Chiny news,News

Spotkanie prezydenta Chin z sekretarzem generalnym ONZ

Źródło: en.china.cn

W niedzielę (2.09) prezydent ChRL Xi Jinping spotkał się w Pekinie z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Spotkanie miało miejsce w przeddzień Forum Współpracy Chiny-Afryka (Forum China-Africa Cooperation – FOCAC), które odbywać się będzie w dniach 3-4 sierpnia.

W trakcie spotkania Xi nazwał ONZ „sztandarem multilateralizmu” oraz powiedział, że świat potrzebuje obecnie bardziej niż kiedykolwiek wielobiegunowości i silniejszej ONZ, ponieważ wzrastające tendencje do działań jednostronnych i protekcjonizmu godzą w porządek międzynarodowy i system globalnego zarządzania. Jako podstawową zasadę wielostronności chiński prezydent wskazał rozwiązywanie problemów międzynarodowych poprzez konsultacje zgodnie ze wspólnie ustalonymi normami, biorąc pod uwagę interesy i obawy każdego kraju.

Xi podkreślił, iż Chiny zawsze zdecydowanie popierały działania wielostronne i działały na rzecz ochrony autorytetu i funkcji sprawowanej przez ONZ. Dodał również, że Państwo Środka oczekuje od niej odgrywania przodującej roli w podtrzymywaniu sprawiedliwości, ochrony pokoju na świecie oraz promowania wspólnego rozwoju, szczególnie w pogłębianiu globalnej współpracy i stawianiu czoła wyzwaniom, przed którymi stoi świat.

Chińska głowa państwa wyraziła gotowość kraju do podjęcia konkretnych działań w celu zjednoczenia się ze wszystkimi stronami, liberalizacji i ułatwienia handlu między nimi oraz zbudowania otwartej gospodarki światowej.

W związku z nadchodzącym szczytem Xi podkreślił długotrwałe związki Chin z Afryką oraz zaznaczył, że jego państwo nie wywiera żadnych wpływów politycznych na państwa regionu i nie szuka specjalnych przywilejów i interesów płynących ze współpracy z krajami afrykańskimi. – FOCAC jest modelem współpracy Południe-Południe, a szczyt w Pekinie skupi się na jedności, współpracy i wspólnym rozwoju, które są spójne z celami i założeniami ONZ –  powiedział chiński prezydent.

Zaapelował o to, aby ONZ priorytetowo traktowała w swoich działaniach Afrykę i wspierała państwa kontynentu w rozwiązywaniu ich problemów, tak aby osiągnąć długotrwały pokój i stabilność. Zwrócił także uwagę, że ONZ powinna pomóc krajom afrykańskim przyspieszyć rozwój, wspierać ich jedność, samodoskonalenie i integrację, a także sprawić, by ich głos był bardziej słyszalny na arenie międzynarodowej. Xi zapewnił, że Chiny wyrażają chęć zacieśnienia współpracy i dialogu w tej kwestii.

Guterres podczas spotkania stwierdził, że sprawy Afryki zawsze były priorytetem dla ONZ, a jego obecność na forum w Pekinie jest dowodem wsparcia Narodów Zjednoczonych dla Afryki i współpracy chińsko-afrykańskiej. Podkreślił pozytywne znaczenie FOCAC i korzyści, jakie może przynieść dla światowego pokoju i rozwoju, jednocześnie życząc całkowitego sukcesu szczytu. Z aprobatą odniósł się do chińskiego zaangażowania w aktywne działania na rzecz ochrony porządku wielobiegunowego i poprawy globalnego zarządzania w dobie poważnych wyzwań dla świata.

– ONZ pragnie wzmocnić dialog i współpracę z Chinami, aby zbudować wielobiegunowy świat oparty na regułach i zachęcić inne kraje do udziału w inicjatywie Pasa i Szlaku – powiedział Guterres. Sekretarz generalny wyraził również swoją aprobatę wobec wysiłków, jakie Chiny podejmują w związku z globalnymi wyzwaniami m.in. zmianami klimatycznymi. Dodał, że ONZ oczekuje od Chin większego wsparcia w zarządzaniu globalnym oraz w kwestiach związanych z regionalnymi punktami zapalnymi.

 

Opracowanie: Jakub Wirski

Na podstawie: xinhuanet.com, chinaplus.cri.cn

Udostępnij:
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Udostępnienia
Spotkanie prezydenta Chin z sekretarzem generalnym ONZ Reviewed by on 3 września 2018 .

W niedzielę (2.09) prezydent ChRL Xi Jinping spotkał się w Pekinie z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Spotkanie miało miejsce w przeddzień Forum Współpracy Chiny-Afryka (Forum China-Africa Cooperation – FOCAC), które odbywać się będzie w dniach 3-4 sierpnia. W trakcie spotkania Xi nazwał ONZ „sztandarem multilateralizmu” oraz powiedział, że świat potrzebuje obecnie bardziej niż kiedykolwiek

Udostępnij:
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź