Inne-news,Pakistan news

Spotkanie przedstawicieli biznesu Pakistanu i Malezji – omówienie FTA

Pak-MalezjaW czwartek (06.06) przewodniczący Izby Handlu i Przemysłu (KCCI) Muhammad Haroon Agar gościł w Karaczi konsula generalnego Malezji Abu Bakar Mamat i przedstawiciela Malezyjskiej Korporacji Rozwoju Handlu Zagranicznego (MATRADE) Noraslan Hadi Abdul Kadir. Omówili oni szczegóły pakistańsko-malezyjskiej umowy o wolnym handlu.

Podczas spotkania omawiano możliwość zacieśnienia współpracy handlowej miedzy państwami. Strona pakistańska wykazała, że obecny bilans handlowy jest dużo korzystniejszy dla Malezji, więc postulowane przez stronę malezyjską zmniejszenie importu pakistańskich produktów, w sytuacji jego niedawnego wzrostu, nie ma uzasadnienia.

Agar zwrócił uwagę na możliwość większej dywersyfikacji eksportowanych produktów spożywczych, wśród których mogłyby się znaleźć również: ryż, jedzenie halal (dopuszczone przez islamskie prawo) i mrożone owoce morza – produkty, na które istnieje popyt w Malezji i są sprowadzane od sąsiadów. Zdaniem Agara zgodnie z FTA (Free Trade Agreement) oba kraje powinny przed sobą otworzyć rynki w zakresie kluczowych podstawowych dóbr eksportowych – Pakistan w zakresie importu malezyjskich surowców, półproduktów, maszyn, a Malezja –  pakistańskiego ryżu (nie basmati), owoców, warzyw, owoców morza, koców, pościeli i innych produktów włókienniczych, leków, instrumentów chirurgicznych, itp.

Współpraca miałaby obejmować również tworzenie wspólnych przedsiębiorstw w różnych sektorach przemysłu, takich jak: złomowanie statków, farmacja, rafinacja oleju palmowego, przetwórstwo spożywcze i sektor budowlany. Malezja korzysta już z usług wielu wysoko wykwalifikowanych pakistańskich inżynierów i pracowników służby zdrowia.

Zwrócił też uwagę na to, że mocną stroną Malezji jest turystyka medyczna i Pakistan chętnie przyjąłby pomoc przy rozwoju tego sektora. Zachęcił do malezyjskich inwestycji w sektorze bankowym, który w Pakistanie ostatnio szybko się rozwija, chociaż to Malezja jest islamskim centrum bankowości. Podkreślił też możliwość budowy tanich mieszkań w Karaczi przez malezyjskie przedsiębiorstwa.

Poinformował, że pakistańscy turyści odwiedzają licznie Malezję, natomiast Malezyjczycy nie są zbytnio zainteresowani odwiedzaniem Pakistanu. Stąd zachęcił konsula do przekonania przedsiębiorców i potencjalnych turystów do takiego kroku. Ponadto Agar widzi potrzebę regularnej wymiany informacji handlowych i międzypaństwowych delegacji handlowych oraz organizacji wystaw krajowych.

W odpowiedzi konsul generalny Malezji Abu Bakar Mamat docenił wagę Karaczi jako handlowego i przemysłowego centrum Pakistanu określając je jako atrakcyjne miejsce do robienia interesów. Podkreślił też, że Malezja pragnie umocnienia relacji handlowych z Pakistanem, dlatego też delegacje 30 czołowych przedsiębiorstw odwiedzają Pakistan na styku Expo Pakistan 2013 (zaplanowanego na wrzesień i mającego służyć budowaniu relacji B2B).

Powiadomił, że w następstwie podpisania pakistańsko-indonezyjskiej FTA spadł eksport malezyjskiego oleju palmowego do Pakistanu z 90 do 55-60 procent. Tymczasem jest on lepszej jakości od oleju oferowanego przez inne kraje. Wypowiadając się na temat nierównowagi handlowej, zwrócił uwagę na aktywną rolę społeczności biznesowej Pakistanu w nadmiernym eksporcie towarów do Malezji.

Zaproponował Pakistanowi wykorzystanie rynku malezyjskiego jako dystrybutora na rynki krajów ASEAN, z którymi Malezja ma podpisaną FTA. Powiedział, że Malezja jest jednym z czołowych zagranicznych inwestorów w Pakistanie i jego kraj posiada udziały w MCB Banku i kilku innych obszarach, włączając w to rafinerię oleju palmowego w Porcie Qasim w Karaczi. Doradził też wykorzystanie potencjału, jaki Pakistan posiada jako jeden z największych dostawców mleka i jego przetworów, i skoncentrowanie się na dystrybucji żywności Halal.

Pozostali uczestnicy spotkania: Omar Salleh, Assistant Trade Commissioner, Malaysian External Trade Development Corporation (MATRADE), Majyd Aziz, Former President KCCI, Shamim Firpo, Senior Vice President KCCI oraz Zarząd KCCI.

Na podstawie: kcci.com
Opracowanie: Katarzyna Górna

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Spotkanie przedstawicieli biznesu Pakistanu i Malezji – omówienie FTA Reviewed by on 6 czerwca 2013 .

W czwartek (06.06) przewodniczący Izby Handlu i Przemysłu (KCCI) Muhammad Haroon Agar gościł w Karaczi konsula generalnego Malezji Abu Bakar Mamat i przedstawiciela Malezyjskiej Korporacji Rozwoju Handlu Zagranicznego (MATRADE) Noraslan Hadi Abdul Kadir. Omówili oni szczegóły pakistańsko-malezyjskiej umowy o wolnym handlu. Podczas spotkania omawiano możliwość zacieśnienia współpracy handlowej miedzy państwami. Strona pakistańska wykazała, że obecny

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź