BLOGOSFERA

„The Guardian”: Korea Północna: wycieczka doskonała

Osudok_ForestPrzed wyjazdem musiałam obiecać, że nie napiszę nic, co w jakikolwiek sposób urazi Umiłowanego Przywódcę

Już na miejscu okazało się, że oglądamy tylko to, co mogą zobaczyć wszyscy inni odwiedzający ten kraj – atrakcje wybrane przez koreański rząd. Próżno szukać tu „prawdziwej” Korei, ale ta „nieprawdziwa” jest fascynująca i jedyna w swoim rodzaju.

Zawsze sądziłam, że podróż do Korei Północnej jest tylko odrobinę mniej skomplikowana niż wyprawa na Księżyc. Tymczasem wystarczy wpisać w internetowej wyszukiwarce: „Korea Północna” i „turystyka”, by znaleźć biuro podróży  Koryo Tours – brytyjską firmę z siedzibą w Pekinie. Kilka kliknięć później, jestem już na pokładzie starego rosyjskiego samolotu zmierzającego w kierunku Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

Podróż jest wyjątkowo ekscytująca. Kiedy Paul, Australijczyk siedzący obok mnie, stwierdza, że zdaniem Unii Europejskiej maszyny północnokoreańskich linii lotniczych Air Koryo nie nadają się do latania, przez chwilę poziom emocji staje się zbyt wysoki. Potem jednak z trzeszczących głośników rozlega się porywająca żołnierska muzyka, a stewardessy żywcem wyjęte z minionej epoki przynoszą prasę. Gazeta „Pyongyang Times” zamieszcza relację z ostatniego pokazu sztucznych ogni, którego główną atrakcją był rozświetlony na niebie napis: „Precz z imperializmem”. Główny artykuł tego państwowego, anglojęzycznego organu dotyczy wizyty Kim Dzong Ila w hodowli świń. „Gospodarka kraju rozwija się nadzwyczajnie dzięki serii wielkich wydarzeń w płomieniu nowego przypływu rewolucyjnego” – zauważa Umiłowany Przywódca.

Ów płomień rewolucyjnego przypływu ogarnął także naszą 21-osobową grupę. Wszyscy cieszymy się jak dzieci, choć pochodzimy z różnych stron świata i większość z nas zdążyła już zwiedzić kawał świata. Tylko dla dwudziestokilkuletniego Dana z Kanady wycieczka do Korei jest pierwszą zagraniczną podróżą. Musimy mu zatem wyjaśnić, że w innych krajach można opuszczać hotel bez towarzystwa rządowego przewodnika.

Koreę Północną odwiedza rocznie zaledwie 1,5 tysiąca turystów – o kilka tysięcy mniej niż Brytyjskie Muzeum Kosiarek. Wygląda więc na to, że wiedza o narzędziach ogrodniczych, jakich używa komik Joe Pasquale, jest szersza niż znajomość państwa, które w maju ubiegłego roku obwieściło sukces drugiej podziemnej próby jądrowej. Kiedy lądujemy na pustej płycie lotniska i stajemy w kompletnie wyludnionej hali przylotów, mam wrażenie, że znaleźliśmy się w innym świecie. Zwłaszcza że natychmiast zostają nam odebrane telefony komórkowe, co niemal doprowadza do łez trzech bankierów z naszej grupy.

Mimo to Korea Północna, przez George’a Busha uważana za wysunięty najdalej na wschód punkt osi zła, nie wygląda aż tak groźnie. Kontrola celna trwa dłuższą chwilę, ale nie dlatego, że jesteśmy drobiazgowo przeszukiwani czy przesłuchiwani na okoliczność celu wizyty. Po prostu – jak się okazuje przy taśmie z bagażami – jesteśmy jedynymi pasażerami, którzy nie wiozą ze sobą przynajmniej dwóch płaskich telewizorów.

W końcu spotykamy naszych przewodników, którzy uśmiechają się do nas szeroko. Od tej pory będą nam towarzyszyć starszy pan o imieniu Lee oraz panna Kim – ładna, młoda kobieta w modnym płaszczu.

Jedziemy pustymi drogami w kierunku Phenianu, „modelowego” miasta betonowych bloków z ery sowieckiej i okazałych bulwarów. Żeby tu mieszkać czy nawet przebywać, trzeba mieć specjalne zezwolenie. Panna Kim informuje nas, że nazwa miasta oznacza „płaski teren”. Robi się już ciemno, kiedy docieramy do hotelu Yanggakdo. Ten 47-piętrowy budynek stoi na wyspie, na środku rzeki Taedong. Światło pali się w trzech, może czterech pokojach. Ale to i tak więcej niż w mijanych przez nas po drodze blokach mieszkalnych. Ze wszystkich rzeczy, których brakuje w Korei Północnej, najbardziej widoczny jest niedobór prądu.

Ma to również swoje dobre strony. Ponieważ w Korei jest mało przemysłu, bardzo niewielki jest tu także poziom skażenia środowiska. Na głównej szosie prowadzącej na południe od Phenianu w stronę strefy zdemilitaryzowanej nie ma samochodów. Kiedy zatrzymujemy się na stacji, mija nas samotny człowiek na rowerze. Chwilę później najszybszym pasem drogi przemaszerowuje oddział żołnierzy. Jeśli chcesz gdzieś się dostać w KRLD, docierasz się tam piechotą. Ludzie chodzą polami i błotnistymi ulicami.

Bardzo mało wiemy o mieszkańcach Korei Północnej. Zagraniczni dziennikarze nie mają tu wstępu. Ja zostałam wpuszczona jako „konsultant turystyczny”. Musiałam obiecać, że nie będę pisała o prawach człowieka ani w żaden inny sposób nie obrażę Umiłowanego Przywódcy. Wszystkich uczestników wycieczki uprzedzono, że jeśli będziemy zachowywać się niewłaściwie, wszelkie reperkusje najbardziej odczują nasi przewodnicy.

Jako doradca ds. podróży mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że wizyta w Korei Północnej jest jednym z najlepszych sposobów spędzenia urlopu. Oglądamy tylko to, co mogą zobaczyć wszyscy inni odwiedzający ten kraj – atrakcje wybrane przez koreański rząd. Próżno szukać tu „prawdziwej” Korei, ale ta „nieprawdziwa” jest fascynująca i jedyna w swoim rodzaju. Turystykę doprowadzono tu bowiem do perfekcji. Każda minuta naszego pobytu została wcześniej szczegółowo zaplanowana. Wszystko jest doskonale pomyślane. Za 5 euro możemy spróbować narodowej specjalności kulinarnej, jaką jest zupa z psa. Mężczyzna z kamerą śledzi każdy nasz krok, by na koniec wręczyć nam DVD  z całej podróży z wojskową muzyką w tle – cena: 40 euro za sztukę.

ajbardziej dotkliwie odczuwa się tu skrajną izolację i paranoję, chociaż po kilku dniach spędzonych w Korei te obsesje zaczynają być zrozumiałe. – Kiedy prezydent Bush zaliczył nas do osi zła, najpierw zaatakował Afganistan, a potem Irak. Czy my będziemy następni? – pytają mieszkańcy.

tosunki ze Stanami Zjednoczonymi wpływają na wszystkie aspekty życia w Korei. Umacniają dżucze – doktrynę samodzielności – oraz strategię songun, zgodnie z którą armia jest najważniejsza. Tłumaczą wszystko – od niedoborów prądu po klęskę głodu pod koniec lat 90., na skutek której zmarło dwa miliony ludzi. Teraz jest pod tym względem trochę lepiej, jednak według szacunków Światowego Programu Żywnościowego jedna trzecia 24-milionowej populacji ucierpi w tym roku z powodu niedożywienia, nie mogąc liczyć na jakąkolwiek pomoc.

łównym punktem naszej podróży jest wizyta w mauzoleum Kim Ir Sena. Mamy na sobie najelegantsze ubrania. Panna Kim ustawia nas w czteroosobowych rzędach. Maszerujemy uroczyście przez bramkę bezpieczeństwa. Potem jedziemy ruchomym chodnikiem wzdłuż długiego korytarza wyłożonego marmurem. Wreszcie docieramy do sanktuarium, w którym formujemy dwa równiutkie rzędy. Na komendę panny Kim robimy trzy kroki do przodu i kłaniamy się posągowi Wielkiego Wodza. Następnie maszerujemy kolejnymi marmurowymi korytarzami, przechodzimy przez tunel wiatrowy, który ma strząsnąć kurz z naszych ubrań, by w końcu dotrzeć do zaciemnionej sali. Tu znajduje się zabalsamowane ciało Kim Ir Sena.

ormujemy sześć rzędów i stopniowo przechodzimy do przodu, po trzy kroki na raz. Kłaniamy się przywódcy trzykrotnie z trzech różnych miejsc.

następnej marmurowej izbie słuchamy opowieści o reakcji narodu na wieść o śmierci prezydenta: „Wszyscy mieli rozdarte serca! Wypłakiwali piekące łzy, które spadając na ziemię twardniały i zamieniały się w błyszczące kamienie! To było tak, jakby sama ziemia umarła!”.

rzed mauzoleum grupa Koreanek ustawia się do zdjęcia. Niektóre wycierają łzy. Ich emocje wyraźnie nie są udawane. Kim Ir Sen był ojcem narodu. W rzeczywistości wciąż nim jest. Konstytucja określa go jako „wiecznego prezydenta”.

ak zauważa Hannah, nasza angielska przewodniczka, problem z Koreą Północną polega na tym, że każdy dostrzega w niej to, co chce zobaczyć. Chińczycy widzą Chiny, Rosjanie – Rosję. Ferenc, węgierski uczestnik naszej wycieczki, zauważa podobieństwa do swojej ojczyzny. Uczniowie z jednej z odwiedzanych przez nas szkół przypominają mu czasy, gdy jako młody pionier paradował w czerwonej chuście.

anadyjczyk Dan widzi „zagranicę”, która go przeraża. Podejrzewam, że już nigdy nie wychyli nosa poza Winnipeg. 74-letniemu Peterowi z Australii Korea kojarzy się z polem walki. – Tak mnie próbowaliście zabić, gnojki – mówi, pokazując pannie Kim rany po kulach. – Chociaż, szczerze mówiąc, ja też wtedy robiłem wszystko, żeby was załatwić – dodaje weteran wojny koreańskiej.

anna Kim i pan Lee nigdy wcześniej nie spotkali uczestnika tamtych wydarzeń walczącego po przeciwnej stronie. Wzruszam się patrząc, jak o niego dbają. W drodze powrotnej z własnej kieszeni dopłacają do biletu kolejowego, żeby mógł jechać w wygodniejszej klasie.

azda pociągiem przez Koreę jest niezwykłym przeżyciem. Krajobraz za oknem przypomina pejzaże Johna Constable’a: woły ciągnące furę, rolnicy rozładowujący wóz z sianem, dzieci bawiące się drewnianą obręczą. Pierwszy samochód zauważam dopiero po czterech godzinach. Chwilę potem dojeżdżamy do granicy. Mało sympatyczny celnik skrupulatnie przegląda zdjęcia w moim aparacie, kasując połowę z nich. Po drugiej stronie rzeki Jalu widzimy wieże Dandong – prowincjonalnego chińskiego miasta, które wygląda teraz jak  obłędna, nowoczesna metropolia. Skąd się tu wzięły te wysokie, lśniące budynki?

eśli miałabym wskazać jedną rzecz, jakiej nauczyła mnie Korea Północna, powiedziałabym, że wszystko, całe nasze życie jest kwestią punktu widzenia.

Artykuł ukazał się na portalu Onet.pl. Jego autorem jest Carole Cadwalladr


Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
„The Guardian”: Korea Północna: wycieczka doskonała Reviewed by on 22 lutego 2010 .

Przed wyjazdem musiałam obiecać, że nie napiszę nic, co w jakikolwiek sposób urazi Umiłowanego Przywódcę Już na miejscu okazało się, że oglądamy tylko to, co mogą zobaczyć wszyscy inni odwiedzający ten kraj – atrakcje wybrane przez koreański rząd. Próżno szukać tu „prawdziwej” Korei, ale ta „nieprawdziwa” jest fascynująca i jedyna w swoim rodzaju. Zawsze sądziłam,

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź