Artykuły,Chiny news

Szlakiem Smoka: Świątynie Pekinu

IMG_4171Świątynia Nieba

Świątynia Nieba zajmuje teren ponad 720 ha. Położona jest w południowej części miasta. Jest to najbardziej znana pekińska świątynia i przez wieki pozostawała najważniejsza. To tu cesarz składał ofiary Niebu. Modlił się o dobre zbiory, o pomyślność dla siebie i swoich poddanych. Łaski Niebios były dla każdego cesarza bardzo istotne. Susze, powodzie, trzęsienia ziemi oraz inne kataklizmy postrzegane były przez lud jako sygnał nieprzychylności Nieba. Niebo złościło się, co mogło oznaczać, że cesarz utracił jego mandat i jako zwykłego śmiertelnika można go było legalnie obalić.

Świątynia Nieba łączy w sobie dwa najważniejsze elementy chińskiej kosmologii – Niebo, symbolizowane przez okrąg i Ziemię, której symbolem jest kwadrat. Okrągły ołtarz znajduje się więc na kwadratowej podstawie, a cesarska droga, po której cesarz zmierzał w stronę głównego pawilonu, łączy południową część kompleksu z północną.

Świątynia Lamajska

Świątynia Lamajska pierwotnie służyła jako dom księcia Yonga, późniejszego cesarza Yongzhenga. Po objęciu smoczego tronu ufundował on w tym miejscu świątynię, która stała się centrum buddyzmu tybetańskiego w Pekinie. Z czasem zyskała status świątyni cesarskiej, wtedy też dachy świątyni pokryto żółtą dachówką. Największą atrakcją tego miejsca jest 18 metrowy posąg Buddy Majtrei – Buddy Przyszłości, który, jak głosi legenda, powstał z jednego kawałka drewna sandałowego.

świątynia lamajska

Świątynia Konfucjusza

Jest to jedna z najmniejszych i najspokojniejszych świątyń pekińskich, położona w północnej części miasta. Pełna zadumy i modlitwy atmosfera sprzyja paleniu kadzidełek w intencji zdanych egzaminów. Konfucjusz, najbardziej znany chiński filozof, jest bowiem opiekunem uczonych oraz studentów. W świątyni oglądać można 198 tablic, na których upamiętniono tych, którym udało się zdać egzaminy cesarskie, otwierające drzwi do kariery urzędnika cesarskiego za czasów dynastii Yuan, Ming oraz Qing (1244-1911). Oprócz tego atrakcją świątyni jest 189 tablic, na których wyryto teksty, których autorstwo przypisuje się Konfucjuszowi.

Opera PekińskaMuzeum Mei Lanfanga

Mei Lanfang osiągnął mistrzostwo i zrobił zawrotną karierę jako śpiewak opery pekińskiej. Podczas trwającej ponad 50 lat kariery na początku XX w. stworzył ponad 100 niezapomnianych kreacji. Zrewolucjonizował operę pekińską w dziedzinie gry aktorskiej, ale również kostiumów i makijażu. W szczytowym momencie kariery występował w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Japonii i Rosji. Jego życie stało się kanwą scenariusza jednego z największych arcydzieł chińskiej kinematografii Żegnaj moja konkubino reżysera Chena Kaige.

Wieża Bębnów i Wieża Dzwonów

Wieża Bębnów i Wieża Dzwonów znajdują się na północ od Zakazanego Miasta, na osi północ-południe, łączącej najważniejsze budynki stolicy Chin. Mimo, że obecne budynki obu wież pochodzą z początku XIX w., obie wieże stanęły w tym miejscu po raz pierwszy już ponad 700 lat temu. Od wieków odmierzały czas, od wieków też oznajmiały nadejście pory złożenia darów w Świątyni Nieba.

Świątynia Źródła Prawa                                 

To najstarsza pekińska świątynia buddyjska. Pochodzi z VII w. Wybudowano ją, aby upamiętnić bohaterskie czyny wojsk walczących u boku cesarza dynastii Sui. Świątynia była wielokrotnie niszczona przez różne kataklizmy, m.in. trzęsienia ziemi. Na przestrzeni lat służyła jako więzienie m.in. dla cesarza Qinzonga. Obecnie jest siedzibą Chińskiego Instytutu Buddyjskiego oraz Muzeum Literatury i Dziedzictwa Buddyjskiego.

Świątynia Pięciu Pagód

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu świątynia ta znajdowała się na dalekich przedmieściach Pekinu. Mieszkańcy stolicy urządzali sobie w jej sąsiedztwie pikniki. Dziś znajduje się w północno-zachodniej części miasta i jest jedną z najbardziej urokliwych i nastrojowych świątyń. Na jej terenie znajduje się pagoda diamentowego tronu, jedna z sześciu świątyń tego typu na terenie Chin. Ta nietypowa konstrukcja to pięć pagód wznoszących się na szczycie kwadratowej kamiennej podstawy.

CT Poland jpg„Szlakiem Smoka” to cykl tekstów zaczerpniętych z Przewodnika po Chinach autorstwa Ewy Gajewskiej, pilotki Biura Podróży CT Poland. 

Świątynie Pekinu można odwiedzić z Biurem Podróży CT Poland w ramach tras: Prezydenckiej, Nefrytowego Smoka, Stolice Chin.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Szlakiem Smoka: Świątynie Pekinu Reviewed by on 1 maja 2013 .

Świątynia Nieba Świątynia Nieba zajmuje teren ponad 720 ha. Położona jest w południowej części miasta. Jest to najbardziej znana pekińska świątynia i przez wieki pozostawała najważniejsza. To tu cesarz składał ofiary Niebu. Modlił się o dobre zbiory, o pomyślność dla siebie i swoich poddanych. Łaski Niebios były dla każdego cesarza bardzo istotne. Susze, powodzie, trzęsienia

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź