Artykuły,Chiny news

Szlakiem Smoka: Jedwabny Szlak

Jedwabny Szlak to jedna z najsłynniejszych dróg w historii świata. Stała się szlakiem łączącym światy, ludzi, cywilizacje, kultury i religie. W znacznym stopniu ukształtowała świat pogranicza Chin, Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu. Przez wieki wpływała na sojusze i stosunki handlowe Chin, Europy i Bliskiego Wschodu. Upadały kultury, cywilizacje a Jedwabny Szlak trwał.

Mauzoleum Timurydów Gur Imir w Samarkandzie

Trudno jednoznacznie określić początki Jedwabnego Szlaku. Początki cywilizacji na Zachodzie to 4 000 – 3 500 r. p.n.e. Rozwijała się wówczas Mezopotamia, rozwijał się Egipt. Choć historia osadnictwa w Chinach sięga setek tysięcy lat to pierwsze chińskie cywilizacje zaczęły powstawać w III tysiącleciu p.n.e. To wówczas rządziły Chinami dynastia Xia, a następnie obie dynastie Zhou – Wschodnia i Zachodnia. W tych pierwszych okresach historii ciężko mówić jednak o jakichkolwiek kontaktach pomiędzy Chinami a Europą. Cywilizacje Morza Śródziemnego zajęte były bitwami i wzajemnymi podbojami. Chiny, traktując z wyższością swój krąg kulturowy nie były początkowo zainteresowane kontaktami z innymi ludami, które wedle władców chińskich nie miały nic interesującego do zaoferowania.

jedna z 3 medres przy placu registan Samarkanda

Przełom dokonał się dopiero na przełomie tysiącleci. Był to czas misji dyplomatycznych i badania gruntu pod przyszłe kontakty handlowe. Znaczące dla całego procesu były postacie Zhang Qian oraz Ban Chao. Pierwszy służył na dworze cesarza Wudi z dynastii Han, drugi na dworze cesarzy Ming – Zhang i He. Zhang Qian zasłużył sobie na miano ojca chrzestnego Jedwabnego Szlaku i choć określenie to nadane jest nieco na wyrost, to istotnie stał się on pierwszym, który wytyczył trasę handlową z Chin do Azji Środkowej. Ban Chao zasłynął jako waleczny wojownik i dyplomata, któremu udało się rozszerzyć wpływy Chin na znaczną część Azji Środkowej. Dziki i nieujarzmiony do tej pory Zachód stał się Chinom bliższy. Przez wiele lat Chiny kontrolowały cały wschodni odcinek Jedwabnego Szlaku. Szczyt potęgi Chin przypadł na okres dynastii Tang (VII-X w.), kiedy to Chang’an (Xi’an) był najbardziej kosmopolitycznym i gwarnym miastem świata. W tym okresie Jedwabny Szlak był już powszechnie eksplorowany i mocno wydeptany. Xi’an stanowił wschodni kraniec szlaku. Biegł on dalej na zachód przez Langzhou, Wuwei, Yumen i Anxi, gdzie rozdzielał się na dwie odnogi.

Samarkanda

Nazwa szlaku pochodzi od najcenniejszego towaru, przewożonego tą drogą – jedwabiu. Przez wiele wieków Chiny miały monopol na produkcję i handel jedwabiem, a surowca tego pragnęli wszyscy bez wyjątku władcy Rzymu i Grecji. Tajemnica produkcji jedwabiu pozostawała tajemnicą. Przez wieki myślano, że jedwab zbiera się z drzew. Niestety żaden monopol nie trwa wiecznie. Po raz pierwszy tajemnica produkcji jedwabiu wyciekła do Korei i Japonii, gdzie w II w. p.n.e. zaczęto tkać jedwabną nić. Świat Zachodu czekał aż do VI w. na rozwój swoich własnych tkalni. Tajemnicę wydarto w końcu w 552 r., kiedy to cesarz Justynian wszedł w posiadanie kilku jaj jedwabnika. Przemycili je w laskach nestoriańscy mnisi. Złamany monopol zmienił sytuację handlu jedwabiem, cały czas jednak uważano jedwab produkowany przez Chiny za najszlachetniejszy i najlepszej jakości.

Jezioro Półksięzyca

Jedwab był głównym, ale nie jedynym produktem, który przemierzał w wielbłądzich jukach piaski i stepy północnych Chin. Chińscy władcy upodobali sobie brzoskwinie z Samarkandy, daktyle, winogrona, kość słoniową a także przyprawy. W odwrotnym kierunku wędrowały egzotyczne zwierzęta, futra, porcelana, herbata, nefryt a także zioła, używane w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Twierdza Jiayuguan 2

Jedwabny Szlak stracił na znaczeniu dopiero po wytyczeniu morskiej drogi do Chin i Indii.

Obecnie Jedwabnym Szlakiem chętnie wędrują turyści odwiedzając po drodze takie miejsca jak chińskie Xi’an, Lanzhou i Dunhuang oraz uzbecką Samarkandę i Chiwę.

CT Poland jpg„Szlakiem Smoka” to cykl tekstów zaczerpniętych z Przewodnika po Chinach autorstwa Ewy Gajewskiej, pilotki Biura Podróży CT Poland. 

Powyższe miejsca można odwiedzić z Biurem Podróży CT Poland w ramach tras: Szlak Tkany Jedwabiem.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Szlakiem Smoka: Jedwabny Szlak Reviewed by on 23 lipca 2013 .

Jedwabny Szlak to jedna z najsłynniejszych dróg w historii świata. Stała się szlakiem łączącym światy, ludzi, cywilizacje, kultury i religie. W znacznym stopniu ukształtowała świat pogranicza Chin, Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu. Przez wieki wpływała na sojusze i stosunki handlowe Chin, Europy i Bliskiego Wschodu. Upadały kultury, cywilizacje a Jedwabny Szlak trwał. Trudno jednoznacznie określić

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź