Patronaty,Wydarzenia i zapowiedzi

Spektakle klasycznego tańca indyjskiego kathak w wykonaniu Anuja Mishry i Nehy Singh

Zapraszamy na pokazy klasycznego północnoindyjskiego tańca kathak w wykonaniu wybitnych artystów z Lucknow – Anuja Mishry i Nehy Singh!

Artyści zabiorą widzów w taneczną podróż przez dzieje i wielokulturowy pejzaż tradycji kształtujących kathak: świeckich i religijnych, dworskich i ludowych, hinduskich i muzułmańskich. Taniec ten to połączenie gracji i delikatności z dynamicznością i wigorem, spontanicznej improwizacji z matematyczną precyzją. Tancerze zademonstrują rozmaite aspekty sztuki kathak: od ilustracji znanych motywów z mitologii i literatury indyjskiej, poprzez przejmującą ekspresję uczuć, subtelną mimikę, symboliczne gesty, wdzięczne ruchy i pozy, po zachwycające partie rytmicznych improwizacji, porywających stepów i spektakularnych piruetów.

Anuj Mishra reprezentuje trzynaste pokolenie tradycyjnej rodziny muzyków szkoły Varanasi gharana. Rozpoczął naukę tańca kathak w wieku siedemnastu lat pod okiem swojego ojca, Arjuna Mishry – słynnego nauczyciela, tancerza i choreografa, który doskonalił swoje umiejętności u Pandita Birju Maharaja. Swój talent zaprezentował na najważniejszych festiwalach tańca w Indiach i poza ich granicami. Współpracował ze znanymi choreografami, jak Karine Saporta, Mallika Sarabhai, Kumudini Lakhia, Rukmini Chaterjee, czy Lata Pada oraz uczestniczył w licznych międzynarodowych projektach artystycznych. Na swoim koncie ma liczne wygrane w konkursach krajowych i międzynarodowych, medale oraz prestiżowe tytuły Shringarmani i Nritya Kawomudhi.

Neha Singh to wiodąca tancerka Arjun Mishra Dance Company. Szkoliła się u Pandita Arjuna Mishry – słynnego mistrza tańca kathak szkoły Lucknow gharana. Występowała na najważniejszych indyjskich i międzynarodowych scenach tańca, między innymi we Francji, Włoszech, Belgii, Hiszpanii, Szwajcarii, Rosji i Libanie. Zdobywczyni licznych nagród i odznaczeń. Eksploruje również inne techniki taneczne, wypracowując własny, innowacyjny styl tańca mogolskiego i semi-klasycznego.

Więcej informacji na temat artystów i ich twórczości wraz z nagraniami występów można znaleźć na stronach:

www.lucknowkathakacademy.com
http://www.youtube.com/user/anujkathakmishra
https://www.facebook.com/anujkathakmishra

SPEKTAKL W KRAKOWIE (w ramach ‚Dni Indyjskich 2014’)

Data: 28 maja godz. 18:00
Miejsce: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej ‚Manggha’
ul. Marii Konopnickiej 26, 30-302 Kraków

Sprzedaż biletów w cenie 15 zł rozpocznie się godzinę przed spektaklem
Organizatorzy: Zakład Indianistyki UJ, Koło Naukowe Indologów UJ, Koło Naukowe Religioznawców UJ
Sponsorzy: Mayura Patil, Restauracja Indyjska RotiRoti, Uniwersytet Jagielloński
Partnerzy: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej ‚Manggha’, Akademia Tańca i Walki GOTA
Patroni medialni: Centrum Studiów Polska-Azja, Magazyn Studencki „Płyń pod prąd”, Portal Studencki dlastudenta.pl, Radio Kraków, Radio Studenckie Egida, Studenckie Radio 17
Patronat honorowy: Ambasada Indii w Warszawie

spektakl tańca kathak
SPEKTAKL W WARSZAWIE

Data: 31 maja 2014, godz. 19:00
Miejsce: Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21, Warszawa
WSTĘP WOLNY!

Organizatorzy: Szkoła Tańców Indyjskich Mohini
Sponsorzy i Partnerzy: Centrum Łowicka, Restauracja Namaste India
Patronat honorowy: Ambasada Indii w Warszawie

kathak warsaw

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Spektakle klasycznego tańca indyjskiego kathak w wykonaniu Anuja Mishry i Nehy Singh Reviewed by on 26 maja 2014 .

Zapraszamy na pokazy klasycznego północnoindyjskiego tańca kathak w wykonaniu wybitnych artystów z Lucknow – Anuja Mishry i Nehy Singh! Artyści zabiorą widzów w taneczną podróż przez dzieje i wielokulturowy pejzaż tradycji kształtujących kathak: świeckich i religijnych, dworskich i ludowych, hinduskich i muzułmańskich. Taniec ten to połączenie gracji i delikatności z dynamicznością i wigorem, spontanicznej improwizacji

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź