BLOGOSFERA

ŚWIĄTYNIA BIAŁEGO KONIA

W ostatnim dniu pobytu w prowincji Henan wybieramy się do świątyni położonej 12 km na wschód od miasta Luoyang.

Usytuowana wśród starych drzew, Świątyni Białego Konia (Báimǎ si 白马 寺) jest pierwszą świątynią buddyjską w Chinach i uchodzi za kolebkę chińskiego buddyzmu. Całość znajduje się na powierzchni 34000 m².

swiatynia

Buddyzm zakorzenił się mocno w historii Chin. Został wprowadzony w kraju na początku I w. n.e. Następnie rozwinął się jako jeden z głównych nurtów myśli Chińczyków. To głębokie przywiązanie buddyzmu do Chin jest szczególnie odczuwalne w zabytkach poświęconych praktyce religijnej.

Światynia Białego Konia jest miejscem buddyjskim, które ma prawdopodobnie najbardziej znaczącą historię opierającą się na silnej symbolice.

Historia świątyni jest powiązana z koniem, który zatrzymał się na miejscu świątyni w 67 r. n.e. przewożąc z Afganistanu pierwsze religijne księgi buddyjskie.

Jak mawia legenda:

cesarz Ming z wschodniej dynastii Han wysłał dwóch emisariuszy w poszukiwaniu tekstów buddyjskich. Napotkali oni w Afganistanie na dwóch hindujskich mnichów -She Moteng i Zhu Fala, przywieźli do Luoyang niniejsze teksty, na grzebie białego konia. Cesarz pod wrażeniem kazał wybudować tę świątynię, na ich cześć zwiąc ją Świątynia Białego Konia”.

Dla buddysty świątynia pozostaje tym miejscem, które opowiada historię buddyzmu w Chinach.

Podczas dynastii Song postawiono przed wejściem dwa kamienne konie.

Świątynna brama posiada trzy wejścia, nad głównym wejściem widniejący napis w klasycznym chińskim języku oznajmuje nazwę miejsca. Niniejszy napis czyta się z prawej do lewej strony :

wejscie do swiatyni

Od głównej bramy przechodzi się do poszczególnych budynków świątyni. Kolejno znajdują się poszczególne zabytki.

Pawilon Niebiańskich Królów pochodzący z dynastii Yuan, w którym znajdują się posągi 4 Niebiańskich Królów, Buddy Majtrei oraz Bodhisattwy Skandy jest bardzo okazały.

pawilon niebianskich krolow

Budynki i znajdujące się w nich przedmioty pochodzą głównie od okresu dynastii Jin (265-420) do połowy dynastii Qing (XII-XVIII w) oraz obejmują w szczególności zestaw lakierowanych posągów z okresu Yuan (1271-1368). Od 1961 roku całość kompleksu jest chronionym dziedzictwem kulturowym Chin.

Idąc dalej natrafiamy na Pawilon Wielkiego Buddy, pochodzący z dynastii Ming. Tutaj były odprawiane najważniejsze ceremonie religijne.

Sala Wielkich Bohaterów ujawnia nam pod drewnianym bogato udekorowanym dachem posągi Buddy Sakjamuni z jego dwoma towarzyszami – Kasjapą i Anandą:

Sakyamunni, Kasjopa i Ananda

W tej samej sali, zaraz po prawej stronie przy wejściu można podziwiać stary zabytkowy dzwon, który waży ponad 2 tony.

dzwon

Oczywiście w jednej z sal nie mogło zabraknąć mego ulubionego Buddy Śmieszka, wywodzącego się z chińskiego folkloru. Przed naszą dalszą drogą będzie nam towarzyszyć i niech nam przyniesie szczęście i pomyślność:

budda śmieszek

Za głównm frontonem, na skraju ogrodu ukryły się groby hinduskich mnichów She Motenga i Zhu Falana:

grob Kasyapamata

Od początku swego istnienia, Świątynia Białego Konia ulegała wielokrotnemu zniszczeniu i rekonstrukcji. W latach 1952 – 1973 była restaurowana kilka razy.

drzwi frontowe

Za jedną z bocznych bram wznosi się wybudowany w zeszłym roku kompleks świątyń buddyjskich pochodzących z sąsiednich państw. Są one wierną kopią świątyń z Tajlandii, Laosu, Birmy i Indii. Jeszcze unosi się wokół nich zapach świeżej farby.

swiatynia tai

swiatynia tai 2

swiatynia hinduska

Jutro wstaje nowy dzień i wraz z nim kolejna wędrówka … tym razem za chiński kontynent.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
ŚWIĄTYNIA BIAŁEGO KONIA Reviewed by on 16 grudnia 2015 .

W ostatnim dniu pobytu w prowincji Henan wybieramy się do świątyni położonej 12 km na wschód od miasta Luoyang. Usytuowana wśród starych drzew, Świątyni Białego Konia (Báimǎ si 白马 寺) jest pierwszą świątynią buddyjską w Chinach i uchodzi za kolebkę chińskiego buddyzmu. Całość znajduje się na powierzchni 34000 m². Buddyzm zakorzenił się mocno w historii

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Zhongguo 中国

"中国" - jest sinologiem, propagatorem Chin i kultury chińskiej. Przyjaciel narodu chińskiego. Podróżując po Chinach zagląda w miejsca trudno dostępne dla turystów. Mawia: "CHINY - to pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"

Pozostaw odpowiedź