BLOGOSFERA

„Trybuna”: Biznes i chińskie kredyty dla Rosji

Hu Jintao i Władimir Putin (fot: www.kremlin.ru)

Hu Jintao i Władimir Putin (fot: www.kremlin.ru)

Wizyta premiera Putina w Chinach już w drugim dniu przyniosła bardzo wymierne korzyści obu partnerom, a Rosji dodatkowo perspektywę dużych kredytów i pożyczek inwestycyjnych zaoferowanych przez Pekin.

Wczoraj w stolicy Państwa Środka doszło do podpisania kilku umów i kontraktów gospodarczych opiewających na łączną kwotę ok. 3,5 mld dol. Niewykluczone, że w ciągu najbliższych dni dojdzie do kolejnych porozumień, ponieważ prowadzone są negocjacje dotyczące współpracy energetycznej, która od kilku lat między obu krajami bardzo dobrze się układa i rozwija. Niemal sensacją są dwie duże pożyczki, każda po 500 mln dol., dwóch chińskich banków dla rosyjskich odpowiedników. Chińczycy zainwestują też w rosyjskie przedsiębiorstwa budowlane działające na terenie Rosji, przy czym chcieliby doprowadzić do przejęcia pakietów własnościowych akcji tych firm.

Najszersze są jednak współpraca energetyczna, a także wojskowa. W przygotowaniu jest kredytowa umowa – „pożyczka za gaz”. Porozumienie o dostawach błękitnego paliwa już wcześniej zawarli szefowie Gazpromu i Chińskiego Państwowego Koncernu Paliwowego. Wiadomo, że Państwo Środka potrzebuje ok. 20 mld m sześc. w roku 2010 i tyle lub jeszcze więcej w latach następnych. Chińczycy chcą znaczną część swojego zapotrzebowania sprowadzać z Gazpromu. W związku z tym planowany jest rosyjsko-chiński rurociąg długości 2400 km z syberyjskiego miasta Angarsk do Quingu w północno-wschodnich Chinach. Rokowania dotyczą szczegółów, tzn. ilości importowanego gazu, jego ceny i wysokości kredytu. Będzie to już druga tego typu umowa.

W początkach tego roku rosyjski koncern Rosnieft zawarł bowiem kontrakt na dostawy ropy naftowej do Chin, w ramach którego Państwo Środka do końca 2010 r. ma otrzymać 50 mln ton tego paliwa. Dostawy miały rozpocząć się bardzo szybko, już w kilka tygodni po zawarciu kontraktu. W zamian za długofalowe porozumienie o eksporcie rosyjskiej ropy Pekin przyznał Chinom kredyt wys. 25 mld dol. przeznaczony dla dwóch rosyjskich koncernów naftowych.

We wtorek wieczorem zakończyły się negocjacje gazowe. Porozumienie między Gazpromem a China National Petroleum Corp. przewiduje dostawy ok. 70 mld m sześc. gazu rocznie. Ale jeszcze nie dopięto szczegółów. Mówi się również o chińskim kredycie wysokości 2 5 mld. dol.

Chiny w coraz większym stopniu stają się gospodarczym, politycznym i strategicznym partnerem Rosji. Są dużym dostawcą sprzętu wojskowego, w tym myśliwców najnowszej generacji, okrętów, broni. Współpracę wzmacniają odbywające się co dwa lata wspólne manewry wojskowe. W tym roku przeprowadzono je w prowincji Jilin z udziałem ok. 1300 żołnierzy z obu krajów, samolotów bojowych i transportowych, śmigłowców. Było to zakrojone na wielką skalę przedsięwzięcie, a poprzedziły je konsultacje polityczno-wojskowe.

Niedawno prezydent ChRL Hu Jintao oświadczył, że Rosja jest dla Chin najważniejszym partnerem strategicznym, a obie stolice łączy coraz więcej.

Współpraca chińsko-rosyjska coraz bardziej niepokoi Waszyngton, który obawia się, że Pekin i Moskwa chcą narzucić swoją supremację w Azji kosztem amerykańskich interesów. Wkrótce do Państwa Środka wybierają się sekretarz stanu Hillary Clinton, a później prezydent Barack Obama.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
„Trybuna”: Biznes i chińskie kredyty dla Rosji Reviewed by on 14 października 2009 .

Wizyta premiera Putina w Chinach już w drugim dniu przyniosła bardzo wymierne korzyści obu partnerom, a Rosji dodatkowo perspektywę dużych kredytów i pożyczek inwestycyjnych zaoferowanych przez Pekin. Wczoraj w stolicy Państwa Środka doszło do podpisania kilku umów i kontraktów gospodarczych opiewających na łączną kwotę ok. 3,5 mld dol. Niewykluczone, że w ciągu najbliższych dni dojdzie

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź