Spotkania CSPA,Wydarzenia i zapowiedzi

Spotkanie o japońskim kapitalizmie z B. Gołębiowską i H. Kaneko – relacja

30 listopada 2010 r. w Instytucie Sobieskiego odbyło się zorganizowane przez CSPA spotkanie z Blanką Gołębiowską* i Hiroshim Kaneko**, dotyczące japońskiego kapitalizmu klanowego. Spotkanie prowadziła doktor Krystyna Palonka z CSPA. Przybyli na nie między innymi politycy, dziennikarze, naukowcy, a także studenci. Dzięki wsparciu Biura Turystycznego  Travel City i Szkoły Języków Orientalnych GAKKO, wystąpienie Gości transmitowane było na żywo na stronie internetowej www.polska-azja.pl.

Od lewej: dr Krystyna Palonka i Blanka Gołębiowska

Od lewej: dr Krystyna Palonka i Blanka Gołębiowska

Pani Blanka Gołębiowska rozpoczęła swoją wypowiedź przedstawiając pojęcie kapitalizmu klanowego. Termin ten pochodzi z Rosji z lat 90. i odnosił się do układów pomiędzy wpływowymi osobami w państwie, takimi jak politycy czy biznesmeni. W Japonii termin ten odwołuje się do klanów rodzinnych, zwanych „hanami”.  W XIX wieku, w okresie Meiji, wiele z klanów doszło do władzy poprzez  wżenianie się we wpływowe rodziny, dzięki czemu budowały swoją pozycję w kraju i wpływały na politykę międzynarodową.

W Japonii,  występuje również zjawisko amakudari, „zesłańców niebios”, będące na granicy biurokracji, klanów oraz układów. Jest to  przejmowanie stanowisk w prywatnych firmach przez urzędników państwowych po odejściu na emeryturę.

P1010169

Hiroshi Kaneko

Pani Gołębiowska poddała analizie  koneksje rodzinne poszczególnych premierów, począwszy od  Junichiro Koizumiego, kończąc na obecnym Naoto Kanie, przedstawiając ich najważniejsze osiągnięcia  i wpływ szefów rządu na politykę wewnętrzną Japonii.

Hiroshi Kaneko przedstawił czynniki  wpływające na sukces gospodarki Japonii. Mówił o mentalności japońskiego społeczeństwa, pracowitości i  lojalności wobec swoich pracodawców i ich  dużym wpływie na rozwój gospodarczy. Zwrócił uwagę na zjawisko keiretsu. Jest to tworzenie pod przewodnictwem wielkich korporacji  silnych powiązań pomiędzy dużymi koncernami a małymi poddostawcami. W ramach keiretsu działa np. Toyota. Duża fabryka samochodów współpracuje z mniejszymi zakładami, produkującymi części.

front

Następnie Pan Kaneko omówił „straconą dekadę” lat 90., pogrążającą Japonię w poważnym kryzysie.  Próby ożywienia gospodarki Japonii rozpoczął w latach 2001-2006 premier Junichiro Koizumi,  wprowadzając politykę neoliberalną. Głównymi zmianami w celu wydźwignięcia się z kryzysu, była m.in. prywatyzacja poczty japońskiej, zmniejszenie budżetu na infrastrukturę, liberalizacja rynku pracy oraz zmniejszenie wsparcia dla wsi na rzecz mieszkańców wielkich miast. Ówczesny premier chciał także zmniejszyć koszty tzw. pracy przy taśmie, w celu utrzymania konkurencyjności gospodarki i stworzyć nowe społeczeństwo zbliżone do USA.

Reformy Koizumiego następowały szybko, ale były prowadzone w oparciu  o  system  amerykański, co, jak tłumaczył Pan Kaneko, nie pasowało do  japońskiego społeczeństwa.

P1010171

Po rządach Partii Liberalno- Demokratycznej władzę  w państwie przejęła Partia Demokratyczna.

Nowa Partia sprzeciwia się systemowi amerykańskiemu i reformom Koizumiego. Polityka nowej ekipy nie jest wyraźnie określona, ze względu na niedługi okres sprawowania władzy. Poszukuje ona nadal nowej „twarzy” Japonii i jej miejsca na scenie międzynarodowej.

Zdaniem Pana Kaneko choć gospodarka Japonii utraciła swój dynamizm i nie może się obecnie poszczycić takim wzrostem jak Chiny i inne kraje azjatyckie, to nadal ma nad nimi przewagę w innych dziedzinach jak choćby  edukacja. Wspomniał, iż trwają obecnie prace nad alternatywną drogą rozwoju kraju w XXI wieku.

Spotkanie odbyło się w niezwykle sympatycznej atmosferze, w szczególności dzięki Panu Kaneko, który licznymi żartami wprawił przybyłych słuchaczy w pogodny nastój. Po wystąpieniu Gości, pojawiły się pytania o różnej tematyce. Poruszone zostały między innymi kwestie: sytuacji kobiet na japońskim rynku pracy, roli Chin w ewentualnej unii walutowej oraz stanowiska Japonii wobec obecnych wydarzeń w Korei.

Katarzyna Kotarska

*Blanka Gołębiowska – politolog, dyplomata, podróżniczka. Wiele lat spędziła w Japonii i Chinach. Studiowała na Wydziale Polityki Zagranicznej Uniwersytetu Pekińskiego. Tytuł magistra uzyskała w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała jako dziennikarka, a następnie jako dyplomatka w Ambasadzie RP w Pekinie. Ukończyła Studium Doktoranckie na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Obecnie pisze doktorat dot. stosunków chińsko-japońskich, zajmuje się polityką, gospodarką oraz kulturą Japonii i Chin. Biegle włada językami: angielskim, japońskim i chińskim.

**Hiroshi Kaneko – ukończył ekonomię na najstarszej w Japonii uczelni Keio University w Tokio w 2001 r., a później kontynuował studia podyplomowe na państwowej uczelni Hitotsubashi University w Tokio (magister). Specjalizuje się w polskiej  transformacji ustrojowo-gospodarczej z punktu widzenia działalności kapitału zagranicznego i integracji polskiej gospodarki z gospodarką globalną. Był stypendystą rządu polskiego w latach 2005-2007 w SGH jako stażysta naukowy. W Polsce mieszka od 6 lat. Obecnie pracuje w firmie doradztwa podatkowego jako specjalista ds. inwestorów japońskich. Kontynuuje studia zaoczne na Wydziale Prawa Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Interesuje się historią komunizmu ze szczególnym uwzględnieniem stalinizmu w Europie. Biegle włada językami: polskim i angielskim.

Spotkania CSPA to debaty z udziałem ekspertów na temat regionu Azji i Pacyfiku oraz stosunków Polski z azjatyckimi partnerami. Do tej pory mieliśmy przyjemność gościć: profesora Bogdana Góralczyka, doktora Arkadiusza Tarnowskiego, doktora Roberta Bajka, doktora Muhammada Munira z Pakistanu, Piotra Gillerta oraz profesora Krzysztofa Rybińskiego.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Spotkanie o japońskim kapitalizmie z B. Gołębiowską i H. Kaneko – relacja Reviewed by on 23 grudnia 2010 .

30 listopada 2010 r. w Instytucie Sobieskiego odbyło się zorganizowane przez CSPA spotkanie z Blanką Gołębiowską* i Hiroshim Kaneko**, dotyczące japońskiego kapitalizmu klanowego. Spotkanie prowadziła doktor Krystyna Palonka z CSPA. Przybyli na nie między innymi politycy, dziennikarze, naukowcy, a także studenci. Dzięki wsparciu Biura Turystycznego  Travel City i Szkoły Języków Orientalnych GAKKO, wystąpienie Gości transmitowane

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź