Artykuły,Iran news,News,Publicystyka

Trump na zgromadzeniu ONZ: „Iran to państwo siejące chaos, śmierć i zniszczenie”

Na 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent USA Donald Trump skrytykował politykę Islamskiej Republiki Iranu (IRI), nazywając rząd tego kraju „skorumpowaną dyktaturą” wzniecającą niepokój na Bliskim Wschodzie i ukrywającą swoje nuklearne ambicje. Stwierdził, iż Iran jest państwem „siejącym chaos, śmierć i zniszczenie”. Podkreślił również wagę suwerenności Stanów Zjednoczonych oraz wartości, jaką jest dla tego kraju patriotyzm oraz odrzucenie ideologii globalizmu. Na Radzie Bezpieczeństwa ONZ Trump po raz kolejny zaznaczył, jak ważne jest wycofanie się wszystkich krajów ze współpracy z Iranem oraz zagroził, że państwa, które będą próbowały obejść sankcje, mogą liczyć na „surowe konsekwencje”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron w odpowiedzi na przemówienie Trumpa przestrzegał przed polityką nacjonalizmu oraz bronił umów wielostronnych. Przywołując przykład Iranu stwierdził, iż unilateralizm prowadzi bezpośrednio do konfliktów. Stanowisko głowy Francji nie dziwi, gdyż to właśnie ten kraj jest jednym z pomysłodawców utworzenia spółki celowej mającej ułatwić płatności związane z eksportem irańskich dóbr. System ten miałby być wzorowany na systemie barterowym w ramach którego przebiegał handel z ZSRR podczas zimnej wojny. Uważa się jednak, iż pomysł stworzenia alternatywnego kanału płatności jest niczym więcej jak sprzeciwem wobec polityki Waszyngtonu, a szanse jego utworzenia są znikome, gdyż do tej pory UE nie poczyniła kroków w celu pomocy europejskim przedsiębiorstwom współpracującym z Iranem.

Wystąpienie Trumpa spotkało się również z ostrą krytyką prezydenta IRI, Hasana Rouhaniego. Oświadczył on, że zrywanie porozumień jest oznaką „słabości intelektu” i oznacza brak zrozumienia złożoności wzajemnych stosunków na świecie. W środę wieczorem na konferencji prasowej Rouhani wyraził swoje przekonanie o tym, że Ameryka popełniła błąd wycofując się z porozumienia nuklearnego i pewnego dnia zapragnie ponownie się do niego włączyć. Uważa ponadto, że obecne posunięcia USA nie działają na korzyść żadnego kraju, zaś sankcje ogłoszone przez Trumpa są niezgodne z prawem oraz rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231 (tj. rezolucji zakładającej znoszenie sankcji pod warunkiem dopuszczenia Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej do kontroli irańskiego programu nuklearnego oraz ograniczenie wzbogacania uranu przez ten kraj). Perspektywa sankcji nie paraliżuje jednak prezydenta IRI, gdyż – jak podkreśla – Iran mierzył się z nimi już od wielu lat.

Wystąpienia na 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz komentarze polityków obrazują jak dynamicznie zmienia się sytuacja Iranu na arenie międzynarodowej. Krytyka sankcji wymierzonych w IRI jest pretekstem do szerszej krytyki obecnej bezkompromisowej polityki Stanów Zjednoczonych oraz roszczeń Trumpa (których przykładem może być żądanie od krajów zrzeszonych w OPEC by nie podnosiły cen ropy naftowej). W przypadku podtrzymania stanowiska krajów UE i wznowienia kontaktów handlowych z Teheranem, oprócz oczywistych korzyści gospodarczych jakie odniesie Iran, podział między USA a Europą znacznie się pogłębi. Wiele lat konfliktu między Iranem a „Wielkim Szatanem” – jak bywają nazywane USA w irańskim dyskursie – sprawiło, że państwa te nie są skore do jakichkolwiek ustępstw w stosunku do siebie. Teraz, gdy szala lekko przechyliła się na korzyść Iranu, kraj ten będzie starał się ugrać jak najwięcej poprzez zaprezentowanie się na forum międzynarodowym jako solidny partner dotrzymujący umów i porozumień. Decydujący głos stanowiący o przyszłości Iranu leży jednak w gestii Europy oraz innych silnych krajów przeciwstawiających się hegemonii USA – takich jak Rosja czy Chiny.

Na podstawie Reuters, The Independent, Radio Farda.

 

Maja Domagała – absolwentka studiów pierwszego stopnia na kierunku iranistyka Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie rozpoczyna studia magisterskie z iranistyki oraz licencjackie z arabistyki. Pracowała w fundacji Multiocalenie. Odbyła praktyki w ambasadzie Islamskiej Republiki Iranu w Warszawie oraz wolontariat w Wydziale Spraw Cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Interesuje się mniejszościami etnicznymi i religijnymi oraz migracjami

Udostępnij:
 • 36
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  36
  Udostępnienia
Trump na zgromadzeniu ONZ: „Iran to państwo siejące chaos, śmierć i zniszczenie” Reviewed by on 27 września 2018 .

Na 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent USA Donald Trump skrytykował politykę Islamskiej Republiki Iranu (IRI), nazywając rząd tego kraju „skorumpowaną dyktaturą” wzniecającą niepokój na Bliskim Wschodzie i ukrywającą swoje nuklearne ambicje. Stwierdził, iż Iran jest państwem „siejącym chaos, śmierć i zniszczenie”. Podkreślił również wagę suwerenności Stanów Zjednoczonych oraz wartości, jaką jest dla tego kraju

Udostępnij:
 • 36
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  36
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź