Artykuły,BLOGOSFERA,Chiny,Chiny news,News,Polecane,Publicystyka

Tygodnik Chiński: Perspektywa Brytyjska (22.04-29.04)

commons.wikimedia.org

Tygodnik Chiński: Perspektywa Brytyjska (22.04-29.04)

W tym tygodniu uwagę prasy brytyjskiej przyciągnął seksizm praktykowany przez chińskie firmy technologiczne. Raport organizacji HRW szczegółowo opisuje ten problem. Kolejny tydzień napięć na tle konfliktu celnego między USA i Chinami zaowocował wizytą sekretarza skarbu USA w Pekinie. Czy konflikt zostanie zażegnany? Kolejną kwestią poruszaną przez Brytyjczyków jest coraz większa aktywność Chin w rejonie Pacyfiku.

 

Zapraszamy do lektury siódmego cotygodniowego przeglądu prasy brytyjskiej autorstwa Aleksandra Balabanov!

 

BBC News (23.04)

“Firmy technologiczne przepraszają za seksistowskie reklamy”

Niedawny raport organizacji ochrony praw człowieka Human Rights Watch (HRW) wykazał liczne seksistowskie aspekty ogłoszeń ofert pracy opublikowanych przez wiodące chińskie firmy technologiczne. W odpowiedzi przeprosiły one i zobowiązały się do zaadresowania problemu. HRW stwierdziło, że seksistowskie praktyki doprowadziły do spadku liczby kobiet pracujących w tych firmach. “Giganty” technologiczne publikowały ogłoszenia “tylko dla mężczyzn”, a w ofertach dla kobiet zaznaczając, że aplikantki powinny być “miłe dla oka”. Koncern Alibaba oznajmił, że przeprowadzi “surowszą inspekcję ogłoszeń”, a Tencent tylko przeprosił.

HRW stwierdziła, że ogłoszenia reprezentują “tradycyjne i głęboko dyskryminujące poglądy”, sugerując że kobiety są mniej kompetentne od mężczyzn i nie będą w stanie dobrze wypełniać swoich obowiązków zawodowych ze względu na ich stereotypową rolę matki. Nasze rejestry zatrudniania i awansowania kobiet w pozycjach menedżerskich mówią same za siebie – powiedział przedstawiciel Alibaby. Wskazał na to, że jedna trzecia założycieli oraz menedżerów w firmie to kobiety, ale dodał też, że organizacja dołoży wszelkich starań do dalszego “zapewniania równych szans bez względu na płeć”. Inne firmy jak Baidu czy Huawei oznajmiły, że bardzo cenią swoje pracowniczki i dołożą wszelkich starań, by poprawić obecny stan rzeczy.

Raport pt. “Tylko mężczyźni powinni aplikować: Dyskryminacja ze względu na płeć w ogłoszeniach o pracę w Chinach” wskazał również na nieuczciwe praktyki w urzędach. Niemalże jedno na pięć ogłoszeń o pracę w służbie publicznej w Chinach w 2018 roku było oznaczone “tylko dla mężczyzn” lub “mężczyźni preferowani’ – oznajmiła dyrektor chińskiego oddziału HRW Sophie Richardson. Chińskie władze powinny natychmiast wprowadzić prawo, które zakończy jawną dyskryminację kobiet w sektorach publicznym i prywatnym – dodała. Raport składa się z 99 stron, a poddane analizie zostało 36 tys. ogłoszeń z lat 2013-2018, pochodzących z chińskich agencji rekrutacyjnych oraz mediów społecznościowych.

 

The Guardian (25.04)

“Trump wysyła sekretarza skarbu do Chin, a napięcia na tle handlowym rosną”

Prezydent USA Donald Trump oznajmił, że wysyła sekretarza skarbu USA Steven’a Mnuchin’a do Chin na rozmowy dotyczące narastającego konfliktu celnego oraz kwestii własności intelektualnej. Podczas konferencji prasowej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Białym Domu, Trump powiedział, że Stany Zjednoczone i Chiny “bardzo poważnie” podchodzą do handlu i powtórzył swój plan na nałożenie ceł w wysokości 100 miliardów dolarów na dobra importowane z Chin.

Nałożyliśmy bardzo istotne cła i będziemy to kontynuować, o ile nie zawrzemy umowy celnej. Myślę, że mamy bardzo duże szanse na zawarcie takiej umowy – oznajmił Trump. USA i Chiny stanęły nad przepaścią, na dnie której znajduje się największy konflikt celny od drugiej wojny światowej. Mnuchin wyraża optymizm: twierdzi, że państwa mogą uniknąć wojny handlowej. W zeszłym tygodniu spotkał się z przedstawicielami handlowymi Chin, Japonii oraz Unii Europejskiej. Na znak postępu w negocjacjach i w nadziei na złagodzenie konfliktu, prezydent Chin Xi Jinping ogłosił na początku kwietnia, że chiński rynek bardziej otworzy się na firmy zagraniczne. W zeszły weekend chińskie ministerstwo handlu oznajmiło, że chętnie przyjmie amerykańską delegację na rozmowy.

Sekretarz handlu USA Wilbur Ross powiedział, że chiński plan transformacji w technologiczną potęgę jest “przerażający” i poddaje ryzyku amerykańską własność intelektualną. Stwierdził, że plan “Made in China 2025” (czytaj przegląd) zawiera inwestycje we wszystkich “gorących” przemysłach zaawansowanej technologii, zatem jest to ogromny problem. To co robią to wzięcie ogromnej nadwyżki handlowej z tradycyjnych przemysłów i włożenie jej w badania naukowe nad półprzewodnikami oraz wszystkie badania naukowe, jakie można sobie wyobrazić – dodał.

 

The Economist (21.04-27.04)

“Wielki Port”

Port wybudowany przez chińską firmę, z pomocą chińskiej pożyczki na wyspie Espiritu Santo (państwa Vanuatu, Oceania) jest jednym z największych na Południowym Pacyfiku. Choć może pomieścić aż trzy statki towarowe lub dwa statki wycieczkowe, to nie jego pojemność przyciągnęła uwagę Australijczyków. Tamtejsze gazety sugerują, że rządy Chin i Vanuatu prowadzą rozmowy o utworzeniu chińskiej bazy morskiej na Espiritu Santo. Choć minister spraw zagranicznych Vanuatu Ralph Regenvanu stanowczo zaprzeczył, premier Australii Malcolm Turnbull wziął te pogłoski na tyle poważnie, że oznajmił – Utworzenie jakiejkolwiek zagranicznej bazy morskiej w tych krajach Pacyfiku będziemy postrzegali z wielkim zaniepokojeniem. – Po tym oświadczeniu premier Vanuatu osobiście zapewnił Turnbulla, że o żadnej bazie nie ma mowy.

W ciągu ostatnich lat Chiny coraz bardziej zaznaczają swoją obecność na Pacyfiku, budując infrastrukturę taką jak wyżej wspomniany port. Jednakże w swoich inwestycjach chińskie firmy wyszły poza projekty infrastrukturalne. Chińczycy rozszerzyli swoją działalność, wykupując m.in. kopalnie niklu w Papui-Nowej Gwinei czy złota i boksytu na Fiji. Australijscy dygnitarze są stanowczo zaniepokojeni. W zeszłym roku szef Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Australii Nick Warner przekonał premiera Wysp Salomona do zrezygnowania ze współpracy z chińską firmą technologiczną Huawei, która miała polegać na zainstalowaniu podwodnych kabli internetowych do Australii. W zamian za to rząd australijski sfinansuje projekt.

W styczniu minister rozwoju Australii Concetta Fierravanti-Wells oskarżyła Chińczyków o celowe zadłużanie państw Pacyfiku, poprzez budowanie niepotrzebnych budynków i “dróg donikąd”. Pekin odpowiedział komentarzem – to stwierdzenie jest pełne ignorancji i uprzedzeń. Niemniej jednak nie ma wątpliwości, że dług zewnętrzny państw Pacyfiku rośnie. Przykładowo, dług Vanuatu stanowi jedną trzecią PKB, z czego połowa to należności chińskie, a dług Samoa to 50% PKB, z czego 40% to pożyczki od Chińczyków.

Chiny stanowczo odmawiają umarzania długów. Prawdopodobieństwo wybudowania bazy wojskowej na Vanuatu jest bardzo małe, ze względu na niestrategiczne położenie wyspy oraz niestabilność polityczną. Jednak te małe wyspy zręcznie wykorzystują swoje położenie, aby zyskać jak najwięcej zagranicznej pomocy. Być może to czas, aby Australia zaczęła finansować więcej projektów infrastrukturalnych zagranicą.

 

Udostępnij:
 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  2
  Udostępnienia
Tygodnik Chiński: Perspektywa Brytyjska (22.04-29.04) Reviewed by on 28 kwietnia 2018 .

Tygodnik Chiński: Perspektywa Brytyjska (22.04-29.04) W tym tygodniu uwagę prasy brytyjskiej przyciągnął seksizm praktykowany przez chińskie firmy technologiczne. Raport organizacji HRW szczegółowo opisuje ten problem. Kolejny tydzień napięć na tle konfliktu celnego między USA i Chinami zaowocował wizytą sekretarza skarbu USA w Pekinie. Czy konflikt zostanie zażegnany? Kolejną kwestią poruszaną przez Brytyjczyków jest coraz większa

Udostępnij:
 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  2
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź