News,Pakistan news

Stany Zjednoczone wycofują wsparcie pieniężne Pakistanu, oskarżając kraj o wspieranie terroryzmu

źródło: eml.wikipedia.org/wiki/Donald_Trump

Decyzją Białego Domu wsparcie pieniężne dla Pakistanu, wynoszące łącznie do tej pory aż 33 miliardów dolarów, ma zostać zawieszone do czasu powzięcia przez Islamabad poważnych kroków w sprawie zlikwidowania grup terrorystycznych. Postanowienie USA wywołuje szereg rozmów na temat współpracy obu krajów, a także porusza kwestię międzynarodowych sojuszy.

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump umieścił na swym koncie na społecznej platformie Twitter obwieszczenie, które wywołało poruszenie w Pakistanie, ale także na arenie międzynarodowej. Opublikowane na początku roku (01.01) podsumowuje, że USA już od piętnastu lat wspierało finansowo Pakistan, a mimo tego Islamabad nie zrobił nic, aby zlikwidować bojówki terrorystyczne na własnych ziemiach, a także na terenie Afganistanu. Trump oskarża wręcz Pakistan o dopuszczenie się szeregu kłamstw w sprawie walki z terroryzmem i skryte popieranie takich ruchów.

Wycofane wsparcie finansowe ma dotyczyć dofinansowywania armii w ramach amerykańskiego programu dofinansowania sił zbrojnych za granicą, w tym zapewniania amerykańskiego sprzętu oraz szkoleń wojskowych. Wstrzymane również będą dotacje przeznaczane do wspierania Pakistanu w rozwiązaniu problemu terroryzmu.

Utrata zaufania USA w stosunku do Islamskiej Republiki Pakistanu wywołała szeroki oddźwięk w kręgach politycznych Islamabadu, a także przyczyniła się do rozmów między rządami poszczególnych państw, w tym między Pakistanem a Turcją, która wyraziła poparcie dla odpierającego zarzuty Pakistanu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych pakistańskiego rządu w piątek (05.01) wydało oficjalne oświadczenie, odpierając zarzuty Donalda Trumpa i poświadczając, że Pakistan prowadził działania militarne głównie ze swoich funduszy – Wpływ decyzji USA na zrealizowanie wspólnych celów będzie widoczny z biegiem czasu. Trzeba jednak zauważyć, że Pakistan prowadził walkę z terroryzmem głównie z własnych zasobów, co kosztowało ponad 120 miliardów dolarów w ciągu ostatnich piętnastu lat. – powiedział przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych Pakistanu. Dodał również, że działania wojskowe Islamabadu, skierowane przeciw bojówkom terrorystycznym, służyły głównie polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych, a także przyczyniły się do osłabienia Al-Kaidy.

Głos w sprawie oświadczenia Trumpa wziął również przywódca pakistańskiej partii Tehreek-e-Insaf, Imran Khan. W odpowiedzi na zarzuty Białego Domu i decyzję o wycofaniu wsparcia finansowego, wskazał, że Pakistan nie powinien walczyć w czyjejś innej wojnie. Dla niego zbrojne działania własnego kraju na terenie Afganistanu byłyby przyzwoleniem na wykorzystanie środków i siły wojskowej Islamabadu w celu złagodzenia konfliktów, do których przyczyniły się same Stany Zjednoczone. Według pakistańskiego polityka USA, oskarżając swego sojusznika, próbuje maskować swoje własne niepowodzenia w działaniach zbrojnych w regionie. W tym miejscu Imran Khan przyrównuje zaistniałą sytuację do zdarzeń z lat 80-siątych, podczas wspierającej afgański rząd Rosji z grupami partyzanckimi na terenie Afganistanu, które były szkolone i wyposażone w broń przez USA. Imran Khan wskazuje, że udział Pakistanu w działaniach Stanów Zjednoczonych przyniósł Islamabadowi straty zarówno w ludności, jak i funduszach, a także przyczynił się do zradykalizowania społeczeństwa Pakistanu. Pod koniec swojego oświadczenia, polityk doradził więc swej ojczyźnie zerwać niekorzystną relację z USA i poszukać innych sojuszników, których mógłby znaleźć m.in. w postaci Iranu.

 

Na podstawie: tribune.com.pk, twitter.com

Opracowanie: Sonia Walkiewicz

Udostępnij:
 • 23
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  23
  Udostępnienia
Stany Zjednoczone wycofują wsparcie pieniężne Pakistanu, oskarżając kraj o wspieranie terroryzmu Reviewed by on 8 stycznia 2018 .

Decyzją Białego Domu wsparcie pieniężne dla Pakistanu, wynoszące łącznie do tej pory aż 33 miliardów dolarów, ma zostać zawieszone do czasu powzięcia przez Islamabad poważnych kroków w sprawie zlikwidowania grup terrorystycznych. Postanowienie USA wywołuje szereg rozmów na temat współpracy obu krajów, a także porusza kwestię międzynarodowych sojuszy. Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump umieścił na swym

Udostępnij:
 • 23
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  23
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź