawanych niż sprzedawanych.

 

The Guardian (02.05)

Macron: Australia i Francja mogą być “nowym sercem” osi indo-pacyficznej

W środę w Sydney prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że Francja i Australia mogą być liderami Indo-Pacyfiku, promującymi pokój, stabilność polityczną oraz praworządność. Jednak Macronowi trudno było bezkonfliktowo promować obecność Francji i Australii w regionie, jednocześnie uznając rosnącą potęgę Pekinu. Stwierdził też, że Francja, która posiada terytoria zależne w rejonie, chce utrzymać swoją “siłę na Pacyfiku”. Z Australii poleci do Nowej Kaledonii, aby wspomóc kampanię na rzecz pozostania wyspy we francuskiej sferze wpływów. Kwestia zostanie rozstrzygnięta w referendum o niezależności wyspy w tym roku.

Rosnący wpływ Chin w regionie Azji i Pacyfiku, w szczególności budowanie baz wojskowych w rejonie Morza Południowochińskiego, stanowi duży powód do niepokoju dla Zachodu. Statki Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA) rzuciły wyzwanie trzem australijskim statkom wojennym, przepływając przez rejon jako manifest asertywności i zwiększonej aktywności. Do tego dochodzą plotki, dyskredytowane przez obie strony, iż Chińczycy planują budowę bazy wojskowej na Vanuatu. Macron i premier Australii Malcolm Turnbull wspólnie oznajmili, że współpraca ich państw w regionie nie jest ani reakcją, ani kontrreakcją na rosnące wpływy Pekinu w regionie.

Nic się nie dzieje vis-à-vis Chin ani w reakcji na rosnącą potęgę Chin – stwierdził Macron. Sądzę, że rozwój Chin to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich, ponieważ jest dobra dla samych Chin – dodał.

Porządek oparty na praworządności umożliwił rozwój ekonomiczny w naszym regionie – oznajmił Turnbull. Pokój i harmonia w naszym regionie są możliwe dzięki stosowaniu się do rządów prawa – dodał.

 

BBC News (02.05)

Partia opozycyjna MDC “wyrzuci chińskich inwestorów” z Zimbabwe

Lider opozycji w Zimbabwe Nelson Chamisa obiecał, że pozbędzie się chińskich inwestorów z ojczyzny, jeśli wygra wybory prezydenckie w lipcu 2018 roku. „Są zajęci [Chińczycy] rozrywaniem aktywów i zasobów naszego państwa” – oznajmił Chamisa podczas pierwszomajowego wiecu w Harare, stolicy kraju. Lipcowe wybory będą pierwszymi od czasu rezygnacji Roberta Mugabe, wieloletniego przywódcy Zimbabwe. Chiny są czwartym co do wielkości partnerem handlowym państwa oraz jego największym inwestorem zagranicznym. W lutym Chamisa został szefem największej partii opozycyjnej Ruch na rzecz Demokratycznej Zmiany (MDC).

Aktualny prezydent Emmerson Mnangagwa, nazywany często “krokodylem”, będzie startował w wyborach z ramienia partii rządzącej (Afrykański Narodowy Związek Zimbabwe – Front Patriotyczny). Jest żarliwym zwolennikiem polityki “patrzenia na Wschód” oraz przeciwnikiem zachodnich inwestorów. Chińczycy posiadają udziały warte miliardy dolarów w przemyśle, od rolnictwa do budownictwa. Przedsiębiorstwa z Chin pomogły wybudować lotniska, elektrownie oraz nowy budynek parlamentu. Wielu ekspertów wskazuje jednak na ryzyko zadłużania Zimbabwe w Chinach, co może w przyszłości doprowadzić do praktycznej utraty wielu korzyści (sprawa portu Hambantota w Sri Lance).

 

Udostępnij:
 • 5
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  5
  Udostępnienia
Tygodnik Chiński – Perspektywa Brytyjska (30.04-05.05) Reviewed by on 5 maja 2018 .

Tygodnik Chiński: Perspektywa Brytyjska (30.04-05.05) W tym tygodniu uwagę prasy brytyjskiej przyciągnęły spotkania i wypowiedzi polityków zagranicznych w kontekście Chin. Podczas spotkania prezydenta Francji Emmanuela Macrona z premierem Australii Malcolmem Turnbullem nie dało się pominąć tematu aktywności Chin w regionie Indo-Pacyfiku. Lider opozycji w Zimbabwe Nelson Chamisa wskazał na możliwe negatywne skutki chińskich inwestycji zagranicznych.

Udostępnij:
 • 5
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  5
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź